תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הכרעה ערכית

אתמול פגשנו כותרת מעניינת, שבה ראש הבנק המרכזי שלנו הביע את דעתו. דעתו על נושא שהוא ממונה עליו לחלוטין, ושבו יש לו סמכות, ואחריות, כאחד: המדיניות המוניטארית במדינתנו הקטנה

פרופסור סטנלי פישר ציין שעדיף בעיניו הייצוא הישראלי מפני בעיית הבועה הנדל"נית, וזאת כאשר באים לשקול העלאה, או הורדה, בריבית. שינוי שתמיד גורם לשינוי בדינאמיקה של שני הנושאים הכלכליים, החשובים כל כך, עבור המשק שלנו. זו הכרעה ערכית של קובע מדיניות אחד.

כרגע, הוא משמש כנגיד הבנק שלנו, אבל הוא כבר מיועד להיות במקום אחר, בקרוב. האם נידונה הסוגיה הזו לעומק, בכל מסדרונות הממשל? האם ישראל באמת רוצה להלחם בגורמי היסוד המחזקים את השקל, וזאת על מנת לעודד את הייצוא, כאשר יש כל כך הרבה תופעות לוואי קשות לכך? האם היא מוכנה ללכת נגד הזרם, ולעודד את המהמרים נגדה, כאשר הרוח הגבית הפונדמנטלית לטובתם?

כמו בתחום המשכנתאות, יש אפשרות להיות קצת יותר יצירתי אדמיניסטרטיבית, וזאת גם כאשר מדובר במקור ההכנסות החיצוני שלנו. זה יהיה קצת נוגד לאידיאולוגיה הליברלית השלטת, אבל אולי זה המחיר שצריך לשלם? בכל אופן, כרגע, כאשר כל תשומת הלב נמצאת סביב ההתערבויות של הבנק בשוק החופשי, ומלחמתו בצד הספקולטיבי של שער המטבע. שם אנו עדים להתנהלות כל כך חסרת דמיון, שבא לבכות ממש.

הכמויות כה קטנות, התזמונים כה צפויים, ורמות המחיר כה ברורות, שלא צריך מחשבי-על, או קוונטים מדופלמים, כדי להוות משקל נגד להתנהלות הזו. יפן, לטוב ולרע, הראתה לנו איך יכולה להיראות אסרטיביות מונטארית. אני לא משווה את הגדלים, ואף לא את ההקשרים, אלא רק את הנחישות.

אם כבר הולכים על מלחמה, אז צריך להראות ל"אויב" שמתכוונים ברצינות. את זה סטנלי פישר הראה לנו היטב, כאשר השער היה סביב 3.2, וכאשר קניות הדולרים נמדדו במאות מיליונים, בזמנים לא ידועים מראש.

למרות היותו עכשיו זמני על כסאו, אני חושב שהגיוני לצפות ממנו לבצע את מה שצריך מהכרעתו הערכית, ולהראות שוב, את נחישותו. זאת, כמובן, עד שיימצא מנגנון לשמירה על הייצוא מבלי לגרום להמשך התבערה במדורת הנדל"ן המקומי.

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#