רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אור הזרקורים

מריו דרגי, ראש הבנק המרכזי האירופי (ECB), יעמוד היום, שוב, לפני אור הזרקורים, ויודיע לנו אם הוא יקיים את ציפיות השוק, ויוריד את הריבית על היורו.

הורדה חסרת חשיבות של ממש בגודל של 0.25% בין 0.75% ל-0.50%. למה חסרת חשיבות? כי מי שאינו רוצה מימון ב-0.75% גם לא ירצה אותו ב-0.50%, מי שרוצה ויכול לקבלו, כבר מילא את עצמו עד עתה, ומי שאינו יכול לקבל אותו כבר לא רלוונטי לעניין זה.

אז מדוע כל כך הרבה עניין בהחלטה זו? קודם כל נאמר מייד שזה תמיד יותר קשה לנחש את כוונותיו של מריו מאשר את אלו של בן. הוא "מדריך" הרבה פחות את דעת הקהל לקראת מעשיו, מאשר חברו האמריקאי.

במקרה זה, השאלה היא כפולה, ומכופלת, לאור הצהרתה האחרונה של גברת מרקל בדבר "הצורך בריבית גבוהה קצת יותר, כאשר מדובר בצרכים של הכלכלה הגרמנית". ובכל זאת, הגורמים להקלה ה"פסיכולוגית" מתחילים להיערם:

קפריסין, למרות אישור החבילה (25-27), נכנסת עכשיו לספיראלה של שפל כלכלי.
אחוז אבטלה של 12% (!!) בכל גוש היורו כולו, כאשר אנו עדיין נדהמים למספרים כמו 27% אבטלה רשמית בספרד.
מדינת הגרעין האחות של גרמניה, צרפת, נקרעת פוליטית, ויוצאת לרחובות נגד הצנע שעדיין לא החל ברצינות שם.
והבוקר, סלובניה (אחות תאומה בבעיותיה הבנקאיות לקפריסין) קמה להורדת דירוג כפולה מצד מודי"ס.

כל זה, על רקע היד המדפיסה ללא לאות בארה"ב, יפן, בריטניה, וסין. איך מריו יוכל לעמוד בלחץ? כמו שציינתי בעבר, חוסר הצדק המשווע, בין המדיניות השונה כל כך באירופה הדרומית, וזו הנהוגה במדינות המרחיבות, לא יוכל לעמוד במבחן החברתי לאורך זמן.

הורדת הריבית היום תהיה צעד לקראת ההקלה הפוליטית הדרושה. אך, לדעתי, ולדעת רבים, הבוחנים את הסאגה המתמשכת והמעניינת הזו, הליווי של הצעד הזה במילים מתאימות לקראת העתיד יהיה עוד יותר מכריע.

נכון שאין לצפות ממנו ל-All In, כמו אצל האחרים, לפחות עד תוצאות הבחירות בגרמניה (ספטמבר(, אבל כמו שהוא ידע לתת לנו את ה-LTRO ואת ה-OMT, הוא יוכל לרמוז היום על סיום קרוב לשלב ה"צנע בכל מחיר", ולפתוח פתח תקווה לשילוב אירופה בניסוי הכלכלי הגרנדיוזי של הנגידים האחרים.

אינני חושב שהניסוי הזה ימנע את הבלתי נמנע, אבל זו המדיניות שבינתיים דוחה את הקץ, ולא ברור להרבה אזרחים ביבשת העתיקה למה הם צריכם להיות שונים, וסובלים כה קשה. מריו, תפתיע אותנו היום!

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת? מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#