תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

השר, הסקנדל ותקרת המס

מיסים וקיצוצים לא רק מוציאים אנשים לרחוב, אלא יגררו לבסוף הכנסות נמוכות יותר. חבל, שאף קובע מדיניות לא מדבר על כך. לידיעת הקורא יאיר לפיד

סקנדל עצום שוטף בימים אלו את צרפת. השר הממונה על התקציב, ועל אכיפת חוקי המס התגלה כשקרן פומבי, כמעלים מס, ואף כמלבין פוטנציאלי של הון שחור. כל זה כאשר הנשיא הולנד הבטיח להיות נשיא של "ממשל נקי מכל רבב". האיש, אשר היה ממש בעמדה הבכירה ביותר במדינה מבחינה פיננסית נושל מכל תפקידיו, גורש ממפלגת השלטון, ומכונה בשמות גנאי הן על ידי הממסד הפוליטי, והן על ידי הציבור הכללי . על זה נאמר כנראה במקורות: מאיגרא רמא לבירא עֲמִיקְתָּא.

מעבר לתופעה אנושית מעניינת זו, עניין זה מצביע על אחת מתופעות הלוואי של המתרחש ויכול להתרחש בכל מדינה שנכנסת לקושי כלכלי, אך נשארת חברה דמוקרטית. עול המיסוי המוצדק, והלא מוצדק, נמצא בקורלציה ישרה עם המאמץ של הנישומים לברוח מאותו עול. רובם מנסים לעשות זאת באמצעים חוקיים, וחלקם דרך מקלטי מס, או גרוע מכך. והנה המעגל הסגור: קושי כלכלי, מיסוי גבוה, ניסיון מילוט, הקשחה של הכללים, האצה במאמצי המילוט, וחוזר חלילה.

בפועל, מה שקורה הוא, שעלייה במיסוי, מנקודה מסוימת, נתקלת בכל כך הרבה התנגדות, שהכנסות המדינה מתחילות לקטון במקום לגדול. גבייה של מיסים אינה פעולה ליניארית, אלא עקומה שמגיעה לסוג של מקסימום קבוע, ולא משנה כמה יועלה שיעור המס. בארה"ב שנמצאת היום סביב גירעון של 7.6%. חישבו ומצאו, שלא ניתן לגבות יותר מכ-23% מן התוצר גם, וזאת כאשר שיעורי המס אף עלו לסביבות ה-90% (בתקופת הנשיא רוזוולט למשל).

האם אנו מתקרבים אצלנו ל"פלאטו" כזה? נראה כי עדיין לא, אבל אנו נוסעים לקראתו במהירות הבזק. סגן שר האוצר, מיקי לוי, אמר לאחרונה כי נדרשים צעדים כואבים, כי בלעדיהם נגיע לגרעון של 4.5%. בסיס המס הניתן לגבייה קלה, קבוע פחות או יותר, וכל תוספת משמעותית תדרוש עבודה קשה מאוד של עובדי מס הכנסה. בינתיים העול המוטל על אלו שכלולים ב"גביה במקור" עולה בקנה מידה לא פרופורציונאלי. הן באופן ישיר והן באופן עקיף. נכון של נוכל להגיע לרמת גירעון אמריקאי, כי פשוט לא ירשו לנו, אבל יש לזכור כי מיסים וקיצוצים לא רק מוציאים אנשים לרחוב, אלא יגררו לבסוף הכנסות נמוכות יותר. חבל, שאף קובע מדיניות לא מדבר על כך.

בחזרה למדור חדר העסקאות 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#