תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הציפיות שכופפו את נתוני המאקרו

הציפיות להכנסות הגז ולצעדי שר האוצר החדש הן בין הסיבות להיחלשות הדולר מול השקל. אבל הן מתעלמות מנתוני המשק בטווח הארוך

מה שקורה לדולר-שקל יכול בהחלט להילמד בבית הספר למסחר בשוק ההון. בקרוב היחס בין המטבעות יגיע, בכוחה של הציפייה בלבד, לאזור ה- 3.60. הגורמים לכך הם ציפייה לצעדים אסרטיביים מצד שר האוצר החדש שלנו, יאיר "הוא לומד מהר" לפיד (לדברי סטנלי פישר) ציפייה להכנסות הגז ולציפייה לרווחים מהירים על גבה של מדינת ישראל, מצד שחקני המטבע הגדולים מזירת המסחר בלונדון.
הציפייה היא זו המתדלקת את המגמה ובכוחה גם להתגבר על עליית הדולר בעולם. השאלה היא האם הנגיד היוצא סטנלי פישר באמת יסכן את עצמו בכישלון צורב לפני יציאתו לחופשי, מתפקידו כנגיד הבנק שלנו והאם יש לו עדיין את הגיבוי מראש הממשלה, ובהמשך משר האוצר החדש . שאלה נוספת היא האם הנגיד הבא, מי אשר יהיה, יפעל בדומה לפישר המוערך?
להערכתי הדולר יקר בצורה קיצונית, לאור החולשה המבנית של המשק הישראלי. משק שברובו תלוי בהכנסות ממקורות זרים (ייצוא או משאבים), יכול להיות בבעיה קשה כאשר לקוחותיו ימתנו את קניותיהם. ראינו זאת ב-2008, וראינו זאת עכשיו, כאשר הגרעון לא היה עניין של הוצאה אלא של הכנסה.
גם מיתון, המונע על ידי שיתוק חלקי של הפעילות החשובה ביותר במשק, ההיי-טק, יגרום לשינוי דרמטי בנתוני המקרו שאותם מהללים כל כך היום. אבל, וזו תמיד הנקודה החשובה, המגמה הנוכחית היא הקובעת, וזו לכל הדעות מביאה לירידה בשערי דולר שקל ומגמה זו צפויה להמשיך עד שהציפיות לא יתחלפו לציפיות הפוכות.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#