תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

החוויה היפנית החדשה

הבנק המרכזי ביפן מבקש ליצור אינפלציה של 2 אחוז השנה ולעודד צריכה במקום חיסכון. כיצד צעד זה ישפיע על המטבע היפני ועל הבורסה?

לפני מספר ימים נערכה הישיבה הראשונה של מועצת מנהלי הבנק המרכזי היפני בהרכבה החדש. נגיד הבנק קורודה, אשר החליף את הנגיד האגדי הקודם, שירקוואה, הביע את רצונו להכפיל, לא פחות, את מאזנו של הבנק, ולפתוח במסע רכישות של אג"ח מדינה יפני על כל קשת המח"ם, וזאת לטווח של עד 40 שנה.
יצירת מאזן חדש זה, אשר אמור לגדול למימדים של כ-250 טריליון יין (2.7 טריליון דולר של היום) תהיה המנוע העיקרי להשגת היעד האמיתי של הבנק המרכזי והוא יצירת אינפלציה שנתית של כ-2%. במקום הדיפלציה שאפיינה את הכלכלה היפנית וזאת כאמצעי של קידום הכלכלה המקומית על ידי שחיקת כוח הקניה של האזרחים. התיאוריה שעומדת מאחורי הצעד היא הרצון ליצור אצל הצרכן המקומי חשש מתהייקרות מחירים ולעודד מצב רוח של צריכה כאמצעי ליצירת צמיחה ותעסוקה.
נכון להיום, האבטלה ביפן איננה גבוהה ועומדת על שיעור של 4.3%. רוב המועסקים עובדים בסקטור הייצוא. ממשלת יפן, בדומה לממשלת סין, מעריכה כי הצריכה הגלובלית אינה עומדת בפני צמיחה שתספיק לצרכי המדינה ולכן מעוניינת להעביר חלק מן הפעילות הכלכלית למנוע המקומי.
מגמת השינוי השלילי במאזן הסחר של יפן מאשר כאלף עדים הערכה זו. וכך, אנו חוזרים למדיניות שמובילה הממשלה והבנק המרכזי הרואה בשחיקת ערכו של היין וביצירת אינפלציה יזומה, את הכלי להשגת משימה זו. צעד זב גם מסייע לחברות המייצאות, וכך ראינו את שוק המניות המקומי, הניקיי עולה בהתמדה.
השאלה הגדולה שנותרה כאן היא מה יקדים את מה: צמיחה, ושגשוג, שיוכלו לממן את החוב המתווסף ממדיניות זו, או עלייה מהירה בתשואות על האג"ח, בגלל אותו חוב, וזאת למרות הרכישות המאסיביות מצד הבנק המרכזי. מהיכן יגיע ביקוש זה? הצפינ הוא כי המשקיעים הזרים יחליפו את הרוכשים המקומיים שאמורים להתחיל לצרוך במקום לחסוך.
גם כאן, כמו בארה"ב, אנו עדים לניסוי כלכלי גדול וגם כאן כמו שם, מקבלי ההחלטות הולכים על כל הקופה . יש הטוענים שיפן היא עכשיו זבוב שמחפש שמשה להתרסק עליו אבל אם מחפשים מדדים כלכליים שיעידו על תוצאות הניסוי הרי מעקב אחר התפתחויות התשואות של אג"ח ה-10 שנים יספק תשובה כזו: מעל 1.5%, או אף 2%, יפן תכנס כנראה לבעיה תקציבית של החזרי ריביות, אשר תעורר השוואה מתבקשת אל יוון ופורטוגל. עד אז, נראה את היין במגמת ירידה, ובטווח הארוך את הניקיי עולה.

 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#