תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לאן הולך השקל?

הפרדוקס הישראלי של ריבית גבוהה, גירעון מאיים לצד זרימת הכסף מחו"ל עלול להחריף את מצבו של הייצוא הישראלי ולפגוע בהכנסות המדינה. האם נגיד הבנק החדש יידע להתמודד עם האתגרים?

הפרדוקס הישראלי של ריבית גבוהה, גירעון מאיים לצד זרימת הכסף מחו"ל עלול להחריף את מצבו של הייצוא הישראלי ולפגוע בהכנסות המדינה. האם נגיד הבנק החדש יידע להתמודד עם האתגרים?

הדרמה במט"ח המקומי הישראלי מושכת תשומת לב, גם על חשבון הדרמה הקפריסאית. ברובד הראשון, בולט חוסר האונים של הבנק המרכזי במלחמתו מול מאמצי ספוקלנטים אגרסיביים, במיוחד על רקע סיום כהונתו המתקרבת של הנגיד. מאז שסטנלי פישר הודיע על עזיבתו הבנק המרכזי מתנהל כברווז צולע וצפוי כי הדבר יימשך אשר יתמנה נגיד חדש. ההחלטה על זהות הנגיד הבא תהיה אחת החשובות לגבי המשק המקומי שלנו, וזו עדיין אפופה מסתורין.

אחת השאלות היא איזה נגיד ימונה? האם יהיה זה נגיד הדוגל במדיניות מרחיבה, בדומה לעמיתיו בעולם?אם כן, הריבית תישאר בגובה נמוך, בועת הנדל"ן תימשך והמשק ימשיך לקוות לשיפור כלכלי עולמי. בנוסף אין לדעת האם הנגיד הבא יהיה נוקשה יותר בגישתו לבועת הנדל"ן, יעלה את הריבית ובכך יפגע בעקיפין בשער החליפין שקל דולר ויפגע בייצוא?

על רקע זאת, ובאופן פרדוקסלי, ככל ששר האוצר הנכנס שלנו מצהיר כמה המצב גרוע, וכמה יהיה קשה לרסן את הגרעון כך ישראל נראית טוב יותר בעיני המדרגים אותה בחו"ל. תדמית זו שמביאה להוזלת עלות גיוס האשראי בעולם מחזק את התפיסה שישראל אכן מהווה אי של יציבות בזירה הכלכלית של מדינות הדרג השני.

בעולם מבינים כי בישראל ניתן להפקיד כספים ללא חשש (לפחות בינתיים) כאן אפשר להפקיד כספים ללא חשש (לפחות בינתיים) שחלקים ממנו יולאמו. נראה כי התדמית הישראלית היא של מדינה שמעדיפה יציבות ברמת המאקרו על רווחת אזרחיה. אלא שכתוצאה מכך השקל מתחזק ופוגע בתעשיית הייצוא, האחראית לעיקר ההכנסות של ישראל. פרדוקס כבר אמרנו?

זאת ועוד: על רקע האירועים בקפריסין, לאחר שזו נמחקה מהיעד המועדף עבור הכסף הגדול, ויעדים אחרים כמו שוויץ מאיימים לחשוף את שמות הלקוחות, ובלוקסמבורג אין מערכת בנשאית ענפה כל כך, ישראל יכולה להוות יעד מעניין וקורץ. ואכן, היא הוזכרה ב cnbc צד לאטביה כאחת החלופות הטובות יותר לכסף הרוסי הנמלט מקפריסין. אם תרחיש זה יקרה, ייאלץ הבנק המרכזי ושר האוצר להחליט האם וכיצד נלחמים בכך. האם יטילו מגבלות לתנועת הון לגיטימית? ככל הנראה לא. ישראל היא מדינה ליברלית 'חלומית'. והנה עוד סיבה לכך שבאותו יום יורד הדולר שקל באחוז, האירו שקל בשני אחוז ושוק המניות בשליש האחוז.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#