תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

פיקדון במקום מזרון?

המשבר בקפריסין קובע עוד שלב במשבר הכלכלי האירופאי.

מי היה מאמין שבקפריסין האי הסימפטי, ושטוף השמש הזה, ייקבע עוד שלב עקרוני של המשבר. משבר החוב הרגיל אותנו עד כה לצעדים אגרסיביים אומנם, אולם הם היו בגדר המהלך ה"רגיל" של הדברים: הרחבות כמותיות, הדפסות כסף, חבילות סיוע, וחבילות תמרוץ שתבטאו במחיר האינפלציה בחיי היום יום, קיצוצים בתקציבים, ובשירותים וכמובן על ידי מיסים. אפשר היה להטיל מס כמעט על הכול, כאשר שני התחומים האהובים בתחום זה, הם כמובן צריכה, והון. אם קונים, מוכרים, מרוויחים, גרים בנכס, ואפילו מתים, רחמנא לצלן, כל הפעולות האלו היו מועמדות טובות למס, אבל על דבר אחד לא חשבו להטיל גזירות, ולקחת מעשר: פיקדונות בנקאיים.
אל תחשבו שהסיבה לכך היא שקובעי המדיניות התחשבו בנו בסוגיה זו יותר מאשר קודם. לא ולא. הסיבה נמצאת, כמובן, בפחד שמעורר צעד כזה במערכת הבנקאית עצמה. פגיעה בכספי פיקדונות הייתה, עד עתה, טאבו, כיוון שהיא מכניסה אלמנט של חוסר וודאות למערכת כה רגישה. בכל העולם מפקידים ידעו כי עבור פעולות מחוץ לסניפי הבנק הם ישלמו מסים, אולם כל עוד הוא משתמש בבנק ככספת לחסכונותיו הנזילים, וזאת מבלי לעשות עליהם ספקולציה כלשהיא, מובטח לו לפחות הערך הנומינלי של חסכונותיו.. מדינות מסוימות כמו ארה"ב הרחיקו לכת ואף נתנו למפקיד בטוחה עד סכום מסוים במקרה שהמוסד עצמו לא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו.
והנה, פקידים בבריסל, ופוליטיקאים מקומיים, המונעים על ידי רצון להגן על כספי מדינות הצפון וגרמניה ביניהן החליטו לשבור את הכלים, וזאת בטענה המוצדקת עובדתית שמקור רוב הכספים באי מאוליגרכים רוסים וממקורות שאינם האזרחים המקומיים. ואכן, התחייבויות המערכת הבנקאית הקפריסאית מוערכות כ- פי 4 מאשר כל התוצר הגולמי המקומי.
האם עובדה זו לבדה מחייבת הטלת מס על פיקדונות? כנראה שלא. מקור הצעד נעוץ במקום אחר לגמרי והוא ברצון לראות תהליך מתמשך לשחוק את הערך הראלי של הכסף, או במלים אחרות: להפריד בין העמים לכספם. רק כך החוב ירד לרמות שבהן ניתן יהיה לבנות מחזור שגשוג חדש כמו זה שהיה בין אמצע שנות השבעים ועד שנת אלפיים. קפריסין לא לבד: מעבר לחופיה נמצאות ספרד ואירלנד, ש נמצאות בסיטואציה שבה לולא המערכת הבנקאית החולה המדינה עצמה הייתה "בסדר". אולם במידה והמעשה האווילי ימומש בקפריסין, איך יישן טוב בעל כספים בבנקים שם? קשה להאמין שלסיפור הזה יהיה Happy End

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#