רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לצאת מהקוביה

בישראל ובעולם: המגורים עוברים לגובה. מאת: עינת זקריה

ישראל מושפעת ומשפיעה על העולם. התבוננות מעמיקה במגמות ובתהליכים שמכתיבים את מהלכי הנדל"ן בעולם, מצביעה על המשותף לנו ולאלו של העולם שבו אנו חיים.

אחת התופעות הבולטות בשנים האחרונות היא מגמת הטיפוס לגובה של סביבות המגורים.
התופעה נובעת מן הצורך בפתרון בעיית הצפיפות בערים, מן השאיפה למימוש התפיסה הגלובלית של איכות הסביבה ומן הכוונה להגיע לניצול מרבי של שטחים למגורים.

במחקר שנערך עבורנו, זיהינו כמה סיבות "דגל" לתופעה: צורך ב"פיסת שמים קטנה" – הנהירה ללב הערים הגדולות המצריכה פתרונות דיור קטנים לקהל צעיר, "עצים בשמים" – מגמת עיור המצמצמת דרסטית את השטחים הירוקים בערים שבעטיה שב ועולה הצורך להחזיר את אלמנט הטבע למרכזי הערים באמצעות שילוב מסיבי של צמחייה בתוך הבניינים, "מערבולת ירוקה" – צורך בשילוב אלמנטים של עיצוב אקולוגי בר קיימא לשימוש ולשימור אנרגיה טבעית והניכור שיצר בניין "הקובייה" המודרני שהוביל לדרישה לפתרונות קריאטיביים.

השכונה הוורטיקאלית

סיבות אלו ואחרות הן אשר אילצו את קברניטי הערים, היזמים והאדריכלים בעולם, כמו גם את חברת אזורים, להיות יצירתיים יותר ולייצר סביבות מגורים חדשות שההתנהלות המרחבית-קהילתית שלהן שואפת לגובה. כדי לתת מענה לצורכי הקהילה המתבקשים לתושבים ב"שכונות המאונכות" הללו, נולדו ויושמו מושגים חדשניים כמו הרחוב הוורטיקאלי – מבנייני קובייה חד-ממדיים למעצמות קהילתיות שבהן מתקיימים חיי חברה, מתקנים, שירותים, זירות תרבותיות ומסחריות שמעודדות אינטראקציה חברתית בתוך הבניינים עצמם וגינות קהילתיות תלויות ברחבי הבניין.


ביקוש לבנייני יוקרה

מגמה ברורה מסתמנת בביקוש לבנייני יוקרה, אפילו בתקופה של מיתון. מדובר בבניינים המספקים שירותים ומתקנים אקסקלוסיביים של מלונות יוקרה חמישה כוכבים בתוך בנייני המגורים. נוצרו "בנייני לגו" הנותנים מענה ל"תלונות" שהועלו נגד מבני הקובייה הבסיסיים המנוכרים באמצעות תכנון המאפשר פירוק והרכבה של יחידות הדיור עד לכדי פתרון מערכתי שונה מהבניין הסטנדרטי. החלוקה החדשה של מרכיבי הבניין מאפשרת שטח בנוי, צמחייה, חלל ריק, אזור פרטי, אזור ציבורי וארגונם בצורה המיטבית בהתאם לתנאי השטח והסביבה – אור, צל, רוח ונוף. גריד תכנוני כזה יוצר נישות אישיות ושטחים חיצוניים פרטיים במבנה ארכיטקטוני אורגני עד כדי מרפסות פרטיות ואינטימיות לכל דירה.

אין ספק! האתגר האמיתי ליזמים, מעבר לאספקה של ארבעה קירות בבניין הוא לצאת מהקובייה ולאפשר תשתית אמיתית של חיי קהילה ענפים בלב לבה של סביבת מגורים, גם כשהיא מטפסת לגובה.

הכותבת הינה סמנכ"ל שיווק ומכירות בחברת אזורים
 

לחזרה למדור "נפגש בבית"

 

בית זה הרבה יותר מארבעה קירות, בית זה אנשים, בית זה קהילה. רוצים לחיות בדירה של אזורים? מלאו את הפרטים וניצור עמכם קשר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#