תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עוצמתם הפסיכולוגית של מספרים עגולים

ידוע שלמספרים מסוימים יש השפעה פסיכולוגית וסמלית חזקה בתרבות האנושית. גם בשוק הפיננסי ישנם מספרים בעלי כוח משיכה על השווקים: מספרים עגולים. פעמים רבות אנחנו עדים למפנים משמעותיים בשוק המתרחשים על סף של מספר עגול בעל משמעות פסיכולוגית גדולה על השוק.


כך היה בשלהי 2007 כאשר האירו-דולר (EURUSD), הצמד הנזיל ביותר בשוק המט"ח, פלרטט עם רמת 1.60. במהלך 2005-2007 התחזק האירו בהתמדה למול הדולר, מאזור 1.16 ועד לאזור 1.60, וזאת בעקבות עלייתה של כלכלת גוש האירו ויתרון הצמיחה של גוש האירו לעומת כלכלת ארצות הברית, והן בשל האופטימיות הכללית בשוק שגרמה לסוחרים לחפש נכסים בעלי תשואה גבוהה יותר. התחזקותו המטאורית של האירו איימה על מעמד הבכורה של הדולר בשוק המט"ח. האירו-דולר היווה אז, בתקופת האופוריה והשגשוג הפיננסי שקדמו להתפוצצות בועת הסאב-פריים, ברומטר ראשי לאופטימיות בשוק הפיננסי.

זו היתה שיחת היום, לא רק בקרב המשקיעים אלא גם בקרב הציבור הרחב. באחד הקליפים שלו, החליף ראפר אמריקני מפורסם את שטרות הדולר המצלצלים בשטרות אירו. ככל שרמת 1.60 הלכה והתקרבה, דיברו עליה כרמה שתסמל את השינוי ביחסי הכוחות בין שני המטבעות. המספר העגול, שבפני עצמו אין לו כל משמעות מיוחדת על פני שער חליפין אחד (נאמר 1.6154), היווה רמה בעלת משמעות פסיכולוגית אדירה, ומובן מסוים, זה היה המקור למפנה הדרמטי שראינו בעקבות כך.

כדאי לשים לב לדינימיקה סביב רמה זו : השוק אמנם הצליח לחצות רמה זו, פעמיים, אבל לא להתקבע ממעליה. עבור השוק, שני הכישלונות הללו הוציאו את הרוח מהמפרשים והפכו לפתע רמה זו ליעד בלתי עביר, ובחששם, המשקיעים החלו להיפטר מאחזקות הלונג שלהם על הצמד ונוצר סחף אדיר כלפי מטה שחולל מפנה אדיר בשוק. היו אלה הימים של פרוץ המשבר הפיננסי, כאשר החרדה שאחזה בשוק הניסה את המשקיעים חזרה לחיק הבטוח של הדולר, ובכך תם סיפור עלייתו המזהירה של האירו. בועת הסאב פריים התפוצצה, וכלכלת העולם גלשה למיתון כלל עולמי אשר ממנו היא עדיין מנסה להתאושש.

 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#