תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

עידן ה"אי-עבודה"

צונאמי של גורמים הכניסו לא מכבר את הכלכלה הגלובלית, והחברה המודרנית, לעידן חדש עידן אי-העבודה ("The No-Jobs Era"). אחד מהם הוא הטכנולוגיה בשיאו של תהליך שהחל מאז תחילת המהפכה התעשייתית. נול הכותנה האוטומטי היה הסימן הראשון לכך שניתן עכשיו למצוא תחלופה זולה, אמינה, והרבה פחות דרשנית, מאשר האדם. מחשוב, ורובוטיקה הם פשוט המשך טבעי לכך.

שנית, שילוב מדינות כוח האדם האינסופי, והזול במיוחד מסין, הודו ומדינות נוספות יצרו את השכבה השנייה להחלפת העובד המערבי, או ליתר דיוק, של הפועל המנסה להשתכר על פי אמות המידה המתאימים לחיים המפותחים. שלישית, ניתן לציין את המשבר הכלכלי האחרון, אשר מוריד את הביקוש לסחורות, ומדרבן חברות להתייעל ככל האפשר. ואנו יודעים היטב מהו החלק בארגון שמייעלים תחילה: כוח האדם כמובן.

דוגמאות לכל אלו ניתן לראות באירופה שבה נתונים מדהימים של 20-30 אחוזי אבטלה רשמיים, ו- 50-70 אחוזי אבטלה בגילאים הצעירים. דרך אגב, אחוז האבטלה של כל גוש האירו נמצא כעת ב-12% , וזה לאחר שקלול המדינות הצפוניות.

אמריקה לעומת זאת, מתהדרת במגמה יורדת של אחוזי אבטלה תוך ביצירת מקומות עבודה, אבל מי שחוקר קצת יותר עמוק בנושא, מיד רואה את האמת המרה: שיעור ההשתתפות בעבודה יורד פלאים, וחזר לשנת 1981 בה היה המשק במיתון עמוק ביותר. כמו כן, U6, המודד את כל אלו שהיו פעם נחשבים כמובטלים, נמצא היום מעל קו ה-14%.

תופעה חולפת או מציאות?

את גורם המשבר לא ניתן בינתיים לבטל ועד שלא ינוקה חלק מן החוב הרובץ על המשקים המפותחים לא תהיה תקומה אמיתית לכלכלה הגלובלית. אבל במנותק מאותו משבר, קובעי המדיניות עדיין לא הפנימו כי אנו נמצאים בעידן האבטלה הגדולה. הם מנסים עדיין לפתור את הבעיה בכלים של ה"מלחמה הקודמת".

אפיק פעולה אחד, פיחות המטבע על ידי 'מלחמת מטבעות', לשם הגדלת הייצוא והייצור יכול לסייע, אולם הוא לא ישנה את העובדה כי ככל שהעולם הולך ומתקדם אנו נצטרך פחות ופחות ידיים עובדות, ואלו, כל עוד קיימת הגלובליזציה של הסחר, יילקחו מבין הזולים ביותר. כך, רק מעטי מעט, המסוגלים לספק איכות מיוחדת של מוצרים ושירותים יוכלו לדרשו שכר גבוה ומיוחד.

אז מה עושים עם הדור הצעיר, המשכיל, והרב, שעכשיו מסיים את לימודיו ומחפש עתיד באותן מדינות מפותחות? מה עושים עם כל הפנסיונרים שמאריכים להם שם את גיל הפרישה? מה עושים עם כל העניים שדורשים מהם לעבוד כפתרון לבעיותיהם הקיומיות? מה אומרים לפועלי הייצור שמייצרים מוצרים שרובוט יכול לייצר טוב יותר?

הפתרונות לכך נמצאים 'מחוץ לקופסא' הרגילה של הפתרונות. הכיוון החדש חייב להיות כזה שבו תנותק הפעולה התעסוקתית מן התמורה הישירה שתעסוקה זו מייצרת. אולי המודל הקיבוצי, שבו כל אדם תורם כיכולתו, ומקבל כצרכיו, (כאשר מנקים מן המודל את כל חסרונותיו החברתיים), ייחשב יום אחד לגרעין של חברה אנושית חדשה?
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#