רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

Meltdown Or Meltup

הסוגייה ב-ה' הידיעה בניסוי הכלכלי העצום הקורה לנגד עינינו במהלכו טריליונים של דולרים, אירו, יינים, וכו מודפסים, ומוזרמים על מנת לנקות את עודף האשראי שנלקח בשנות השגשוג, משנות השבעים ועד 2007 היא האם אנו נראה תחילה שלב אינפלציוני, או אולי היפר-אינפלציוני, שבו הכלכלה הצומחת, וקצב החלפת הכסף (Money Velocity), יגדל במהירות על בסיס הכסף הנשפך כרגע, או שנראה בכל זאת שלב דיפלאציוני, שינבע מעצירה פתאומית של יכולת קליטת אותם סכומים?

הטוענים כך והטוענים להיפך, מסתמכים על אותה עובדה פשוטה: המצב הנוכחי לא יכול להימשך לעולם. המערכת הפוליטית והכלכלית יצטרכו להחליט האם להפסיק את ההזרמה לאחר שישיגו צמיחה בת קיימא, או שמא הגיע הזמן להודות כי גודל החוב כבר מסכן את המצב.

במקרה של אינפלציה גבוהה תימשך מגמת העליה בשווקי המניות. למעשה נחזה בעלייה מהירה מאוד (Meltup) על מנת שהמניות (המייצגות נכסים אמיתיים) יוכלו להישאר כמה שיותר קרובות לערכן הראלי.

במקרה השני, קריסה (Metdown) תהיה מילה עדינה לעומת מה שיקרה בפועל. אני, אישית, מאוד הופתעתי מיכולתם של הנגידים לקיים מדיניות כה אגרסיבית, לאורך זמן רב זמן ואף להגביר את עוצמתה שכן לא חשבתי ששוק האג"ח ייתן להם לעשות זאת בפשטות כזו, ובאופן כה גלוי.אבל, הנה, גם שוק האג"ח שותק, וכנראה שגם לפוליטיקאים זה מתאים . כל עוד שורר "השקט התעשייתי" המאפשר עלייה בשווקים ותוך שמירת הכלכלות בסטגנציה סבירה.

איך נדע מה האופציה המנצחת? את זה לא ניתן לדעת מראש כמובן. מה שנותר לעשות, כמו תמיד, הוא להשקיע על פי המגמה, דהיינו לעשות מה שהשוק אומר לנו לעשות, וזאת על פי השיטה והכללים שסיגלנו לעצמנו. עלינו לזכור כי המתרחש כיום במערכת הפיננסית-כלכלית הוא עיוות אדיר מימדים, ושאופן סיומו של ניסוי גרנדיוזי זה, יכול לגרום נזק קשה וכואב למי שאינו מוכן לקראתו.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#