תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מאמא מיה!

בכוחן של תוצאות הבחירות באיטליה להביא לחיסול גוש ה"אירו"

 תוצאות הבחירות באיטליה חשובות מאוד: בכוחן להביא לסיום ההרפתקה הפיננסית שנקראת "אירו". נראה כי מאז המשבר הפיננסי האחרון הוכח שהניסוי הכלכלי המכונה "מטבע משותף" יכול להתקיים רק כאשר ה"כל היה בסדר". מילטון פרידמן, ראש וראשון בתיאורטיקנים של כלכלת השוק המודרנית, ציין בזמנו שהמשבר הרציני יפיל את האירו, והנה מאז תחילת אותו משבר פיננסי אנו רואים גלים שונים בעלייה ההסתברותית בדבר פירוקו של המטבע האחיד.
חוסר באיחוד פיסקאלי ("אוצר משותף"), בצד האיחוד המוניטארי שאכן בוצע, חייב היה לגרום לכך. כאשר כל המדינות יכלו להדפיס כסף, ולהפיק אג"חים בתשואה קרובה לזו של גרמניה, לא היה קושי. אבל כאשר השוק החל במיון הקפדני של התשואות עבור כל מדינה ומדינה, ראינו שתשואות של 30-40 אחוז שפעם היו דמיוניות הפכו למציאות. ביוון למשל.
אז איך כל זה קשור לבחירות באיטליה? כי שם עכשיו יש מצב שבו מפלגות גדולות, המסוגלות להיות בקואליציה, או אפילו יום אחד, לשלוט במדינה, דוגלות רשמית בעזיבת האירו, ובחזרה ללירה החמימה שאותה ניתן לפחת בצורה אגרסיבית. על ידי פיחות זה איטליה אמורה לחזור ליכולת תחרות המבוססת בעיקר על מטבע חלש, במקום על יעילות ואיכות. נראה כי גם אם המפלגה הסוציאליסטית המועדפת על השווקים תנצח, העובדה הפשוטה היא שה"רעיון" עצמו של עזיבת האירו ממשיך לתפוס תנופה, ולגיטימיות, במרחב האירופאי.
איטליה, כמו יוון, כנראה תישאר עוד קצת באיחוד ובגוש האירו, אבל ביחד עם ה"חזית הלאומית" בצרפת, ומפלגת UKIP הבריטית, ברלוסקוני ותומכיו, יוכלו לציין בגאווה שזרע הניתוק נזרע עמוק יותר, ושזה רק עניין של זמן עד שנראה אירופה המשתחררת מן העול של בריסל.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#