תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כוחו במותניו

המשך ההרחבה הכמותית של הפד תמשיך להשפיע על השוק. השאלה היא עד מתי.

בן שלום ברננקי עשה זאת שוב: בתום יומיים של עדות, לפני הגוף המחוקק של ארה"ב, הצליח נגיד הבנק המרכזי להפוך את כיוון השווקים ב-180 מעלות. ב-25 לחודש, מדד ה-S&P ירד מסביבות ה-1520 לאזור ה-1480 וב-28 החוזים על המדד חזרו קרוב מאוד לנקודת ההתחלה, דהיינו 1515.
נכון, היו חדשות טובות בתחום הנדל"ן. ואפילו נתוני "הגרעין" של מכירות מוצרי הבר-קיימא היו טובים מן הצפוי. אבל, אף אחד לא באמת חושב שזה מה שהחזיר את התיאבון של המשקיעים למניות כה מהר, וכה חזק. אישורו מחדש של ברננקי לגבי ה-QE האחרון, דהיינו רכישת כ-45 מיליארד דולר אג"חי מדינה לחודש, וזאת עד שאחוז האבטלה לא יירד מ-6.5%, זה מה שעשה את הטריק.
אישור זה הצליח למחוק את הספק שנוצר לגבי המשך ה-QE בפרוטוקול הישיבה האחרונה של הפד. ספק שנתן לנו ירידה של כמעט 200 נקודות בדאו. ואותו אישור גם מחק את הפאניקה הקטנה (מעל 200 נקודות הפעם) שנוצרה עקב הבחירות באיטליה, וחידוש החששות לגבי אירופה. ואני שואל: האם לא הגיע הזמן שאישוריו של בן ברננקי יתקבלו בפחות התלהבות? האם העובדה שראינו ממנו כבר 4 גרסאות של QE, מאז 2009, לא אמורה להקהות את ההשפעה הזו? עובדה שלא.
כוחו עדיין במותניו המוניטאריים. אומנם הכלכלה האמיתית ממש לא משתתפת בחגיגה נוכח הנתונים: תוצר שלילי ברבעון האחרון, אבטלה אמיתית סביב ה-15 אחוז. אבל לשווקים הפיננסיים אין זה משנה כלל: לשחקני שוק ההון הגלובלי, תזרים המזומנים ממשיך, במלוא העוצמה, ואין שום סיבה לחשוב שזה לא יניב את התוצאה המקווה: עוד נזילות בידי המוסדות הקובעים את המגמה.
הציבור הרחב לא ממש השתתף עד כה למרות שהשוק עלה כבר כ-150%!! , אבל מראה סימנים ראשונים של מעבר מן הבונקר למלכודת הדבש הזו. עכשיו נותר לראות מתי ה- S&P יצליח, כמו מדדים שונים בארה"ב ובעולם, להשיג את השיא של 2007. כל עוד יכולותיו של ברננקי יתקיימו באותה עוצמה, נמשיך לראות את הדיכוטומיה בין וול-סטריט ל-מיין-סטריט.

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#