רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משק הנדל"ן בסין והשפעתו על הכלכלה העולמית

שינוי במחירי הנדל"ן בסין עלול להביא את הכלכלה בסין לנחיתה קשה, ואיתה להשפיע על הכלכלה העולמית

השווקים האסייתיים כמרקחה לאחר העלייה הגדולה מן הצפוי במיסי המקרקעין בסין. מה הקשר בין זה לבין מצב הכלכלה העולמית? ובכן, אנו מושפעים מכל מה שיכול לגרום להרעה בצד 'האמיתי' של הכלכלה העולמית, וסין היא עכשיו מנוע הצמיחה הגלובלי.
אז נכון: סין עדיין גדלה בקצב של 7.5% (רשמית) לשנה, כאשר אירופה נמצאת כבר במיתון רשמי כמה רבעונים, וארה"ב נמצאת ממש ב-0 על פי שני הרבעונים האחרונים (0.1 ו-0.01-) אבל כל זה עלול להשתנות כאשר קובעי המדיניות החדשים בסין מרעידים את ענף הנדל"ן. כאשר המערכת הפיננסית מוטת ממשלה, קיים עודף פעילות בתחום התשתיות ובייצור המיועד לייצוא, וכאשר המדינה נאבקת לקלוט מדי שנה 140 מליון כפריים לתוך הערים הגדולות - שינוי מדיניות הנדל"ן יכולה להיות בהחלט הקש שיהפוך את ה"נחיתה הרכה" שחזינו לכלכלה ל"נחיתה קשה".
אז נכון: אין ספק שמחירי הנדל"ן באזורי החוף שרויים בבועה ענקית, אבל הדרך שבה מוציאים ממנה את האוויר יכולה בהחלט לשפוך המים עם התינוק, וגם לשבור את כל האמבטיה, בו זמנית. ואכן, הבורסה של שנחאי (ושל הונק קונג) חטפו חזק, והשווקים האירופאים, גם הם, לא יכלו להתעלם מהמדיניות החדשה.
ממבט ציפור על הכלכלה העולמית, נראה שאם נוציא את סין, ולו לתקופה קצרה מן המשוואה, נוכל לומר שאפילו צעדי ה"קסם" של בן ברננקי ודומיו, לא יוכלו לבד לתמוך באנומליה הקיימת היום בשווקים הפיננסים. רוב ההכנסות של החברות הבינלאומיות, ורוב הכסף הגדול שחזר לנדל"ן הפגוע במערב, הגיע מן המדינות המתפתחות: ללא סין, אין דרישה גדולה למשאבים, ואין ייצור זול של מוצרי צריכה לקידום כלכלת הצריכה והביקושים הרבים.
חיבור של חלקי הפאזל השונים המורכב מתנועות חברתית, טעויות של קובעי מדיניות (כמו באיטליה וסין) מדגימים את העתיד שצפוי לכלכלה העולמית. בסופו של דבר בלתי נמנע כי בעיית החוב הגדל ללא הפסק תיפתר לא באמצעות קיצוצים לבדם, הטלת מיסים, או אפילו שילוב חכם ביניהם (מי אמר "צנע") ואפילו לא תרחיש צמיחה אסטרונומית דמיונית אלא באמצעות מחיקה של חלק גדול ממנו.
 

לחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#