תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

גרמניה של ימי הביניים - בין צלבנים למקדשי השם

טיול זה עוסק במעשה הרקמה העדין השזור מעולמן של שתי תרבויות אחיות, הנוצרית והיהודית, במרחב גיאוגרפי יפהפה. זה בצד זה,

פרחו חיים נוצרים מרשימים וחיים יהודיים עתירי תרבות והישגים רוחניים וחומריים. בצילו של היופי הנשגב של הקתדראלות שנבנו בערי גרמניה

בימי הביניים והטירות הקסומות שלאורך הריין, הייתה זירת התרחשותם של העימותים הקשים בין שתי תרבויות -

אלו שגבו מחיר כבד מן היהודים ונצרבו בתודעת שתי הדתות לדורות.

נטייל במסלול ייחודי בוורמס, עירו של רש"י, במיינץ בה הומצא הדפוס, בשפייר, טרייר וקלן. נשמע אגדות וסיפורים הקשורים לתקופה ולמקומות בהם נבקר.

תכנית הסמינר :

יום 1, יום ב'  15.07.13,   ת"א - פרנקפורט - קובלנץ

 מוקדם בבוקר נטוס מתל אביב לפרנקפורט ((Frankfurt am Main, לאחר קבלת המזוודות נצא בנסיעה למרכז העיר פרנקפורט, שם נתחיל את סיורנו בדום(Dom) , שנבנה החל מהמאה ה- 13 בסגנון גותי. נסייר בכיכר המרכזית העתיקה של העיר - הרומר (Roemer), שרוב בתיה משוחזרים בנאמנות למקור, בסיום הביקור בעיר, נשים פעמינו לקובלנץ (Koblenz) בה נלון.

יום 2, יום ג'   16.07.13,  לאורך המוזל בואכה טריר

היום ניסע לאורכו של עמק המוזל (Mosel), אחת מדרכי הנוף היפות ביותר בגרמניה. אזור זה, ארץ כרמי יין, היה אחד החשובים בימי הביניים ונפל בחלקה של גרמניה הימי - ביניימית בעת שיורשי קרל הגדול חילקו ביניהם בשנת 824 את ממלכתו הגדולה בוורדן, בשל כרמי היין. נגיע לעיר טריר(Trier) , אחת הערים העתיקות ביותר בגרמניה אם לא העתיקה שבהן, המתהדרת במסורת רומית אימפריאלית מהמאה ה- 2 לספירה, וברחובות ציוריים. את עיקר חשיבותה היא יונקת מנוכחותם של הרומאים בעיר מהעידן הטרום נוצרי, אך תושביה מתפארים בכך שטריר הייתה גם עירו של הקיסר קונסטנטינוס שהביא להתנצרותה של האימפריה הרומית באמצע המאה הרביעית.

נבקר בבזיליקה הרומית של קונסטנטינוס (Basilika Aula Palatina), ארמון רומי שהפך לימים לארמונו של הבישוף והיה גם האתר בו קידשו יהודי העיר את השם, במהלך הפרעות שפקדו את יהודי חבל הריינוס בשנת 1096 - מסע הצלב הראשון. נבקר גם בקתדרלה העירונית המתפארת בכך שאת שרידי הקדושים המצויים בה הביאה מירושלים, עיר הקודש, הלנה אמו של קונסטנטינוס שהייתה נוצרית עוד לפני בנה. לאחר הפסקת הצהריים נבקר באתר הרומי המרשים ביותר הפורטה נגרה (Porta Nigra) הוא השער השחור - שער כניסה עתיק ומרשים שהשתמר ובו גם קפלה מן המאה ה- 11, המוקדשת לסימון הקדוש הפטרון המקומי.

בדרכנו חזרה נעצור בעיירה ציורית, נטייל מעט בסמטאותיה הציוריות, ולאחר הפסקת קפה נמשיך למלוננו בקובלנץ השוכנת על מפגש הנהרות ריין - מוזל.

יום 3, יום ד'   17.07.13,  קלן

קלן (Köln) היא מן הערים החשובות והמרתקות בצפון מערבה של גרמניה. נבקר בקתדרלה (Koelner Dom) של העיר שתחילת בנייתה בימי הביניים וסיומה רק במחצית הראשונה של המאה ה- 19. קתדרלה זו התהדרה בתואר המבנה הגבוה בעולם עד שנת 1884, עת נטלה אנדרטת וושינגטון בבירה האמריקאית את התואר. מהמפורסמים שבאוצרות הקתדרלה הם הרליקוואר המפואר והגדול מסוגו במערב עם שרידי "שלושת המאגים", וצלב "גרו" מהמאה העשירית, הצלב הגדול העתיק ביותר מצפון לאלפים. כאן נספר את סיפורה הייחודי של הקדושה הנוצרית ממוצא יהודי, אדית שטיין, שחייתה במנזר בקלן, והוכרזה כקדושה בקתדרלה בשנת 1998. נראה את האנדרטה הייחודית לשואה שהקים האמן דני קרוון ליד הקתדרלה, נמשיך לכיכר העירייה הישנה ונבקר בשרידי רחוב היהודים הנמצאים לידה, שם נראה את שרידי המקווה היהודי במקום.

האם אסטריקס היה יהודי? או: מה עושות עצמותיהם של שני חזירי בר גדולים ונדירים ושל שפנים וארנבות בין השרידים הארכיאולוגיים בבור האשפה שמתחת למגוריהם של השמש והרב בבית הכנסת היהודי העתיק של קלן?

במהלך ביקורינו בקלן תהיה לנו הזדמנות יוצאת דופן לראות כיצד העבר משנה את פניו בימים אלו ממש. נבקר (בכפוף לאישור סופי) בחפירות החדשות ברובע היהודי העתיק של קלן ובשרידיו של בית הכנסת העתיק שהולכים ונחשפים בחודשים אלו ממש. נראה את המקווה העתיק ואת שרידי משכנם של שמש בית הכנסת והרב המקומי של קלן שחרבו יחד עם בית הכנסת בעת פרעות המוות השחור באוגוסט 1349. באמצעות השרידים שנתגלו במקום נתחקה גם אחר מנהגי ומרכיבי הסעודה של יהודי קלן. המפעל הארכיאולוגי הזה, שהוא חוד החנית של המחקר אודות יהודי גרמניה בימי הביניים, מנוהל ע"י ד"ר סוון שוטה (Dr. Sven Schutte) מנהל החפירות מטעם עיריית קלן ומדינת צפון הריין - וסטפליה (Nord Rhine Westphalia). מהממצאים שנחשפו עד עתה ושהולכים ונחשפים מידי יום, עולה תמונה העשויה לשנות בתכלית את ידיעותינו על הישוב היהודי בגרמניה של ימי הביניים. 

בתום הביקור ניסע לעיר מיינץ (Mainz), כאן נלון ארבעה לילות.

יום 4, יום ה',  18.07.13,   שפייר

הבוקר ניסע לשפייר (Speyer) - שפירא, בעברית, וכאן נתחיל את טיולנו באחת משלוש "קהילות השו"ם" בהן נבקר. נתחיל בקתדרלה המקומית שנבנתה במהלך המאות ה- 11 וה- 12, ושהוכרזה אתר מורשת עולמי בשל עתיקותיה, יופייה ובשל הקיסרים הגרמניים מן השושלת האוטונית הסאלית הקבורים בה. נבקר בשרידי רחוב היהודים, חצר בית הכנסת והמוסדות היהודיים מימי הביניים. נראה את שרידי בית הכנסת ואת המקווה המקומי שהשתמרו להפליא. נבקר גם בבית העירייה הישן הבנוי בסגנון הבארוק ובשער הכניסה המרשים של העיר ששרד מימי הביניים.

נחזור לארוחת ערב ולינה במיינץ.

יום 5, יום ו' 19.07.13, וורמס 

נצא בבוקר לוורמס(Worms)  ונפתח בבית הקברות היהודי העתיק בו קבורים כמה מחשובי רבניה ופרנסיה של הקהילה היהודית, וביניהם קברו של ר' מאיר בן ברוך מרוטנברג וסיפורו הייחודי. נמשיך בדרכנו לבית הכנסת העתיק (המשוחזר) של קהילת יהודי וורמס, ונבקר בשרידי מקווה טהרה ובמוזיאון היהודי הנמצא "בבית החתונות", אולם השמחות הקהילתי העתיק מימי הביניים.

נמשיך לקתדרלה של העיר (St. Peter Dom), קתדרלה המוקדשת לפטרוס הקדוש והיא מן העתיקות והמרשימות בגרמניה. נסיים למרגלות פסלו של מרטין לותר, ונדון גם בחשיבותה של וורמס לתהליך הרפורמציה בגרמניה. ארוחת ערב ולינה במיינץ.

יום 6, יום שבת  20.07.13,  מיינץ

את היום נקדיש לעיר מיינץ (Mainz), מגנצא, בעברית, נבקר בכנסיית סטפן הקדוש (Stephanskirche), כנסייה גותית מן המאה ה- 14, ונתרשם מחלונותיה המעוטרים בויטראז'ים ייחודיים של האמן היהודי מארק שאגאל. נרד רגלית לחלקה העתיק של העיר, לסיור במוזיאון גוטנברג (Gutenberg-Museum). נשמע סיפורים מרתקים אודות חיי הקהילה כדוגמת הסיפור על כומר גנב, יהודי עבריין ואציל סחטן - מעולמם של "אנשי עסקים".

בצהריים נוכל לשוטט בשוק יום השבת שבמרכז העיר, ולאחר הפסקת הצהריים נצפה בקתדרלה הגדולה (Keiser Dom), אשר למן המאה ה- 8 הייתה למרכז הכנסייתי שמצפון לאלפים. שיחת סכום ולינה במיינץ.

יום 7, יום א', 21.07.13,  מיינץ - בית הכנסת החדש  

נתחיל בבית הקברות היהודי העתיק שבעיר, שנוסד במאה ה- 11 ושימש לקבורה בהפסקות עד למאה

ה- 19, אז נחנך בית הקברות החדש. מכאן נעבור לבית הכנסת החדש שנשרף על ידי הנאצים באירועי ליל הבדולח בנובמבר 1938, ובשנת 2010 נחנך בית הכנסת "מאור הגולה", בדיוק באותו מקום. זהו בניין יוצא דופן מבחינת צורה, נפח וצבע, והינו אייקון אדריכלי בולט אותו תיכנן האדריכל מנואל הרץ. הצורה הייחודית של הבניין נובעת מתרגום אבסטרקטי של חמש האותיות במלה "קדושה" - תוך כדי רמיזה למעמדו הרוחני הרם. במבט ראשון השימוש באותיות כמוטיב גיאומטרי נראה מעט ישיר מדי, אבל חללי הפנים שנוצרים בתוך הבניין מצדיקים את המאמץ. המבקרים חווים שורה של חללים משתנים עם פרופורציות לא שגרתיות וחלונות חריגים שמחדירים את האור הטבעי מן החוץ בצורות שונות.

לסכום הטיול נחזור לפרנקפורט ונבקר במוזיאון היהודי, הנמצא בארמון רוטשילד לשעבר. נראה את שרידי החומה מן המאה ה- 12 שבסמוך לה עבר תוואי הרחוב היהודי העתיק. בשעות אחר הצהריים נצא לשדה התעופה פרנקפורט לקראת טיסת הערב לתל אביב.

יום 8, יום ב',  22.07.13,   נחיתה בת"א לפנות בוקר

לקבלת פרטים נוספים, הטבות לרישום מוקדם ו/או הרשמה -  לחצו כאן או התקשרו 072-2116888

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#