תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מילון מונחים לסוחר המתחיל

בטחונות
בטחונות הם סכום כסף שמפקיד הסוחר כעירבון כדי להחזיק בפוזיציה. סכום הביטחונות שמפקיד הסוחר קובע את יחס המינוף שלו. לדוגמא, נאמר שסוחר מפקיד בטחונות בסכום של 1,000 דולר כדי שיוכל לסחור בסכום של 100,000 דולר. במקרה הזה, יחס המינוף של הסוחר יהיה 1 ל-100 משום שהוא מקנה לו את היכולת לבצע פעולות מסחר בסכום הגדול פי מאה מהסכום שהפקיד בחשבון המסחר. בדומה לכך, רמת הבטחונות תהיה 1%, משום שנדרש רק 1% כדי לפתוח את הפוזיציה הגדולה. במובנים מסוימים, המונח מינוף והמונח בטחונות הינם שני צדדיו של אותו מטבע. כאשר סוחר פותח פוזיציה ששווייה גדול מכפי סכום הכסף שנדרש כדי לפתוח אותה, משמע כי הסוחר הפקיד בטחונות כדי לקבל מינוף.

גלגול
המונח "גלגול", או העברה, מתייחס לריבית שסוחרים מחויבים או מזוכים בגינה עבור פוזיציות בשוק הספוט. בדומה לדיבידנד על מניה כל זוג מטבעות נושא שער ריבית. בהתאם לצמד המטבעות הנסחר בתום כל יום מסחר בשעה 5:00 שעון החוף המזרחי, הסוחרים משלמים או מרוויחים את הריבית על המטבעות שהם מחזיקים. כדי להרוויח את הריבית, על הסוחר לקנות מטבע בעל שער ריבית גבוה משער הריבית של המטבע שהוא מוכר. ניקח לשם דוגמא את צמד המטבעות ין\דולר, כפי שנסחר באוקטובר 2006. באותה עת, הדולר האמריקני נשא ריבית בגובה של 5.25%, ואילו הריבית על הין היפני עמדה על 0.25%. סוחר שרכש את צמד המטבעות הזה היה מרוויח את גובה הפער בין הריביות, כלומר 5% שנתי, רק מעצם החזקת הפוזיציה

דסק מסחר
חדר בו מתרחשות העסקאות למכירה וקניה של ניירות ערך. אפשר למצוא חדרי עסקאות ברוב הארגונים (בנקים, חברות מימון וכו') המעורבים במסחר בכלי השקעה כמו הון, ניירות ערך עם הכנסה קבועה, עתידים, סחורות ומט"ח. חדר עסקאות מספק לסוחרים גישה לפעולות מסחר מיידיות.

הוראת מכירה
הוראות ספציפיות שניתנו על ידי אדם לברוקר, בנק, עושה שוק או מוסד פיננסי למכור מטבע, סחורה או נייר ערך. בשוק המט"ח, כאשר סוחר מוכר זוג מטבעות, הוא מוכר את המטבע הראשון בזוג (מטבע הבסיס) וקונה את המטבע השני (המטבע הנגדי). סוחר מוכר את הזוג אם הוא מאמין שמטבע הבסיס ייחלש יחסית למטבע הנגדי. לדוגמא, אם סוחר מכר EURUSD, הוא מאמין שהדולר יתחזק לעומת האירו.

הוראת קנייה
הוראת קניה היא ההוראה לברוקר (או לבנק, עושה שוק או מוסד פיננסי) לקנות מטבע, סחורה או נייר ערך. במט"ח ביצוע עסקה משקף קניית מטבע אחד ומכירת מטבע אחר. כשאתה קונה זוג מטבעות אתה קונה את המטבע הראשון בזוג (מטבע הבסיס) ומוכר את המטבע השני (המטבע הנגדי).
דוגמא פשוטה : אם סוחר קונה EURUSD, הוא משתמש בדולרים כדי לקנות אירו, ובעצם הוא מוכר דולרים. אם סוחר מוכר EURUSD הוא משתמש באירו כדי לקנות דולרים ולמעשה הוא מוכר אירו.

הוראת הגבלת הפסד
הגבלת הפסד היא הוראה לסגור עסקה כאשר השוק מגיע לשער מסוים המצוין מראש ובכיוון ההפוך לפוזיציה. לדוגמא, אם סוחר נמצא בלונג על ה- EURUSD ב-1.2500 והיה מוכן להפסיד רק 15 pips, הגבלת הפסד תיקבע 15 pips מתחת למחיר השוק הנוכחי: 1.2500-0.15=1.2485. מטרת ההצבה של הגבלת הפסד היא ליצור "רשת ביטחון" על עסקאות. ללא הגבלה הפסד, סוחר עלול להפסיד את כל כספו אם המסחר היה נגדו. הגבלת הפסד משקפת את "נקודת הכאב" של הסוחר, כאשר השוק התרחק כל כך ממנו שהוא צריך לצאת מהפוזיציה שלו. כתוצאה מכך, הגבלות הפסד שימושיות לניהול כסף בבקרה על הפסדים, ומסייעות לוודא שלסוחר יש בקרה על החשיפה שלו לסיכונים.

התנגדות
רמת מחירים שבה קשה לנכס פיננסי להיסחר מעליה. בהתנגדות, רמת ההיצע (פקודות המכירה) גדולה מרמת הביקוש (פקודות הקנייה), ועל השוק אינו מצליח לפרוץ מעלה. תנועת המחירים נוטה להיעצר לפני הפריצה מעלה, או לחזור אחורה בכיוון מנוגד

ייבוא
יבוא של מדינה משקף את ערך המוצרים והשירותים שנקנו ממדינה אחרת. זהו אחד משני המרכיבים של המאזן המסחרי של מדינה (היצוא הוא המרכיב השני). נתוני יבוא מספקים תובנות רבות ערך בנוגע לתחרות כלכלית, לחצים אינפלציוניים, ביקוש למוצרים מחו"ל ולחצים על המטבע של המדינה.

לונג
סוחר נמצא בפוזיציית long כאשר הוא קונה זוג מטבעות. פעולת Shorting היא ההפך מ-going long. הסוחר נמצא בפוזיציית short כאשר הוא מוכר זוג מטבעות. ביטויים אלה נפוצים בקרב סוחרים בשוק המט"ח במקום המונחים "קנייה" ו"מכירה".

מינוף
במובנים מסוימים, המונח מינוף והמונח בטחונות הינם שני צדדיו של אותו מטבע. כאשר סוחר פותח פוזיציה ששווייה גדול מכפי סכום הכסף שנדרש כדי לפתוח אותה, משמע כי הסוחר הפקיד בטחונות כדי לקבל מינוף. המונח בטחונות מתייחס לסכום הכסף שמפקיד הסוחר בחשבון המסחר בתור עירבון (בטחונות אלה זכו לכינוי "פיקדון של רצון טוב"). המונח מינוף מתייחס ליחס שבין סכום הכסף שהופקד כבטחונות לבין סכום הכסף שהסוחר רשאי לסחור בו (נוהגים לכנות את הפוזיציה הגדולה בשם הערך "התיאורטי"). לדוגמא, נאמר שסוחר מפקיד בטחונות בסכום של 1,000 דולר כדי שיוכל לסחור בסכום של 100,000 דולר. במקרה הזה, יחס המינוף של הסוחר יהיה 1 ל-100, משום שהוא מקנה לו את היכולת לבצע פעולות מסחר בסכום הגדול פי מאה מהסכום שהפקיד בחשבון המסחר. בדומה לכך, רמת הביטחונות תהיה 1%, משום שנדרש רק 1% כדי לפתוח את הפוזיציה הגדולה. במקרה קיצוני יותר, אם סוחר מפקיד בחשבון המסחר 500 דולר כדי לסחור ב-100,000 דולר, הוא זוכה ליחס מינוף של 1 ל-200, ואילו אחוז הביטחונות במקרה זה יהיה 0.5%.

מכירה בחסר
סוחר נמצא בפוזיציית שורט כאשר הוא מוכר זוג מטבעות. פעולת Longing היא ההיפך מ-going short. סוחר נמצא בפוזיציית long כאשר הוא קונה זוג מטבעות. מכירה בחסר היא טכניקה שמשתמשים בה סוחרים שרוצים להרוויח כשהמחירים יורדים.

נפח מסחר
נפח המסחר מבטא את מספר החוזים, המניות או ניירות הערך שהחליפו ידיים במהלך פרק זמן נתון. ניתן למדוד את נפח המסחר לגבי כל תקופת זמן, אולם נוהגים על פי רוב למדוד את נפח המסחר שנרשם בפרקי זמן של שעה, יום, או שבוע. נדרשת פעולה הדדית של רוכש וקונה כדי שיירשם שינוי בנפח במסחר. נפח המסחר מהווה כלי שימושי ביותר בעולם הניתוח הטכני. לדוגמא, אם ניכרת ירידה עקבית בנפח המסחר במקביל להמשך מגמת העלייה של תנודת המחירים, עשוי הדבר לרמז על כך שהאופי השורי של המסחר הולך ומתפוגג, וכי אנו עומדים בפני היפוך מגמה.
נכסים כדוגמת מניות, חוזים עתידיים ואגרות חוב נסחרים לרוב בבורסות או במסגרת שוקי OTCמרושתים, המאפשרים לעקוב קלות אחר נפח המסחר. לעומת זאת, סחר המט"ח מתנהל במסגרת השוק הבין-בנקאי, המורכב מרשת של אלפי בנקים. בשל העובדה שסחר המט"ח מתבצע בנקודות מסחר רבות מספור, כמעט אין זה אפשרי למדוד במדויק את נפח המסחר, ונעשה שימוש במדדים חלופיים.

פורקס 
פעולות המתייחסות לסחר במטבע חוץ, החלפת מטבע אחד במטבע אחר ועוד. סחר במט"ח נערך בשיטת "מעבר לדלפק " ומבוצע במערכת בין-בנקאית (רשת של כמה אלפי בנקים) אם כי רוב המסחר מתבצע על ידי כמה מאות מוסדות בלבד. לפי סקר תלת-שנתי של הבנק להסדרים בינלאומיים שנערך בשנת 2004, המחזור היומי הממוצע בשווקי המט"ח מסתכם ב-1.9 טריליון דולר. שוק המט"ח, שהיה במקור נגיש רק לבנקים גדולים ותאגידים בינלאומיים פתוח כיום לספקולנטים גדולים וקטנים. בעת סחר במט"ח המשקיעים מהמרים שמטבע אחד יתחזק (יתבצע בו ייסוף) לעומת המטבע השני (שיתבצע בו פיחות) והם יקבלו את ההפרש כאשר ישובו למטבע המקורי שבו נפתחה הפוזיציה.

צמד מטבעות
מאחר שאין כל משמעות לערך של מטבע אלא בהשוואה למטבע אחר, סוחרי מט"ח פועלים אך ורק במונחים של צמדי מטבעות. כך למשל, בצמד המטבעות אירו\דולר המטבע הראשון (אירו) נקרא מטבע הבסיס, ואילו המטבע השני בצמד (דולר) נקרא מטבע הייחוס. שער החליפין אירו\דולר מייצג את מספר היחידות של מטבע הייחוס הנדרש לסוחר המבקש לרכוש יחידה אחת של מטבע הבסיס. אם צמד המטבעות אירו\דולר נסחר בשער חליפין של 1.2500, משמע כי תמורת אירו אחד ניתן לרכוש 1.2500 דולר.
 

תמיכה
רמת מחירים שבה קשה לנכנס פיננסי להיסחר מתחתיה. בתמיכה, רמת הביקוש (פקודות הקנייה) גדולה מרמת ההיצע (פקודות המכירה), ועל כן השוק אינו מצליח לרדת מתחת רמה זו. תנועת המחירים נוטה להיעצר לפני הפריצה מטה, או לחזור אחורה בכיוון מנוגד. 

דסק מסחר
חדר בו מתרחשות העסקאות למכירה וקניה של ניירות ערך. אפשר למצוא חדרי עסקאות ברוב הארגונים (בנקים, חברות מימון וכו') המעורבים במסחר בכלי השקעה כמו הון, ניירות ערך עם הכנסה קבועה, עתידים, סחורות ומט"ח. חדר עסקאות מספק לסוחרים גישה לפעולות מסחר מיידיות.

זליגה (Slippage)
ההבדל בין מחיר המימוש שביקש הסוחר לבצע לפיו את העסקה, לבין המחיר שבו העסקה מומשה בפועל. לדוגמא, אם סוחר מניות מסר הוראת שוק לביצוע עסקה לפי שער מימוש של 10.00 אולם היא מומשה בפועל לפי שער של 10.50, משמע כי התרחשה זליגה בהוראה בשיעור של חצי נקודה. "זליגות" מעין אלה גורמות לגידול בלתי צפוי בעלויות ביצוע העסקה. תופעת "הזליגה" בשווקים מביאה את הסוחרים להשתמש בהוראות שוק מיוחדות, וזאת כדי להימנע מעלויות בלתי צפויות. הגורמים לזליגה עשויים להיות התרשלות של ברוקר, שווקים מהירים או בעיית נזילות.
 

מדד המחירים לצרכן
מדד המחירים לצרכן הוא אחד האומדנים הכלכליים המובילים למדידת קצב האינפלציה. במלים פשוטות, מדד המחירים לצרכן מודד את ההאצה של המחירים בסל קבוע של מוצרים ושירותים. מדד גבוה יותר מצביע על כך שמחיר הסל כולו עלה, ולכן יש צורך בכמות רבה יותר של המטבע המקומי כדי לקנות את אותו סל המוצרים. מדד המחירים לצרכן נמדד גם ע"פ נתוני הליבה שלו בלבד אשר אינם כוללים רכיבים בלתי יציבים של המדד, אשר בדרך כוללים מזון ואנרגיה, אך משתנים ממדינה למדינה. אינפלציה עודפת תשפיע על הבנק המרכזי לקחת בחשבון העלאה של הריבית ואילו אינפלציה נמוכה תספק לבנקים המרכזיים את הגמישות להוריד את שיעור הריבית.

מדד ה-VIX ("מדד הפחד")

VIX (קיצור באנגלית של Volatility Index) הוא מדד האומד את התנודתיות הצפויה במדד המניות S&P 500. שמו המלא של המדד הוא Chicago Board Options Exchange Volatility Index(מדד התנודתיות של בורסת האופציות של שיקגו) מתבסס על חישוב התנודתיות הגלומה במסחר בשוק האופציות על מדד S&P 500.

המדד זכה לכינוי "מדד הפחד" מאחר שהוא מהווה ברומטר לרמת החששות של המשקיעים מפני מפנה לרעה בשוק המניות ונסחר בקורלציה הפוכה ל-S&P500. על כן, המדד מהווה כלי לגידור מפני ירידות שערים בשוק המניות.

מדד ה-S&P500
מדד ה-S&P500, אשר פותח על ידי חברת  Standard & Poor's, מאגד את 500 החברות הציבוריות הגדולות ביותר מבחינת שווי השוק הנסחרות בבורסות של ארצות הברית. המדד נחשב למדד המניות המוביל בוול-סטריט, ביחד עם מדד הדאו-ג'ונס. כמו כן, הוא מהווה ברומטר למצבה של כלכלת ארצות הברית ולמצבו של המגזר העסקי.

מדינות ה-BRIC
ראשי התיבות BRIC מייצגים את ברזיל, רוסיה, הודו וסין. על פי כלכלנים רבים, כלכלות אלה עוברות תהליכי פיתוח ותיעוש נרחבים בעשור האחרון ומציגים שיעורי צמיחה גבוהים, ועל פי הערכות רבות הן צפויות להיות בעשורים הקרובים כוח דומיננטי בכלכלה הגלובלית ומשקל נגד לכלכלות המפותחות של ארה"ב, יפן ואירופה. בשנים שלאחר המשבר של 2008, שבעקבותיו שקעו הכלכלות המפותחות במיתון, הצמיחה הגבוהה בכלכלות ה-BRIC הפכה אותן למנוע צמיחה משמעותי בעולם וליעד ראשי להשקעות זרות.

שוק מתעורר
שוק מתעורר, או באנגלית emerging market, הינו מושג שגור בז'רגון הכלכלי המתייחס למדינות אשר חווות בשנים האחרונות תהליכי פיתוח ותיעוש מהירים. התמ"ג לנפש במדינות הללו נמוך בהשוואה למדינות המפותחות, אבל הן מציגות שיעורי צמיחה גבוהים ועלייה מתמדת ברמת החיים. שווקים אלה מהווים יעד אטרקטיבי להשקעות, אבל הם טומנים בחובם גם סיכונים גדולים יותר.
שבעת השווקים המתעוררים הגדולים ביותר על פי גובה התמ"ג הינם מדינות ה-BRIC (ברזיל, רוסיה, הודו וסין), מקסיקו, אינדונזיה וטורקיה.


רווחים חזויים ('Forward Earnings')

הרווחים שהחברה או האנליסטים חושבים שיהיו בעתיד. זאת, בדרך כלל, על פי המגמה של הרווחיות שלה ושל המצב הסקטור בה היא נמצאת.


 

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להמשיך ולעקוב אחר מה שקורה בשוק? רוצים לקבל מידע מעודכן בזמן אמת?
 מלאו את כתובת המייל שלכם ומומחי
FXCM ידאגו שתשארו מחוברים לכל מה שחשוב לדעת


כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#