תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד לגדר את הפחד?

שיטה פסיכולוגית לסייע למשקיעים שמתקשים לקנות הגנה בעת עליה בשווקים, וסובלים בעת רכישת הגנה בירידת השווקים

שאלה שחוזרת באופן תדיר, אצל סוגים שונים של משקיעים, היא מתי להגן על השקעה, או בשפה 'מקצועית' יותר: מתי לקנות גידור כנגד נכס בסיס, ולצורך הדיון נניח כי אנו כבר קנויים על נכס הבסיס.
לכאורה, התשובה הראשונה היא כאשר נכס הבסיס מתנהל היטב. ועולה באופן מגמתי. במקרה זה, הגידור זול, ונהיה זול יותר. וזה נראה כזמן טוב לקנייה של הגנה. אולם למשקיעים במצב זה יש נטייה להתעלם מהצורך בה לחלוטין. המצב השני הוא המצב ההפוך כמובן בו יש כבר בעיה במגמה החיובית של נכס הבסיס, ואפילו מתקיימת בו כבר מגמה יורדת. אז, כבמטה קסם, רעיון ההגנה עליו נראה הרבה יותר . אולם כעת ההגנה כבר הרבה יותר יקרה ומהווה עלות נוספת וכואבת לסבל שהמשקיע חווה כבר בהחזקת נכס הבסיס היורד.

דוגמא מוחשית ועדכנית נוכל למצוא במדד ה"פחד", מדד ה-VIX : האופוריה הקיימת לגבי נכס הבסיס S&P500 הביאה לערך נמוך של מספר שנים. ברור, שהימצאותו של ה-VIX כאן, מראה גם על חוסר העניין בקניית ההגנה עליו.
נוכח פני הדברים הללו, מעניין לבדוק האם יש לוגיקה שיכולה לסייע למשקיע להתגבר על ההטיה הפסיכולוגית הזו. ברצוני להציע את הרעיון הבא: תחילה על המשקיע לחשוב על תשואה רצויה שהוא רוצה להשיג, בטווח ההשקעה שלו, בנכס הבסיס המדובר. לדוגמא: נניח והוא יקבע ש-10% תשואה שנתית במדד המניות הנה יעד סביר. אם הנכס לא מגיע לתשואה זו במשך השנה, יש להתייחס אל תנועתו כאל עסקה רגילה, שאינה כוללת הגנה, אלא נסחרת על פי שיטת העבודה שלו בשוק.

אבל, במידה והוא משיג או עובר את התשואה הזו, בתוך הטווח, עליו "לתת" חזרה את העלות של ההגנה הזולה מאוד כי הנכס עולה , ולייצר בעזרתה סוג של Trailing Stop. כך הוא יוכל לפחות לוודא שעסקאות, שמצליחות, משיגות קרוב לתשואה הממוצעת המתאימה לשאיפתנו.

 

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#