תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההרחבה הכמותית בשירות שוק המניות

חברות מנצלות את הריבית הנמוכה כדי לרכוש אג"ח ומניות עצמיות ומעלות את מחירי הנכסים. האם ברננקי חזה את התופעה?

קיימות סיבות רבות לראלי סוף השנה בשוקי המניות העולמיים. העיקרית מביניהן הייתה כמובן היקף ההרחבות הכמותיות, מבית מדרשם של הבנקים המרכזיים. הבנק המרכזי האמריקאי לבדו מזרים למערכת הפיננסית לבדו סכום עתק של כ-85 מיליארד דולר מדי חודש: מחצית לעידוד הנדל"ן ומחצית להשקעות שיובילו להורדת האבטלה העומדת כיום על 7.8 אחוז לרמה של 6.5 אחוז. סכומי כסף אלו זורמים לשווקים השונים, ושוק המניות ביניהם. נגידי הבנקים יכולים להיות מרוצים מכך, וזאת בשל ההשפעה הפסיכולוגית הגדולה שיש לעליית הבורסות על תחושת העושר של האזרחים.

בשנת 2011 הנגיד ברננקי פרסם מאמר בוושינגטון פוסט בו הסביר שמטרת ההרחבה הכמותית לייצב, ולעודד את שוק המניות. אולם בעת פרסום המאמר עדיין לא היה ברור כי הדבר עלול ליצור נתק בין ביצועי השווקים והכלכלה הריאלית. הסיבה היא שההרחבה מייצרת בונוס משמעותי נוסף עבור חברות שמניותיהן מונפקות ובעיקר עבור אלו המחויבות בדיבידנדים או שהנפיקו אגרות חוב.

לחברות אלו יש ארביטראז' אטרקטיבי לפיו הן יקחו הלוואה בריבית כמעט אפסית לתקופה ארוכה, ועל וזאת על מנת לרכוש חזרה את האג"ח או את המניות המניבות דיבידנד. ניקח לדוגמא חברה שמחלקת כ-4-5% דיבידנד שנתי, ויכולה להשיג כסף ב-3% ריבית ל-30 שנה. עדיף לה בוודאי לשלם את הריבית הקבועה, הנמוכה, מאשר להמשיך להזרים את התשואה למשקיעים בה.

וכך, כל קניה חוזרת של מניה, או אג"ח, על ידי הכסף שנלקח כהלוואה, הופכת רווח נטו לאותה חברה, ובוודאי משפר את מצבה הפיננסי לטווח הארוך. קנייה חוזרת של מניות היא בכלל עניין חיובי מאוד בעיני המשקיעים, וכך קיבלנו את כל הטוב הזה בעזרתו האדיבה של הבנק המרכזי. למניה נותר תפקיד קטן אך חשוב: לא להפתיע לרעה ברווחיותה כדי שמניותיה לא יעלו עוד ועוד.

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#