תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מי יחליף את המבוגר האחראי?

עם פרישתו של סטנלי פישר מתפקיד נגיד בנק ישראל עזב גם האדם שלא חשש להגיד את דעתו הכנה לראש הממשלה

עם עזיבתו של נגיד הבנק המרכזי, סטנלי פישר, שהשרה תחושה שהוא 'המבוגר האחראי' של הכלכלה הישראלית עלינו לצפות לירידות חדות בשוק המניות, עלייה בשער דולר, ובכלל תחושה כללית של חוסר וודאות במשק הישראלי עד שנדע מי יהיה מחליפו.

הסיבה לכך היא תרומתו שהורגשה במשק כולו: אופי תפקודו בזמן המשבר הפיננסי של 2007-2009 , היותו גורם מאזן כנגד גחמותיהם של פקידי האוצר במיוחד בכל הקשור לגזירות החברתיות ובמיוחד מדיניותו המתמידה כנגד המהמרים בעד השקל ונגד הדולר שכמעט וגרמו לנזק קשה לייצוא הישראלי, כל אלו ייזכרו לו לטובה. סטנלי פישר גם הפעיל קשרים רבים לטובת המדינה, וחסרונו יורגש ככל הנראה בתחום משיכת השקעות זרות לישראל בעתיד.

גם בתחום שמאשימים אותו, קרי מדיניות הריבית הנמוכה שגורמת לבועת נדל"ן, אני לא שש להצטרף: מדיניות שיווק הקרקעות מונעת על ידי רווחים כספיים, ולא רווחת האזרחים, כאשר הבניה מכוונת לקבוצות ציבור ולאזורים ספציפיים, וללא בנייה להשכרה, חלקו של סטנלי פישר ביצירת בועה נדל"נית הוא קטן. למעשה, ניסיונו להגביל את לקיחת המשכנתאות הראה שהוא מבין את הבעיה, ושהוא מנסה לפעול מבלי לגרום למיתון קשה על ידי העלאת הריבית.

פישר שיכול היה לכהן במקום אחר, ולהרוויח הרבה יותר בחר לעשות בישראל 'מילואים', ולראש הממשלה שתמודד במספר חזיתות החל מסוריה המתפוררת, האיראנים ששיגרו קוף לחלל והכנה לפגישה עם נשיא ארה"ב אובאמה, יהיה קשה למצוא מחליף באיכות ובמעמד בינלאומי דומה. מעבר לכל, יהיה קשה למצוא מישהו, שיוכל לומר את דעתו האמיתית לראש הממשלה, מבלי לפחד על כיסאו.

בחזרה למדור "חדר העסקאות"
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#