תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בית קטן באמריקה: גרסת ההשקעה

שוק הנדל"ן האמריקאי התאושש בצורה מרשימה מאז המשבר אליו שקע והציע למשקיעים תשואות נאות. האם עדיין מדובר בהזדמנות?

עבור לא מעט אמריקאים ארבע השנים שחלפו מאז המשבר הפיננסי של 2008 היו סיוט נדל"ני. הבתים שרכשו עוקלו לאחר שבעליהם לא עמדו בתשלומים, ואלו שהצליחו לשמור על ביתם ראו כיצד ערכם יורד בחדות. תחושת העושר והביטחון הכלכלי נפגעה קשות והדבר הוביל גם לירידה בצריכה של משקי בית, החשובה כל כך לכלכלה האמריקאית, המבוססת על מסחר ושוק ביתי אדיר וזאת בלי לדבר על מצב הרוח הכללי השפוף.

ועכשיו נעבור לחדשות הטובות: מתחילת 2011 החלה עליה בהתחלות הבניה בשוק הנדל"ן האמריקאי.. הנתונים מרשימים: מספר הבתים החדשים שנמכרים שעמד על כ- 280 אלף בתחילת 2011 טיפס ל- 360-380 אלף מדי חודש השנה. לא פחות חשובה היא העובדה כי הצמיחה מתחלקת בין מספר אזורים ביניהם כמה מהצפופים ביותר באמריקה לרבות אזורים שנפגעו קשה כמו קליפורניה, נוואדה, פלורידה.
פרמטר נוסף ומעודד הוא הנתון לגבי בניית בתים חדשים : אם בתחתית בשיא המשבר הוא עמד על כ-סביבות 500 אלף התחלות בניה מדי חודש, כעת הוא זינק כמעט פי שניים ועומד על כ-900 אלף מדי חודש.

אז נכון, הנתונים הללו עדיין רחוקים מהשיאים של 2007. לדוגמה, בניית בתים חדשים עמדה אז על שני מליון ומאתיים אלף מדי חודש, אולם הכיוון הכללי חיובי ומשפיע על השווי של הרכוש האמריקאי: "אנחנו רואים השפעה חיובית על המחירים של הבתים. מדד קייס שילר שמייצג את המחירים בעשר הערים הגדולות מציג שיפור של כ-10 אחוז בערך הבתים, מתחילת 2012. ממחיר מוצע של 145 אלף דולר לכ-160 אלף דולר" מסביר משה שלום, ראש מחלקת המחקר של חברת FXCM ישראל, המספקת מערכת למסחר בנכסים פיננסיים שונים, בעיקר מטבעות סחורות ומדדים, ובניתוחים כלכליים של הסביבה הכלכלית.

האם מדובר בהזדמנות השקעה?

הנתונים על התאוששות שוק הנדל"ן האמריקאי אינם עניינם רק של בעלי בתים או מתווכים, אלא נמצא במעקב של כל מי שעוסק בכלכלה האמריקאית. שוק הנדל"ן מספק מקומות עבודה רבים, יש לו השפעה על תעשיות שלמות כמו חומרי גלם, ציוד כבד וכלה בריהוט, עיצוב, וכמובן הוא משפיע גם על התעשייה הפיננסית כולה. אותה תעשיה שאחראית למשבר הפיננסי שנגרם בעקבות הנדסה פיננסית של אגרות חוב מגובות משכנתאות ללווים גרועים (הלוואות המכונות סאב-פריים) היא גם זו שנדרשת לספק את התשתית הפיננסית להתאוששות השוק. ולאור מרכזיותה של הכלכלה האמריקאית בעולם כולו, הנתונים על התאוששות שוק הנדל"ן רלוונטיים לכל מדינה כמעט בעולם המערבי.
ההתאוששות בשוק הנדל"ן לא התרחשה כמובן יש מאין. אחת הסיבות לכך היא ריבית נמוכה מאוד למשכנתאות, העומדת על 3.5 אחוז לשלושים שנה במשכנתא קבועה, ריבית אותה קובע הבנק המרכזי , לשם השוואה, הממוצע הרב שנתי של ריבית משכנתאות קבועות הוא 6-7 אחוז, כלומר כיום הריבית היא חצי מהריבית הממוצעת הרב שנתית.
בנוסף, בניגוד לשנים שקדמו למשבר הסאב-פריים, הרי הפעם הבנקים מתנהלים אחרת ולא מלווים ללווים בסיכון גבוה כבעבר. אומנם עדיין ניתן לקבל משכנתא כמעט מלאה עבור הנכס, אולם מי שזכאי לה הוא רק לווים בעלי דירוג אשראי טוב.

ללווים אלו מחכה שוק נדל"ן אטרקטיבי שכן מחירי הבתים עדיין נמוכים. ואכן, הקונים שחזרו לשוק העלו את המחירים. אולם במקביל נוצרה תופעה שלילית הנובעת מ 'פסיכולוגיה הפוכה': קוני פוטנציאליים חוששים שהמחיר יעלה וממהרים לרכוש בית, והדבר מעודד עליית מחירים נוספת.

השאלה ששואל כל משקיע היא האם מדובר בעליות שיימשכו זמן רב או שמא מדובר ב'תיקון טכני'. כדי לקבל תשובה לשאלה יש לבחון את הזרמת הכסף של הבנק המרכזי לשוק. הכוונה לתוכנית הרחבה כמותית מספר שלוש, הידועה בשם QE3 במהלכה הבנק קונה אג"ח מגובה משכנתאות בהיקף של 40 מיליארד דולר מדי חודש מידי הבנקים המסחריים שמחזיקים באג"ח הללו מאז המשבר. בלעדי תוכנית ההרחבה הבנקים היו 'נתקעים' עם אג"ח חסרי ערך ממשי, ומתקשים להמשיך ולספק משכנתאות ללווים החדשים שרוכשים בתים.

שווה להתעכב על התהליך הזה כיוון שבכוחו לספק תשובה לשאלה עד מתי יימשכו העליות בשוק הנלד"ן האמריקאי. שלום מסביר כי מי 'שמתדלק' את השוק בכסף זול הוא הבנק המרכזי שקונה מהבנקים את המשכנתאות הישנות, אותן משכנתאות שחוללו את המשבר מלכתחילה: "הבנק בעצם "מנקה" את המאזנים של אותם גופים ומאפשר להם לתת משכנתאות חדשות. אפשר לדמיין את המשבר הכלכלי כתהליך של חור שחור שנוצר כאשר בעלי משכנתאות שפשטו את הרגל לא שילמו את המשכנתאות, ובעצם הכספים של הבנקים המסחריים נשאבו לאותו 'חור שחור' או לכל הקטעים שבהם היה משבר, בלי להגיע לכלכלה שמסביב".

השאלה שכולם שואלים היא מתי תיגמר הזרמת הכספים: "ההתאוששות בנדל"ן נראית בת קיימא כל עוד הבנק הפדרלי ימשיך בהרחבה הכמותית, וכרגע לא נראה תאריך באופק תאריך יעד לסיומה. רק ברגע ש'החור השחור' יתמלא הכסף יתחיל לזרום לכלכלה הריאלית והאינפלציה תתחיל להעלות ואז הבנק המרכזי יצטרך לשקול שוב את מדיניותו".

אם אתם מאמצים את הגישה כי שוק הנדל"ן ימשיך להוות יעד אטרקטיבי להשקעה, אחת האפשרויות באמצעותן תוכלו להשקיע היא IYR , תעודת סל אופיינית לנדל"ן אמריקאי, שבעלי חשבון מט"ח יכולים לקנות בבורסה האמריקאית. "צריך לזכור כי מחיר התעודות כבר מכיל את החדשות הטובות מהחודשים האחרונים, והמחירים די גבוהים. בעיתוי הקרוב מאוד צריך להיזהר מתיקון טכני בתעודה או בתחום הפיננסי הקשור לזה" מסביר שלום.

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#