תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יש סיבה לעליה?

ניתוח ראשוני של תוצאות הבחירות מעלה ספק האם הקואליציה החדשה תאפשר יישום מדיניות לצמצום הגרעון.

בעקבות תוצאות הבחירות לכנסת ה-19 שוק המניות הישראלי עלה בצורה מרשימה. ניתן להסביר חלק מהעליות הללו בכך שכל אלו שמכרו סחורה לפני הבחירות חזרו בגדול כי השמיים לא נפלו, ולא קיבלנו ממשלה על טהרת הימין הקיצוני והחרדים בלבד, תסריט שהיה חלום הבלהות של אלו שבוחנים את ישראל מבחוץ.
העליות הללו, במידה והן מבטאות משהו לגבי הכלכלה מקומית הן עניין מעורר תמיהה למדי שכן ניתוח תוצאות הבחירות מצביע על כך כי השותפים הפוטנציאליים של נתניהו להרכבת הממשלה דווקא יובילו לסדר יום כלכלי שיעודד גרעון. זאת מול צורך מיידי בסתימת 'חור' של 40 מיליארד שקל. והרי הבחירות האלו הוקדמו בגלל חוסר יכולתו של ראש הממשלה להעביר את הגזירות שהוא רצה, וזאת אפילו עם הקואליציה ה"חלומית" שהייתה לו לפני הבחירות.
כעת השותפים העתידיים של נתניהו - מפלגת יש עתיד, מפלגת ש"ס, מפלגת העבודה, מפלגת אגודת ישראל או מפלגת הבית היהודי - יקשו עליו להכביד את הנטל על הציבור. וכך הגענו להסכם קואליציוני פוטנציאלי עם הרבה כוונות טובות של רפורמות בדיור ציבורי, שוויון בנטל, וצדק חברתי שכולן שאיפות חיוביות מאוד, אבל ארוכות טווח
הבעיה העיקרית היא שלנתניהו יש קושי להטיל מסים ולקצץ בשירותים הציבוריים. האם הוא יעשה זאת על חשבון העשירים? זה פופולארי, אבל לא כל כך אפקטיבי כי הם מיעוט ולפי תפיסתו האידיאולוגית הם יצרני מקומות העבודה. מן העניים? את הלימון הזה כבר סחטו ברובו. ממעמד הביניים? את זה כבר קשה לעשות כמקודם.
מה זה אומר לגבי הבורסה? ככל הנראה לא מצפים לנו ימים ורודים בהמשך. כאשר ראלי סוף השנה העולמי יסתיים והרוח הגבית העולמית כבר לא תישוב אני מעריך שהמהפך הדמוקרטי שחווינו יוביל לפסימיות. אם מחפשים נקודת אור הרי תוצאה אפשרית של הבחירות היא שאומנם נתוני המאקרו הכלכליים של המדינה יהיו פחות מרשימים , אבל אולי קבוצות אזרחים רבות יחושו שקיבלו קצת יותר צדק חברתי ומצויים פחות בצבת הקיומי. המתח שבין הנתונים לתחושות הללו יקבעו במידה רבה את עתידנו הכלכלי לטווח הארוך.
 

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#