תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדריך למשקיע

שוק המט"ח הינו השוק הפיננסי הגדול בעולם ואחד הייחודיים הקיימים בו. נפח המסחר היומי בשוק המט"ח העולמי גדל בהתמדה ועומד כיום על כ-5 טריליון דולר ליום. בתור משקיעים בשוק תוסס זה עליכם להכיר את יסודות המסחר

1. במה מסחר במט"ח שונה ממסחר רגיל

במסחר המסורתי (נפט, פחם, יהלומים או מניות) נקבע מחירן של סחורות בכסף, ולעסקאות יש שני צדדים מוגדרים - קונה ומוכר. המוכר הוא בעל הסחורה והקונה הוא בעל הכסף. בעת העסקה, הסחורה עוברת מהמוכר לקונה, ואילו הקונה משלם כסף בתמורה לסחורה.

בשוק המט"ח המצב שונה, מפני שהכסף הוא גם הסחורה וגם התשלום עבורה. לכן, למרות שבדרך כלל מטבע הייחוס לעסקה הוא הדולר האמריקאי למעשה העסקה היא עסקת החלפה. אין קונה ומוכר מוגדרים בעסקה משום שהקונה מטבע אחד מוכר את השני כך ששני הצדדים לעסקה גם קונים וגם מוכרים.

2. מדוע בעצם סוחרים במטבעות?

משקיעים פרטיים כמו גם מוסדות סוחרים במטבעות מסיבות שונות: ישנם כאלו הסוחרים מתוך צורך ברכישת מטבע זר, וישנם המבצעים עסקאות מט"ח על מנת לגדר (להגן) מפני חשיפות מטבע קיימות. שוק הפורקס (Forex) מתבסס בעיקרו על מהמרים כלומר סוחרים הפועלים מתוך כוונה להרוויח מתנודת שער המטבע כאשר הוא נע לטובתם.

3. כמה שעות ביום אפשר לסחור במט"ח?

המסחר במט"ח מתבצע מסביב לשעון בלונדון, טוקיו , ניו יורק , פרנקפורט ובערים רבות נוספות. כאשר השוק באסיה סגור השוק האירופאי ו/או האמריקאי פתוחים ולהפך. פרישה גלובלית זו הופכת את הסחירות בשוק המטבע הבינלאומי לשוק בעל סחירות הנמשכת 24 שעות ביממה: החל מיום ראשון בחצות הלילה ועד ליום שישי בחצות. אגב, מבין המטבעות השונים הדולר האמריקני הוא המטבע הדומיננטי מכולם שכן הוא נמצא בצד אחד של 89 אחוז מעסקאות המט"ח. אחריו משתרכים האירו עם 37 אחוז והין היפני עם 20 אחוז.

4. מי הם עושי שוק המט"ח?

כבכול שוק מחירם של המטבעות השונים נקבע בהתאם לביקוש וההיצע, ואלו מושפעים מנתונים מאקרו כלכליים שונים כגון שערי ריבית, אינפלציה, נתוני אבטלה, מצב גרעון וכדומה. הגורמים הדומיננטיים הפועלים בשוק המט"ח הם ספקולנטים ומשקיעים, מגדרי סיכונים, עושי שוק ובנקים מרכזיים ברחבי העולם.

5. מיתרונות שוק המט"ח לעומת שוק המניות

לשוק המט"ח יש מספר יתרונות בולטים ביחד לשוק המניות. ראשית, ניתן לבצע עסקאות שורט ללא השאלות או טיפול מיוחד בפקודה. בנוסף קיימת כמות נכסים מועטה: ישנם רק כמה עשרות של צמדי מסחר במטבעות, כאשר רובו המוחלט של המסחר מתבצע בצמדים עיקריים. זאת בניגוד למניות אשר נסחרות במגוון אדיר. יתרון משמעותי נוסף הוא שבניגוד למניות אין לאף גוף בודד יכולת השפעה לאורך זמן על שערי המחיר בשוק המט"ח וזאת עקב המחזור האדיר.
 

6. סוגי עסקאות נפוצות בשוק המט"ח

עסקת ספוט
עסקה זו הינה עסקת חליפין בסיסית בין שני מטבעות בשער מוסכם ובסכום מוגדר, לביצוע בעוד שני ימי עסקים. בעסקה זו לא באים לידי ביטוי יחסי ריביות. ימי שבת, ראשון וחג במטבע רלוונטי אינם ימי ערך. לדוגמא: עסקת SPOT שהתבצעה ביום ו' תסתיים ביום ג' שלאחר כן, במידה ואין ימי חג במהלך ימים אלו. המחירים בהם נסחרים המטבעות בעולם הנם מחירי ספוט המשתנים באופן כמעט רציף במהלך כל שעות היממה.
קהל יעד : מסחר בין-בנקאי, מוסדיים, קרנות, ספקולנטים.

עסקת פורוורד
עסקה זו הינה עסקת חליפין עתידית בין שני מטבעות, בשער מוסכם ובסכום מוגדר, ללא תלות בשערי החליפין שיהיו במועד הביצוע. בעסקה זו מתקיים חיבור של שער עסקת ספוט עם הפרשי הריביות בין שני המטבעות. בכדי לסגור עסקת פורוורד יש לעשות עסקה הופכית בכל עת עד לתאריך הערך.
קהל יעד: חברות פרטיות, חברות ציבוריות, יבואנים, יצואנים, קרנות, ספקולנטים.
מתי מומלץ להשתמש: במקרה של חשיפה גבוהה למט"ח, לדוגמה כאשר קיים עודף התחייבויות במט"ח או עודף נכסים במט"ח, עולה סיכון השער. סיכון זה ניתן לגידור באמצעות עסקת פורוורד.

7. מסחר במטבעות

סימון עסקאות
בשוק המט"ח, כל מטבע מסומן בקוד בן שלוש אותיות, לרוב שתי האותיות הראשונות מסמלות את המדינה והאות השלישית את שם המטבע. כך, היין היפני (Japanese yen) מסומן ב .JPY-

המטבעות בשוק המט"ח נסחרים בצמדי מטבעות, כלומר מטבע אחד כנגד מטבע שני. לכן התצוגה של המטבעות גם היא תהא בצמדים. בכל צמד יש מטבע אותו אנו קונים או מוכרים אשר נקרא 'מטבע הבסיס'(לפעמים נקרא גם 'מטבע ראשי') והתמורה משולמת או מתקבלת במטבע השני אשר נקרא 'מטבע משני'.כלומר, שער מטבע הוא בעצם מחיר יחידה אחת של מטבע הבסיס במחיר של המטבע המשני.

בכל צמד, המטבע הבסיסי הוא המטבע שמופיע ראשון בצמד, ואילו המטבע המשני הוא שמופיע שני. להלן מספר דוגמאות:
בצמד EUR/GPB יורו (EUR) הוא מטבע הבסיס (העיקרי), והלירה סטרלינג (GPB) היא המטבע המשני. בצמד USD/CHF הדולר (USD) הוא מטבע הבסיס (העיקרי) והפרנק השווצרי (CHF) הוא המטבע המשני.

את כלל צמדי המטבעות בעולם אנו מחלקים למספר קבוצות:
1. הראשונה והמרכזית נקראת 'מייג'ורס' ואלו צמדים המורכבים משילוב של המטבעות הסחירים ביותר בעולם כנגד הדולר והם מאופיינים בנזילות גבוהה וספריידים (מרווח קנייה-מכירה) נמוכים.
גרף לשילוב: main -currencies

2. הקבוצה השנייה נקראת 'קרוסים'. מדובר בצמדי מטבעות הנוצרים משילוב המטבעות הסחירים בעולם ללא הדולר האמריקאי והם מאופיינים בנזילות מעט נמוכה יותר וספריידים מעט גבוהים יותר אך עדיין ברמות שמתאימות למשקיע הממוצע.
גרף לשילוב: crosses

3. הקבוצה האחרונה היא המטבעות האקזוטיים. מדובר במטבעות בעלי נזילות נמוכה במיוחד ומרווחים ('ספרידים') גבוהים אשר מרחיקים את רב המשקיעים מהם. במשפחה זו כלולים מטבעות כגון הראנד הדרום אפריקאי,הקורונה השוודית והשקל הישראלי,להלן מספר דוגמאות:
גרף לשילוב: exotics


עקרון המסחר במטבעות
דוגמה לעקרון מאחורי המסחר במטבעות: הצמד הפופלארי בעולם הוא היורו/דולר, במידה והסוחר מאמין כי היורו הוא זה שהולך להתחזק עליו לקחת לונג על הצמד,כלומר לקנות יורו ולמכור דולרים. במידה והסוחר מאמין כי הדולר הוא זה שהולך להתחזק עליו לקנות דולרים ולמכור יורו או במילים אחרות לקחת שורט על היורו/דולר.

8. מאחוזים לנקודות (PIP)

פיפס הינו מושג המתייחס לספרה הרביעית מימין לנקודה (מאית האחוז) בציטוט שער חליפין. למשל: נניח כי הצמד אירו/דולר נסחר ביום מסוים סביב הרמה 1.2501 והוא נע מאוחר יותר אל הרמה 1.2521. במקרה הנ"ל אנו אומרים כי, הצמד עלה ב-20 פיפס או 20 נקודות. היחיד ששונה במובן זה מבין המטבעות המרכזיים הוא היין היפני אשר בו פיפס מתייחס לספרה השנייה מימין לנקודה, למשל אם הצמד דולר/יין עלה משער של 78.72 לשער של 78.79 הוא עלה 7 פיפסים.

הציטוטים שאנו מספקים מורכבים מחמש ספרות לאחר הנקודה וציטוט ביורו/דולר למשל יראה כך: 1.23456. הספרה החמישית מימין לנקודה מייצגת עשיריות פיפס/שברי פיפס והוספת אופציה זו לסוחרים מאפשרת דיוק מרבי בכניסה וביציאה מעסקאות.

בז'רגון של שוק המט"ח הסוחרים מודדים עצמם על פי כמות הפיפסים שהרוויחו/הפסידו ופחות במושגים של נקודות או אחוזים.אז כמה שווה בעצם כל פיפס לסוחר? שווי של כל פיפס בכסף קשור לשני גורמים,(1)לגודל העסקה ו (2)למטבע המשני בצמד המטבעות הנסחר, עוד על כך בהמשך.

9. מינוף

חברות שונות למסחר במט"ח מציעות מינוף של עד 200:1. הרמה הגבוהה של המינוף מושכת סוחרים רבים לשוק המט"ח, שמשתמשים במינוף ברירת המחדל שהחברות מציעות להם למרות שכמות המינוף תלויה בסוחר וביכולתו לשאת סיכון, ויכולה לנוע בין 1:1 ל-1:200.

חשוב להדגיש: מינוף הוא חרב פיפיות – הוא יכול להגדיל משמעותית את רווחיך, אך הוא יכול באותה מידה להגדיל את הפסדיך. המסחר במט"ח עם מינוף גבוה ואפילו מתון עשוי לא להתאים לכל המשקיעים.

10. רמת הביטחונות

רמת הביטחונות עבור צמדי מטבעות נקבעת על פי מספר גורמים כגון ערך המטבעות המרכיבים את הצמד ותנודתיות הצמד. ככל שצמד נוטה להיות תנודתי יותר כך רמת הביטחונות הנדרשת תגדל ובהתאם- המינוף יקטן. רשימת הביטחונות הנדרשים בכל צמד מתעדכנת מידי פעם בהתאם להתפתחות בשווקים.

האם אפשרית יתרת חוב שלילית? בדרך כלל לא ניתן להפסיד יותר כסף מאשר הפקדתם. במידה והחשבון נקלע ליתרת חוב שלילית בעקבות המסחר, מדיניות חברות המט"ח היא לזכות את חשבונך עד למאזן אפס.

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCMידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

11. הוראות/פקודות מסחר

הוראת שוק היא הוראה לביצוע קנייה/מכירה במחיר השוק הנוכחי. בעת פתיחת ההוראה יש לסוחר אפשרות להגדיר מספר פרמטרים נוספים : גודל ההוראה, הוראות הגבלת הפסד ורווח, והגדרת מקסימום סטייה מהמחיר המצוטט שנועדה להגדיר את המרחק המרבי מהמחיר הנוכחי שבו מוכן הסוחר לפתוח את העסקה.

הוראה עתידית משמשת לביצוע קנייה/מכירה במידה ומחיר השוק יגיע לרמה המוגדרת בהוראה. בעת פתיחת הוראה עתידית יש לסוחר אפשרות להגדיר פרמטרים נוספים כגון גודל ההוראה, הוראות הגבלת הפסד ורווח,את סוג ההוראה העתידית וזמן פקיעה להוראה, שקובע מתי לבטל את ההוראה, אם עד לזמן זה מחיר השוק לא הגיע לשער המבוקש. להלן סוגי הוראות עתידיות:

1. קנייה בשער נמוך יותר ממחיר השוק.Buy Limit
2. מכירה בשער גבוה יותר ממחיר השוק. Sell Limit
3. קנייה בשער גבוה יותר ממחיר השוק. Buy Stop
4. מכירה בשער מנוך יותר ממחיר השוק.Sell Stop

12. פקודות עזר לסוחר

הגבלת הפסד Stop loss ) ) : הוראה זו מיועדת לסגור את העסקה במחיר מוגדר מראש כאשר השוק נע למטה בכיוון מנוגד לכיוון הפוזיציה.
הגבלת רווח ( (Take Profit: הוראה זו מיועדת לסגור את העסקה במחיר מוגדר מראש כאשר השוק נע בכיוון הפוזיציה.
סטופ מזדנב: זוהי הוראת הגבלת הפסד אשר צמודה למחיר השוק ומתקדמת באופן אוטומטי כל זמן שבו השוק נע עם כיוון הפוזיציה אך נשארת במקומה כאשר השוק נע כנגד כיוון הפוזיציה.
את הוראות אלו ניתן להגדיר לפני פתיחת הפוזיציה או לאחר מכן וניתן לשנותן בכל עת.

13. מרווח (מכונה גם ספריד/ spread)
לכל צמד מטבעות יש שני מחירים: מחיר קנייה ומחיר מכירה, וההפרש בין מחירים אלו נקרא ספריד או מרווח. ישנם ברוקרים אשר מוסיפים עמלה לכל פעולת מסחר בנוסף למרווח הקיים וישנם אשר כוללים את העמלה בתוך המרווח בצורה של מארק-אפ.

14. ריבית גלגול

ריבית גלגול היא הריבית שמשולמת או מתקבלת עבור אחזקה בפוזיציה במשך הלילה. לכל מטבע יש ריבית משלו ומכיוון שהמסחר במט"ח הוא בצמדי מטבעות, כל עסקה כוללת לא רק שני מטבעות אלא את שני שיעורי הריבית שלהם. אם הריבית על המטבע שנקנה גבוהה מהריבית של המטבע שנמכר, נקבל ריבית (גלגול חיובי). אם הריבית על המטבע שנקנה נמוכה מהריבית של המטבע שנמכר, נשלם ריבית (גלגול שלילי). ריבית הגלגול יכולה להוסיף עלויות או רווחים משמעותיים למסחר.

דוגמאות ריבית גלגול
כאשר קונים את הצמד אירו/דולר, קונים את האירו ומוכרים דולר כדי לשלם עבורו. לצורך הדוגמה נניח כי הריבית על האירו היא 4% והריבית על הדולר היא 4.5% כלומר נקנה את המטבע בעל הריבית הנמוכה ולכן נשלם את ריבית הגלגול – 0.5% על בסיס שנתי. אם נמכור את הצמד אירו/דולר, נשלם את הריבית על האירו ונרוויח את הריבית על הדולר, ונקבל ריבית גלגול של 0.5% .

מתי משולמת ריבית הגלגול?
השעה 17:00 לפי שעון ניו יורק נחשבת לתחילתו וסופו של יום המסחר במט"ח. כל פוזיציה שפתוחה בדיוק בשעה 17:00 לפי שעון ניו יורק – נחשבת כאילו הוחזקה למשך הלילה וחלה עליה ריבית גלגול. פוזיציה שנפתחה בשעה 17:10 לפי שעון ניו יורק לא תחול עליה ריבית גלגול עד היום הבא, ואילו פוזיציה שנפתחה ב-16:59 שעון ניו יורק, ריבית גלגול תחול עליה בשעה 17:00 שעון ניו יורק.

סופי שבוע וחגים:

רוב הבנקים בעולם סגורים בימי שבת וראשון ולכן לא חלה ריבית גלגול בימים אלה, אך רוב הבנקים עדיין גובים ריבית עבור היומיים הללו. כדי לקחת ריבית זו בחשבון, שוק המט"ח גובה או משלם שלושה ימי ריבית גלגול בימי רביעי, דבר שהופך את ריבית הגלגול של יום רביעי אופייני לגבוהה פי שלושה מהריבית של יום שלישי. אין ריבית גלגול בחופשים, אלא ריבית גלגול נוספת של יום אחד או יומיים לפני החג. בדרך כלל ריבית גלגול של חג מתרחשת אם חל חג חשוב במדינה של אחד משני המטבעות הנסחרים. לכן, ביום העצמאות בארה"ב, ב-4 ביולי, הבנקים בארה"ב סגורים ויום נוסף של ריבית גלגול מתווסף ב-1 ביולי לכל צמדי הדולר.

15. סיכוני מסחר נפוצים בהתאם לימות השבוע
מלבד הסיכונים הטמונים במסחר ספקולטיבי ישנם בשוק המט"ח מועדים מסוימים אשר בהם מסחר בשוק המט"ח עלול להיות תנודתי ומסוכן מהרגיל.
סיכונים הקשורים לפתיחת שבוע המסחר
נזילות : שימו לב כי בשעות הראשונות של פתיחת שבוע המסחר השוק נוטה להיות דליל יותר מהרגיל עד לפתיחת יום המסחר בטוקיו ובלונדון. בשל מיעוט של מוכרים וקונים, בשווקים דלילים אלה עשויים להיווצר מרווחים גדולים יותר, בעיקר בשל העובדה שבשעות המסחר הראשונות אחרי פתיחת שבוע המסחר, מרבית העולם עדיין מצוי בחופשת סוף השבוע. בשווקים דלילים הסוחרים עשויים לחוות קשיים בפתיחה או סגירה של עסקאות וכן לחוות עיכובים בביצוע. כמו כן, מחיר הביצוע עשוי להיות רחוק במידה משמעותית מן המחיר המבוקש.
פערי מחיר (GAPPING): עם פתיחת שבוע המסחר ביום ראשון ייתכנו פערים בין מחירי הפתיחה השבועיים לבין מחירי הנעילה עם תום שבוע המסחר ביום שישי. לעיתים, מחירי הפתיחה ביום ראשון קרובים למחירי הנעילה ביום שישי. אולם לעיתים, מחירי הפתיחה ביום ראשון שונים משמעותית לעומת מחירי הנעילה ביום שישי. במידה והתרחש במהלך סוף השבוע אירוע משמעותי או התפתחות כלכלית בעלי השלכות על ערכו של נכס מסוים, השוק עשוי לפתוח את המסחר ביום ראשון בפער מחיר משמעותי. סוחרים המחזיקים בפוזיציות פתוחות או הוראות תלויות במהלך סוף השבוע צריכים להביא בחשבון תרחיש זה.
סיכונים הקשורים לסיום שבוע המסחר
סוחרים החוששים מפני תנודתיות קיצונית במהלך סוף השבוע אשר תגרום לפערי מחיר ושהסיכונים הללו אינם מתאימים לסגנון המסחר שלהם מומלץ כי יסגרו את הפוזיציות הפתוחות שלהם ויסירו הוראות מסחר. חשוב שסוחרים המותירים פוזיציות פתוחות למשך סוף השבוע יהיו מודעים לכל הסיכונים הכרוכים בכך. לאור התנודתיות בשווקים, אין זה בלתי שכיח כי יהיו פערי מחיר של מספר פיפסים בין מחיר הנעילה לבין מחיר הפתיחה השבועיים. אנו מפצירים בסוחרים להביא את מכלול הגורמים הללו בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות שלהם.

16. מהו F13 וכיצד להיעזר בו

F13 הוא דו"ח שמפרסמים מנהלי הכספים והקרנות הגדולים בארה"ב אודות אחזקותיהם מדי רבעון, על פי חוק. משקיעים שמנתחים את הדו"חות יכולים להפיק שתי תועלות ברורות: הראשונה היא במה השחקנים "הגדולים"  מתעניינים, דהיינו רכישותיהם החדשות. ושנית, האם הם מקטינים או מגדרים השקעות אחרות. בשני המקרים, עלינו להצליב כמה שאפשר בין הדוחות של המשקיעים שאנו מעריכים את דעתם כדי לראות אם יש מכנה משותף, ולהיעזר במידע זה כדי לקבל ממנו את הרקע להחלטותינו לטווח הארוך יותר.

17.האם אתם מגיבים או חוזי העתיד?

ניתוח טכני הוא כלי, שמטרתו העיקרית לעזור לנו לקבל החלטות על בסיס מחיר הנכס ולא על בסיס אינפורמציה מחקרית אחרת, הנקראת בדרך כלל אינפורמציה פונדמנטלית. כלי זה התפתח לענפים שונים ומשונים וכולל אינסוף תת-תורות .

סה"כ ניתן לחלק את אוקיינוס השיטות לשתי קטגוריות גדולות:

אלו המסיקות מה יהיה מן התצורה הנוכחית (Predictive)

ואלו המגיבות למה שקורה עכשיו (Reactive).

בראשונה ניתן להכליל את תורת הגלים של אליוט, חסידי גאן, אלה המסתכלים על מחזוריות, האסטרולוגים וחוזי העתידות על בסיס תבניות.  בקטגוריה השנייה ייכנסו "עוקבי המגמה" (Trend Followers).

ומה עדיף? כאמור כל השיטות האלו טכניות כי הן כולן מסתכלות על תנועת המחיר בלבד כחומר הגלם לעבודתן. ההבדל המהותי ביניהן נמצא בהנחה שניתן לחזות את העתיד. עוקבי המגמה פשוט אינם מאמינים בכך ומוכנים להאמין רק במה שקרה ולא במה שיקרה. לשיטתם המגמה והמומנטום יהוו בסיס לשיטה שבה הם יודעים מתי להיכנס ללונג, לשורט או להישאר בחוץ. לא מחר, לא עוד חודש ולא עוד דקה! עכשיו. כל טרייד הוא טרייד בעל סיכון זהה והסתברות זהה להצליח על בסיס הבדיקה האמפירית שנעשתה כחלק מן ההכנה לבניית השיטה. לצד הטכני יש יכולת נבואית משעממת למדי שמתאימה יותר למדיה מאשר למסחר. כמה משעמם לומר כל פעם "אינני יודע מה יהיה. אני רק מגיב לנעשה".

מכיוון שיש מקום לגלות סקפטיות טבעית לגבי יכולת האדם לנחש את העתיד המשתנה כל רגע , ובמיוחד בימים שבהם אמרה של קובע מדיניות יכולה לשנות ב-180 מעלות את מה שטוב או רע להשקעה, ומכיוון שכסף היא תחמושת יקרת ערך מדי לבזבז אותה בצורה פזיזה עדיף להתבסס על אירוע מאשר תקווה.

ברגע שתחליטו מה עדיף לכם ותהיו מוכנים להשקיע את הזמן ביישום שיטת מסחר אובייקטיבית והמתאימה לכם תוכלו לדעת איזה חלק ייקח הצד התגובתי מול הצד החזיוני בתהליך העבודה המסובך הנקרא מסחר בשוק ההון.

18. כמה עולה שכר לימוד בשוק ההון?

האמרה המפורסמת האומרת ש"כסף מביא כסף" נכונה, אבל לא מתקיימת במלואה בעיסוק שאנו מדברים עליו: לכל אדם זמן לימוד שונה, אהבת סיכון שונה, שיטת עבודה שונה, ועוד גורמים שונים שיקבעו את המינימום להתחלה, ואת הסכום שהוא יצטרך לתת לשוק כשכר לימוד ראשוני.

הנקודה היא שהון הוא רק הכלי ההכרחי הבסיסי, אבל אינו משחק כלל תפקיד בהצלחה עצמה. מה כן? שלושה דברים בסיסיים: שיטת עבודה ברורה לקביעה של מתי ומה לעשות.  כללי ניהול סיכונים, הנקראים גם כללי ניהול כסף (בשונה מאוד מכללי ניהול הפוזיציות) הקובעים את הכמה. החלק השלישי הוא שילוב של משמעת עצמית ובניית ביטחון עצמי.

לקריאה נוספת: ביום בו תצומצם ההרחבה הכמותית

http://www.themarker.com/misc/promotional/trading-room/1.2124695

שלושת החלקים מהווים מכלול אחד שלא ניתן להפריד בין רכיביו במידה ותרצו להיות רווחיים לטווח הארוך. המשאבים שלרשותנו הם כאמור לא כמה כסף יש בידנו אלא יכולתנו להגדיר לעצמנו אופן התנהלות הכולל את המשמעת לבצע בצורה עקבית את מה שהשיטה וכללי הסיכון אומרים לנו לעשות.

וכך עם הזמן הביטחון העצמי ביכולת שלנו לשלוט על גורלנו בשוק ההון יעלה ויחליף לאיטו את כאב הבטן הטבעי שחש כל משקיע או סוחר הפועל בזירה. אומרים שהגבורה בקרב עיקרה בשליטה על הפחד הקיים אצל כולנו. ובכן, הפחד במסחר אינו אינטנסיבי כמו בקרב אבל מהווה מכשול גדול מאוד בלקיחת החלטות והתגברות עליו חייבת להירכש עם הזמן כחלק מאותה הצלחה ארוכת טווח.

את עיקר המאמצים משקיעים אנשים בחיפוש אחר סיסטם סיגנלים דהיינו בשיטת הפעולה. זו חשובה ומאוד אישית. היא יכולה להיות פונדמנטלית, טכנית או שילוב ביניהם. כל עוד היא הוכיחה עצמה היסטורית היא יכולה להיות לגיטימית. אבל היא אינה העיקר. החלק הקובע את הסיכון ומנהל את ה"כמה" הוא החשוב מבין שלושת החלקים והוא המוזנח ברוב המקרים.  לגבי המשמעת אומר רק זאת: אם השוק נותן הזדמנות זה הזמן לקחת אותה, וכל עוד ההפסדים יהיו קטנים מן הרווחים הזמן יעשה את שלו בחשבון הבנק והביטחון העצמי ייתן את היכולת להמשיך ולהיות ממושמעים באותה רמה. 

בחזרה למדור "עולם של הזדמנויות"

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#