תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הטיפ השבועי לסוחר

1. נזילות וסחירות זה הכי, אחי

סוחר או משקיע בנכסים פיננסיים חייבים לקחת בחשבון שני פרמטרים:
הנזילות והסחירות, של אותו נכס. המונח נזילות מתאר את גובה המחזור שבו נסחר הנכס. ככל שהמחזור גבוה יותר כך יהיה קל יותר לקנות (ולמכור) את הנכס במשך תקופה מסוימת, למשל במחזור יומי. המונח סחירות מתאר את מספר העסקאות שבהם הושגה אותה נזילות. ריבוי עסקאות מגדיל את הסחירות של הנכס הפיננסי. אם שני פרמטרים אלו מספקים, יהיה קל יחסית לסוחר או למשקיע להיכנס להשקעה, ובמיוחד לצאת מן מעסקה.

2. אל תסחפו אחר העדר

כאשר מגמת מסחר נמצאת בשיאה גובר הפיתוי להצטרף לעדר, ולקנות נכס במצב קיצוני. זו טעות נפוצה שבדרך כלל מהווה את יריית הפתיחה לתהליך כואב של תיקון (השוק) והתפכחות (המשקיע). זכרו כי שלב ההתלהבות הוא בדרך כלל השלב שבו ציבור המשקיעים הפחות מתוחכם קונה סחורה מן מהמשקיעים המתוחכמים שפעלו לפני העדר, כאשר ההתלהבות מהנכס הפיננסי הייתה פחותה.

3. ידיעה בעיתון היא לא טיפ השקעה

לפני שמחליטים על עסקה יש לשאוף לקבץ מידע מסוגים שונים. יש לכם טיפ מחבר ש"מבין"? נפלא. קראתם ידיעה חיובית בעיתון? נהדר. אבל זכרו שאין אלו מקורות מספקים. העדיפו תמיד מחקר בסיסי אודות נייר הערך, סקירת 'מאקרו' (סביבה כלכלית), ניתוח המגזר בו היא פועלת ולבסוף בדקו כיצד נראה הניתוח הטכני שלה (האם המגמה עולה, יורדת או מדשדשת). רק אחרי שתצברו די מידע ממספר מקורות ומספר שיטות ניתוח תוכלו לאתר את העסקאות בעלות הפוטנציאל הגדול ביותר להצלחה. וגם אז זכרו כי הכול בעירבון מוגבל.


4. טיימינג איז אבריטינג

תזמון ההשקעות היא עניין כדאי אך מסובך. כאשר המשקיע מבצע פעולות מסחר בהלימה למגמה הכללית של המסחר המגמה מגנה עליו מפני טעויות תזמון. למשל: קנייה של נכס שמגמתו עולה, אפילו אם תבוצע דווקא כאשר הנכס מתקן טכנית מטה, תחזור להיות רווחית כאשר המגמה תחזור למסלול העולה הרגיל שלה. ניסיון להרוויח מתנועות אנטי-מגמתיות הוא מהלך בעל פוטנציאל לרווח גבוה במיוחד אך מיועד למשקיעים בעלי כישורים טובים במיוחד בזיהוי התזמון ההפכפך כל כך.

 

5. הזדמנות השקעה היא לא אוטובוס

לעיתים בהעדר זמינות, יכולת כספית או כל סיבה אחרת לבצע השקעה מתוכננת המשקיע מתפתה 'לרדוף' אחריה, במיוחד אם היא מתגלה כהשקעה מוחמצת שהניבה רווחיות גבוהה בדיעבד. המשמעות היא כניסה מאוחרת להשקעה בתנאים טובים פחות: רמת הסיכון (המתבטאת במיקום פקודת קטיעת ההפסד) גבוהה הרבה יותר מן הסיכון של העסקה המקורית שפוספסה ובנוסף למשקיע תהיה נטייה להישאר עם העסקה במידה וזו תהפוך למפסידה בגלל התהליך הפסיכולוגי שהוא עבר. זכרו: תמיד יש הזדמנויות חדשות, ולכן עדיף להפסיד הזדמנות - ולא להפסיד כסף.


6. זול או יקר? עניין יחסי

אחרי נפילה או עלייה גדולה משקיעים לא מנוסים יתפתו לחשוב שהנכס אחריו הם עוקבים נהיה זול או יקר מדיי. האלמנט הסובייקטיבי שטמון בנקודה בה התחילו לעקוב אחר ההשקעה מערפל את חושיהם, ומעוות את הכללים של השיטה שעל פיה הם עבדו עד כה. זכרו כי אין בשוק זול או יקר, אלא
מה שהשוק חושב שהנכס שווה עכשיו. מאחר ויש סיכוי שהירידה או העלייה החריגה תימשך עד לשינוי התפיסה הזו רק עבודה שיטתית יכולה למנוע מן המשקיע את הפיתוי הנובע מהשקעה בעקבות אירועים חריגים – ולא מעט נזקים פיננסיים.
 

7. הכירו את הפסיכולוגיה האישית

היו מודעים לנטייה האנושית להסתמך על המוכר: ציטוטי מומחים מפורסמים, עצות של חברים, מידע מאמצעי התקשורת או אפילו על ניסיון העבר שלנו.  זכרו כי למעשה מדובר במידע ישן שאינו רלוונטי בעסקה הבאה שלכם: לכל עסקה יש את הסיטואציה המיוחדת המתאימה לנקודת הזמן הייחודית שלה. לכן יש לנתח את העסקה אותה בהתאם לשיטת העבודה ובהתאם למדיניות ניהול הסיכונים המתאימים לאותה נקודת הזמן.

 

 8. תנוחו!

בתור סוחרים או משקיעים אנו מרגישים צורך להיות כל הזמן פעילים ולא להפסיד אף הזדמנות. אין דבר מזיק יותר מכך: כמעט בכול שיטת עבודה יהיו זמנים שעדיף להיות מחוץ למשחק. הסיבות מגוונות: חוסר וודאות בתנאים לעסקה או אילוצי מציאות שונים. אבל דווקא הרצון להרוויח עלול לגורם לכם לקבל החלטות מזיקות. זכרו כי עדיף " להפסיד הזדמנות מכסף", ולעתים פשוט צאו מהמסחר ולכו לנוח.

 

 9. למסחר יש רק שני חוקים

כל סוחר מצליח יאמר לכם שהוא מקיים באדיקות שני חוקים: הוא פותח עסקה רק כאשר היא מתאימה לשיטת עבודה ברורה ופשוטה, והוא ייקח כל עסקה כזו כל עוד זמינותו מאפשרת לו. משמעת חזקה בקיום שני החוקים הללו הם הבסיס האיתן לסטטיסטיקה המאפשרת לסוחרים ולמשקעים להצליח במקצוע הקשה כל כך של השקעות בנכסים פיננסיים.

 

10. אוהב סיכונים יחיה?

חלק נכבד מן ההצלחה בשוק ההון נעוצה בתחום ניהול הסיכונים. הכלל העיקרי הוא לחלק את הסיכון שווה בשווה, ככל הניתן, בהשקעות השונות.

איך נעשה זאת: ניתן להשקיע את אותו סכום, ניתן להשקיע אחוז קבוע מן התיק, ואפשר להשקיע אחוז מן התיק בכפולה של מדד התנודתיותשל הנכס בו אנו רוצים להשקיע. בכל אופן, צריך להשקיע בזה משחשבה.

 

11. תורת היחסיות של ההפסד

בחייו של כל סוחר-משקיע יהיו הפסדים. השאלה הנשאלת היא אם הוא מרוויח יותר במצבים  בהם הוא צדק בהשערותיו מאשר הוא מפסיד כאשר הוא טעה בהם. אנו מתכוונים לכך שעלינו לשאוף ליחס הפסד-מול-רווח ממוצע שיהיה לטובתנו. על מנת להשיג זאת, עלינו לבחור בעסקאות שבהן נשאף לרווח אפשרי של פי 2 יותר מאשר הפסד אפשרי,  על פי ההערכה שלנו את הסיכוי בעסקה. לדוגמא: יציאה ממצב של דשדוש בנכס פיננסי בעל טווח של 100 נקודות (למשל מדד תל אביב 100 שנע בין 1200-1300 נקודות) דהיינו 1400 נקודות. רצוי שנקודת קטיעת ההפסד תהיה, במקרה כזה, עד 50 נקודות מנקודת הכניסה כלומר 1250 נקודות.

 

12. אל תהיו ממוצעים

הסיכוי שמיצוע, מהלך של קניית נכס בדרכו מטה בכמויות הולכות וגדלות, יצליח בסופו של דבר הוא אפסי. מיצוע פועל כנגד המגמה כלומר הפוך ממה שהשוק חושב על הנכס. בדרך כלל, השוק יכול להמשיך ולרדת הרבה מעבר ליכולתנו "לסבול" ולהמשיך בהתעקשות מולו.

 

13. שלבו בין ניתוחים פונדמנטליים וטכניים

מסחר נכון נעשה תוך שילוב של ניתוחים פונדמנטליים וטכניים. הניתוח הפונדמנטלי, קרי המדיה, הדו"חות, ההמלצות, או כל מידע זמין אחר יאמר לנו באילו נכסים לרכז את תשומת ליבנו ויכוון אותנו לנכסים הטובים ביותר להשקעה. לדוגמא: אם נאמין באינפלציה עתידית, נכוון לסחורות, ולמוצרים הצמודים ליוקר המחיה. לעומת זה הניתוח הטכני יסייע לנו לקבוע את התזמון הנכון לכניסה או ליציאה מן הנכס. אנו נבחר להיות בנכס כאשר הוא במגמה עולה, לעשות עליו שורט במגמה יורדת ולהיות בחוץ במצב של דשדוש.

 

14. אל תכפילו את הסיכון לשווא כאשר אנו באים להשקיע בנכס מסוים  יש לבחון
היטב אם הוא אינו נכס קורלטיבי מדי ביחס לשאר הנכסים שיש לנו בתיק  כבר עכשיו. אחרת, השקעה חדשה זו מהווה, למעשה, הכפלה של הסיכון באותו הכיוון. לדוגמא: קנייה של EURUSD ו- GBPUSD תהיה שקולה, רוב הזמן, לקנייה כפולה של כל אחד מן הנכסים האלו.


15. מתי צריך לעצור ולחשוב
בכל שיטה של מסחר או השקעה יש מצב שבו השיטה יכולה כבר לא להתאים לשוק, מצב שבו
הסוחר אינו מיישם אותה נכון, או שאינה כבר מתאימה לזמינותו. בכל אופן, חייבות להיות גבולות, למשל אחרי רצף של כישלונות או הפסד יחסית גדול, שבהם נעצור ונעשה "חשבון נפש". מקובל לחשוב על 20-25% ירידה בהון, או רצף של 7-10 הפסדים רצופים. גם במצב של הצלחה מסחררת יש לעצור ולקבוע גבולות על מנת לא לסכן את שהושג. למשל יעד של סכום יומי-שבועי שאם נעמוד בו נעשה הפסקה במסחר. שני הדברים האלו מהווים חלק בלתי נפרד מניהול סיכונים נכון.

 

16. צאו לעבוד
בנכסים פיננסיים יש נטייה לסחור יותר מן הנדרש. מסחר תוך יומי, הנתפס כ"עבודה" מול השוק,
ולא כהשקעה לטווח ארוך, בדרך כלל מיושם על ידי אנשים העוסקים רק בזה, ושפרנסתם תלויה מכך.
התוצאה: נוצר לחץ לבצע מעל הנדרש. לכן, לסוחרי היום כמה כללי אצבע לדעתי מועילים:
- קיבעו מקסימום להפסד, אבל גם לרווח היומי.
- עימדו בצורה קשיחה ביישום כללי השיטה שלכם, ואל תיקחו הזדמנויות הנמצאות ב"גבול".
- נסו לגוון את מקור הפרנסה כדי שהלחץ במסחר יקטן.
 

17. מתי גיוונתם בפעם האחרונה?

גיוון הוא עקרון חשוב בעולם הפיננסי שכן הוא כלי נוסף המאפשר לשמור על תנודתיות נמוכה בתיק ההשקעות כאשר השאיפה היא לרווח יציב ובעל אורך נשימה. גיוון הוא קודם כל השקעה של ההון בסוגי נכסים כמו אג"ח מניות מט"ח סחורות נדל"ן ועוד. בנוסף גיוון צריך להיעשות גם בתוך הקטגוריה. למשל: במניות יש לבחור סקטורים שונים או חברות בגודל שונה או על פי התשואה שלהן.

18. גודל הפוזיציה לא קובע

אחד היסודות של המסחר בשוק ההון הוא ניהול הסיכונים, כאשר עקרון מרכזי הוא קביעת גודל הפוזיציה בהתאם לתנודתיות של הנכס. כל משקיע או סוחר  חייב לייצר לעצמו מנגנון שעל פיו הוא ייקבע את הסיכון (בעגה המקצועית מכונה 'מרחק הסטופ') ואת החשיפה (מכונה 'גודל הפוזיציה') וזאת על פי הנוסחה המתאימה ל"אהבת הסיכון" שלו.

19. בחרת מרובה לא הרווחת

סוחרים מתחילים נוטים להתלבט ממשוכות באיזה נכס לבחור? מניה, מטבע, סחורה? איך לדעת איפה לחפש בין עשרות אלפי הנכסים הנסחרים בעולם?  הניסיון של סוחרים ומשקיעים רבים מלמד כי השילוב בין הגיוון והצמצום הוא השילוב המנצח. את הגיוון עושים מבין סוגי הנכסים: קצת מניות, קצת מטבעות, קצת אג"ח וקצת סחורות. הצמצום הוא בכמות הנכסים שאנו עוקבים אחריהם באופן קבוע, נניח20 סה"כ. כך, נוכל להכיר אותם כ"חלק מן המשפחה" ולהבין את אופיים. וכךלא תהיה יותר שאלה של חיפוש אלא של תגובה למה שהנכסיםשלנו עושים.

20. קליק מונע הפסד
סוחר-משקיע עסוק רוב הזמן בלחפש הזדמנויות השקעה טובות וזאת על פי שיטת העבודה הייחודית שלו. לעומת זאת, מעט מאוד זמן מוקדש לטיב הטכנולוגיה שמסביב וחבל: היכולת לגשת לפוזיציות שכבר הוכנסו או להכניס חדשות, כמו גם היכולת לנווט בקלות בפלטפורמה יימנעו הפסדים טכניים מיותרים לחלוטין.

21. הגנה מהידבקות

האם קרה שנדבקתם לנכס או אפילו לסקטור השקעה ספציפי? האם הרגשתם שאתם כבר מכירים אותו כל כך טוב שאין כבר צורך לבדוק דברים אחרים? אם כן, דעו שחוויתם את אחת המכשלות הגדולות של סוחרים במיעוט נכסים. התרופה: להרחיב ולפתוח את הגיוון על מנת לכלול שם קצת מכל דבר: מניות מטבעות סחורות אג"ח ואולי אף נדל"ן.

22. מצב מאוזן

וורן באפט ציין לאחרונה שהמניות באמריקה "מתומחרות באופן סביר. לא יקר, ולא זול מדיי". השאלה היא מה עושים בסביבה מאוזנת שכזו:  האם ממשיכים להיכנס באחוזים שווים על פי חלוקה של התיק לסוגי השקעות?

במצב מאוזן שכזה, בחלק המנייתי של התיק, עדיף לקחת פסק זמן, ולהקדיש יותר זמן לשיעורי הבית: בכל סקטור וסקטור ניתן למצוא מניות שעדיין לא הגיעו לאותו רף ועל כן תפקיד הסוחרים למצוא אותן. זו עבודה קשה, ושלא כל אחד יכול לעשותה, על כן על המשקיע להיעזר בניתוחי שוק. אגב, יש לקחת בחשבון שמניה שלא עלתה איננה בהכרח מציאה, אלא יכולה להיות גם "סוס מת" שאסור להפיח בה תקוות שווא.

 

בחזרה למדור "חדר העסקאות"

רוצים להתעדכן במסחר העולמי במט"ח, נפט, זהב ומדדי מניות מכל מקום ובכל שעה? הירשמו ומומחי FXCM ידאגו שתישארו מחוברים למה שחשוב להכיר

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#