תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הפוליטיקה והבטחון והשפעתם על התנהגות שוקי ההון בישראל

צבי סטפק, יו"ר מיטב בית השקעות

לפני שנים הרבה, כאשר הייתי בתחילת דרכי כמנהל השקעות, לאירועים הפוליטיים הייתה השפעה ניכרת על התנהגותו של שוק המניות. אירועים כמו בחירות חדשות, ממשלה חדשה, נפילת ממשלה, זהותו של שר האוצר, לכל האירועים הפנימיים האלה הייתה השפעה אדירה על השוק המקומי ,לטוב ולרע, לפי העניין. כך, גם לגבי אירועים מדיניים. ואולם, בשני העשורים האחרונים, ניתן בהחלט להבחין בירידת משקלו של הגורם הפוליטי כגורם משפיע על התנהגות השווקים.
קשה להעלות על הדעת אירוע פוליטי מסעיר יותר מאשר רצח (ראשון) של ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין, ב-4.11.95. והנה, מה הייתה תגובת הבורסה לאירוע הטראומתי הזה ? ירידה קלה.
ודוגמאות מן השנים האחרונות – התפטרות שר האוצר נתניהו מתפקידו ב- 8.8.2005 הביאה לירידה של כ-5%, בתוך פחות משעת מסחר. לכאורה, תגובה חזקה לאירוע פוליטי, ואולם כעבור זמן קצר, הבורסה הייתה כבר ברמה גבוהה יותר. כך גם לגבי התגובה של הבורסה לאירוע המוחי של ראש הממשלה שרון בינואר 2006 – ירידה של 4% והתאוששות, הפעם מאוחרת יותר, כאשר ברקע נסיבות אחרות שהשהו את ההתאוששות.

מה יכול להסביר את ההשפעה ההולכת ופוחתת של אירועים פוליטיים על הבורסה?
נראה, שיש לכך יותר מהסבר אחד. ראשית, תגובת השווקים לאירועים הפוליטיים מסמנת סוג של אדישות ועייפות של הציבור הישראלי כלפי המתרחש בנבכי הפוליטיקה הישראלית, אדישות מלווה בציניות.
שנית, שוק ההון הישראלי התבגר מאוד בשנים האחרונות. המונח – משמעת שוק תופס בו מקום של כבוד. רוצה לומר: לא חשוב מיהו שר האוצר, השוק חזק ממנו. לא חשובה זהות הקואליציה, המדיניות הכלכלית תימשך ובאותו קו, פחות או יותר, כי אם הממשלה תנקוט מהלכים כלכליים שאינם לשביעות רצונו של השוק, כי אז השוק יאלץ אותה לחזור למסלול הנכון.

ומהי השפעתם של אירועים ביטחוניים על הבורסה?
כאן, התמונה היא שונה, ובצדק. לאירועים ביטחוניים עשויה להיות השפעה כלכלית על מצבו של המשק ועל הפגיעה בתוצאות העיסקיות של החברות, ומכיוון שכך, התגובה של המשקיעים צריכה להיות מבוססת על האופן שבו הם תופשים את התוצאות הכלכליות. מובן, שהתגובות הראשונות הן אמוציונאליות, אך בסופו של יום המגמה בבורסה לאורך זמן נקבעת ע"י גורמים כלכליים שאותם צריך להעריך.
לאינתיפאדה השנייה, למשל, הייתה השפעה ניכרת ביותר ולאורך זמן על המשק והיא פגעה בחלקים ניכרים ממנו. היא הייתה, ובצדק, הסיבה העיקרית (אם כי לא היחידה), לירידות החדות במניות ובאגרות חוב בבורסה בשנת 2002.
לעומת זאת, למלחמת לבנון השנייה הייתה השפעה נקודתית וזמנית על המשק, ולכן, אחרי ירידה מצטברת חדה של כ-12% כתגובה ראשונית בימים הראשונים, היא שבה ועלתה, כפי שהערכנו באותם הימים.

ומה לגבי מבצע "עמוד ענן" בעזה?
שוב, השאלה היא שאלת הערכת הנזק הכלכלי. עד למועד כתיבת הדברים, הנזק במונחים של התוצר הכולל של המשק אינו גדול, ומכאן גם התגובה המאופקת של שוק ההון, אחרי הירידה המתונה שנרשמה במניות ובאגרות החוב כתגובה מיידית ואינסטינקטיבית של השוק לדיווחים הראשונים על המבצע.

האם נכון לבצע שינויים בתיק ההשקעות בשל ההתרחשויות האחרונות? כמי שאינו חסיד של שינויים תכופים וגדולים בתיק, התשובה היא – לא.
מובן, שאם המבצע יתרחב וילווה בכניסה קרקעית לעזה, צריך יהיה לבחון זאת שוב, אבל התשובה לא בהכרח תשתנה. ובכלל, יש סיכונים לא פחותים למשק הישראלי מכיוונים אחרים, והגדולים שבהם, להערכתי, הם הסיכון של נפילת משטר המלוכה בירדן, וזה של התפתחות אינתיפאדה שלישית, אבל משום מה על זה לא מדברים כאן.

שילוב של קרנות נאמנות מובילות בתיק ההשקעות שלך.
התאמה אישית היא פן מהותי בהשקעות. לכן, לרשותך מבחר של קרנות נאמנות המשקיעות במגוון אפיקי ההשקעה המרכזיים בארץ ובחו"ל. בכל אפיק שתבחר תוכל למצוא השקעה המתאימה לך באופן אישי.
המיטב של מיטב עם 12 קרנות נאמנות מובילות!
קרנות הנאמנות של מיטב השיגו תשואות מעולות אשר מדרגות אותן במקומות הראשונים בתקופות שונות, ב-6 קטגוריות השקעה מרכזיות בתעשייה. לכן, בשוק תנודתי ורווי אתגרים, לדעתנו, כדאי שתיק ההשקעות שלך יכלול את קרנות הנאמנות המובילות של מיטב.
מיטב* הינה מהחברות הגדולות לניהול קרנות נאמנות בשוק ההון הישראלי.
פנה ליועץ ההשקעות שלך או התקשר 3366*
לרשימת הקרנות המובילות לחץ כאן.

*מיטב ניהול קרנות נאמנות (1982) בע"מ מקבוצת מיטב בית השקעות. פרסום זה אינו מהווה הצעה לרכישת יחידות בקרנות ואינו מהווה ייעוץ ו/או תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם. רכישה תיעשה על בסיס תשקיף בתוקף ודיווחים מיידיים בלבד. אין באמור משום התחייבות של מנהל הקרן להשגת תשואה כלשהי. אין בתשואות ובדירוגי הקרנות בעבר כדי להבטיח תשואה או דירוג דומה בעתיד.
מסמך זה הוכן על-ידי מיטב בית השקעות בע"מ ו/או על-ידי אחת או יותר מהחברות שבשליטתה. מסמך זה אינו מהווה תחליף לייעוץ אישי המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם, ועל כל אדם להתייעץ עם יועץ ו/או משווק השקעות בכל הנוגע לביצוע פעולה במוצרים פיננסיים ועם יועץ פנסיוני ו/או סוכן שיווק פנסיוני בכל הנוגע להצטרפות או עזיבת מוצרים פנסיוניים. כמו כן, מסמך זה אינו מהווה הצעה או המלצה לרכישת או מכירת מוצר פיננסי, לרבות קרן השתלמות, אופציות, יחידות השתתפות בקרן נאמנות או כל נייר ערך או מוצר פיננסי אחר, ואינו מהווה הצעה להצטרפות או עזיבת מוצר פנסיוני, לרבות קופת גמל, קרן השתלמות, קרן פנסיה או תכנית ביטוח. רכישת מוצר פיננסי בגינו נדרש פרסום תשקיף ודיווחים מיידיים, לרבות יחידות בקרנות נאמנות, תעשה על פי התשקיף והדיווחים המיידיים שבתוקף. כמו כן, מיטב בית השקעות בע"מ, וכן חברות שבשליטתה עוסקות, בין היתר, בניהול תיקי לקוחות, ניהול קרנות נאמנות, ניהול קופות גמל, ניהול קרנות השתלמות, ניהול קרנות פנסיה וחיתום, ועשוי להיות למי מהן עניין אישי במסמך זה, לרבות החזקה ו/או ביצוע עסקה עבור עצמן ו/או עבור אחרים בניירות ערך ו/או במוצרים פיננסיים אחרים הנזכרים במסמך זה. האמור במסמך זה נאסף ו/או מתבסס על מידע ממקורות שונים ולא בוצעה על-ידי מיטב בית השקעות ו/או כל חברה שבשליטתה בדיקה עצמאית של המידע האמור. האמור במסמך זה כולל הערכות, אומדנים ו/או תחזיות. מיטב בית השקעות בע"מ וכן כל חברה בשליטתה אינן אחריות לכל נזק, אובדן, הפסד או הוצאה מכל סוג שהוא, לרבות ישיר ועקיף, שייגרמו למי שמסתמך על האמור במסמך זה, כולו או חלקו. אין בתשואות העבר של המוצרים הפיננסיים כדי להעיד על תשואותיהם בעתיד. כל הזכויות, לרבות זכויות הקניין הרוחני, במסמך זה ובתוכנו, שייכות למיטב בית השקעות בע"מ ו/או לאחת או יותר מהחברות אשר בשליטתה, ואין לעשות בו כל שימוש שהוא, לרבות להפיצו ולהעתיקו, ללא קבלת אישורן מראש ובכתב.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#