תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

אין לי זמן... ובעידן המכשירים המתקדמים אין לי עוד יותר!

מאת: ליאת אמילי בוקאי

זמן. אותו ביטוי פילוסופי, לשוני ומדעי שמגדיר ומכוון את היום, השבוע, החודש והחיים.
יממה. 24 שעות, 1440 דקות, 86,400 שניות.
האם יש קשר בין החתול שמחקה את הצחוק שלי במכשיר הסלולר המתקדם, אפליקציית הציפורים הזועמות, קבלת הודעת טקסט על מצב ה'עובר ושב' ל'ניהול הזמן' וההספק בחיים?
מסתבר שכן.
זהו עידן מהיר, עידן של שינויים ודינמיות; עידן בו איש היי טק מחזיק בממוצע במקום עבודתו כ-3.5 שנים לפני שהוא עובר למקום העבודה הבא, עידן בו ההתקדמויות הטכנולוגיות המהירות לא עומדות בקו ישיר ליכולת ההכלה וההפנמה של הצרכנים המשתמשים(עוד לא התרגלנו לפיצ'רים של מכשיר דור 3 וכבר מוצע לנו דור 4), עידן של התפתחויות אלקטרוניות-טכנולוגיות היוצרות מיאוס מהיר במוצר הקיים. עידן של עשייה והתפתחות מחד ומירוץ בלתי פוסק מאידך; מירוץ של הספק, של עמידה בזמנים וביעדים.
אחת מהבעיות העיקריות של עולם המודרני, של המאה ה-21, היא בעיית הזמן; ככל שאנחנו בעידן מודרני יותר,עם שעות פנאי רבות יותר ועם עזרה טכנולוגית רבה יותר, כך ניהול הזמן הופך למורכב יותר. אם אף פעם לא היה קל למצוא את האיזון שבין החיים האישיים-פרטיים לחיי העבודה-הקריירה, כיום בעידן מכשירי הסלולר המתקדמים, האתגר עולה. הסלולר משמיע כל העת את קולות החיים- צליל לאות קבלת מייל, צליל לאות עידכון ,SMSצליל מחשבון הבנק המורה על הפקדה בנקאית שנערכה, אפליקציית מסר ישיר (כגון- WHATS APP או VIBER) המודיעה לנו שמחר העובד/ת חולה ולא יגיע לעבודה וכו'.
ואין ספק שיש קסם מאוד גדול בתחושה של עידכון תמידי, שליטה בחיים וקשר תמידי עם אנשים, מקומות ואירועים (קרובים ורחוקים כאחד) אך המחיר שמשלמים הוא גם גבוה יותר. מחיר של בזבוז זמן, ניהול זמן לקוי ו"גזילת אנרגיה".
'ניהול זמן' הוא תחום מרתק שבשלושת העשורים האחרונים נערכו לגביו מחקרים רבים. 'ניהול זמן' אולטימטיבי הוא כזה שהפרט שבו מצליח להתנהל ביעילות בתוך מימד הזמן. 'ניהול זמן' לקוי מתרחש פעמים רבות כאשר האדם עורך פעולות רבות בעת ובעונה אחת מבלי להתמיד בפעולה אחת ובה להשקיע את הכול. כאשר האדם נושא מכשיר סלולר מתקדם המציין בכל רגע על התנהלות האחר ברשת חברתית כזו או אחרת, על דואר אלקטרוני שהתקבל או על תוכנה שמתעדכנת מתרחשים שני דברים עיקריים;
1. הריכוז של האדם הופרע.
2. האדם פונה לבדיקת המייל/העידכון/התמונה תוך כדי פיצול האנרגיה שלו לכמה מוקדים והשהיית סיום הפעולה בה החל.
במחקרי 'ניהול זמן' מתייחסים למכשירים אלקטרוניים/טכנולוגיים שמסיטים את תשומת הלב, גורמים לפרט לעסוק בהם (גם אם הוא עסוק ומשימות רבות וחשובות לפניו) ואשר ממכרים כאל 'בזבזני אנרגיה'. מכשירים שהעיסוק בהם יוצר את 'חוק פארטו'. וילפרדו פארטו (1828-1923), כלכלן איטלקי ניסח את 'עיקרון פארטו' שקובע כי בפעולות רבות, 80% מהתפוקה הינה תוצר של 20% מההשקעה. מחקרי 'ניהול זמן' קובעים כי ב- 'ניהול זמן לקוי' 80% מההשקעה מעניקה (רק) תפוקה של 20%. כלומר, גם אם אדם משקיע במאמר 80% אנרגיה אך תוך כדי דעתו מוסחת והוא פונה לטפל בהודעת טקסט, קריאת מייל, כניסה ל'רשת החברתית', עדיין התפוקה שלו תהיה 20% בלבד.
אין בנתונים הנ"ל בכדי לשלול את מכשירי הסלולר המתקדמים אלא להעניק זווית חדשה לגבי מכשיר הסלולר שמתאים לי. אם חשוב לך 'ניהול הזמן', אם אתה 'הולך לאיבוד' בין שטף המידע, העידכונים והגירויים הקיימים במכשיר הסלולר המתקדם, אז זו העת לקחת אחריות על החיים לעבור למכשיר מסוג Feature Phone. מכשיר סלולר אשר מעניק לך את היכולת להיות בפלטפורמה של קשר עם העולם ואת היכולת לנהל את הזמן שלך במיקוד ויעילות, עם הרבה פחות הסחות ופיתויים תוך כדי התמקדות בחשוב, בעיקר וברלוונטי.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#