תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מכשירי ה- Feature Phones- מספקים כל מה שאת/ה צריכ/ה!

בסוף 2009, הגיעו לישראל, אחרי פרסום עולמי נרחב מכשירי ה'סמארטפון' ומאז, נערכת תחרות מתמדת על לב הצרכן הישראלי, תחרות שכוללת פרסומות במיליוני שקלים ופמפום מסיבי מצד סוכני/ות מכירות על "המכשיר שכדאי שיהיה לך". בעקבות הפרסום והפמפום, מגיעה ההתלהבות הצרכנית שמצביעה ברגליים ובכרטיסי האשראי.
כיום, יותר מתמיד, קיים היצע גדול של מכשירי סלולר בישראל ושל 'חברות סלולר' (המפעילים הוותיקים והחדשים). התחושה שההיצע הינו רחב יותר, מאפשר יותר, מזמין יותר; יותר חברות, יותר דגמים, יותר אפשרויות  ('חבילות', 'מסלולים'). זהו בדיוק הזמן להתייחס ל'תמונת המצב' של שוק הסלולר בישראל, תוך כדי התייחסות לנתונים ומחקרים.

מחקרים רבים מתחומי הפסיכולוגיה והסוציולוגיה ('תורת המשחקים', 'קבלת החלטות') קובעים כי לאדם הממוצע קשה להגיע להחלטה בתנאים של 'עודף אפשרויות'. כלומר,  ככל שנכנסת עוד 'אפשרות' למשוואת ההתלבטות, כך ההחלטה הופכת לקשה יותר. כמו כן, המחקרים קובעים ש-לתת המודע ולרגש, השפעה ניכרת בבחירותיו של האדם. למשל; מחקר שנערך בארה"ב קובע כי אנשים שנכנסים לבית המועמד למכירה ויש בו ריח של עוגה אפויה, רוכשים בתים ב- 30% יותר, מאנשים שנכנסו לבית המועמד למכירה ושלא היה בו ריח של עוגה אפויה.  נתון מחקרי זה חשוב בבחינת שוק הסלולר בישראל כי הוא מעניק את ההבנה שבחירת צרכן הסלולר הישראלי איננה רק תוצאה של מחיר, אלא שהוא מושפע רגשית מהפרסום; מה מכשירי הסלולר 'מייצגים' בפרסומות ולמי הם 'מיועדים'. למשל, משפט כמו "מכשיר סלולר חכם לאדם חכם" פורט על הרגש של זהות, יוקרה ומעמד.
בהתייחסות ל'שוק הסלולר' בישראל מעוניין לבדוק את הנתונים על צרכן הסלולר הישראלי. 'בנק אוף אמריקה - מריל לינץ' עורך פעם ברבעון דו"ח המסכם את מצב חברות הסלולר ברחבי העולם. דו"ח זה הינו סיכום של ביצוע חברות הסלולר ביחס לשוק המקומי והשוק העולמי, בו הן פועלות. מהדו"ח של 'מריל לינץ' לפני כשנה, עולה כי חדירת מכשירי ה'סמארטפון' (אשר הגיעו לישראל בדצמבר 2009) עומדת על יותר מ-40%, שלכל אזרח ישראלי יש -1.3 קווי סלולר וכי הישראלי הינו במקום השלישי בעולם במספר הדקות בשיחות היוצאות ממכשירי הסלולר. כמו כן, לפי הדו"ח, חברות הסלולר הישראליות ממוקמות בעשירייה הפותחת של חברות הסלולר הרווחיות ביותר בעולם.
כשקוראים נתונים אלו מקבלים תמונה של שוק סלולר תחרותי, אקטיבי, רווחי ומתקדם. שוק שבו, הן צרכן הסלולר והן חברות הסלולר מגלגלים כספים רבים.
לאור הנוכחות התמידית של מכשיר הסלולר בחיי הישראלי ולאור היותו זרוע ישירה של מקום העבודה ונדבך חשוב במערכות היחסים הבין אישיות, קצת קשה לזכור שאך ורק לפני 15 שנה הפך הסלולר מכזה שיש למעטי מעט, למכשיר שהתחיל את כניסתו לכל בית בישראל. בימים ההם מכשיר הסלולר היה גדול, כבד, מסורבל, יקר להחריד (זוכרים את הימים בהם כל הודעת SMS  עלתה 65 אגורות?) ואפשרויות שימוש הצרכן בו היו של הוצאת וקבלת שיחות, והוצאת וקבלת SMS  בלבד.
15 שנים אחרי, וכיום, בשוק הסלולר בישראל קיימים מכשירי סלולר קלי משקל, דקים, בעלי מחירים אטרקטיביים, המאפשרים נגישות למידע ומרכזים אפשרויות רבות (שעון מעורר, מצלמת וידאו, פנס, אינטרנט, מכשיר הקלטה, מייל, רשתות חברתית, פקודות קולית, נויגטור ) במכשיר אחד; מכשיר המכונה Feature phone. ועדיין, ניכר כי עם ישראל נוהר אחרי מכשירי סלולר המספקים אינספור אפליקציות, משחקים ואפשרויות, לפי הפתגם: "כל המרבה, הרי זה משובח". אך ממש כפי שבמסעדה המציעה "אכול כפי יכולתך", לא אחת הסועד משלמים הרבה יותר מאשר הוא אוכל, כך בעולם מכשירי הסלולר פעמים רבות, צרכן הסלולר מקבל מכשיר עם אפשרויות רבות, שרובן כלל לא רלוונטיות לו.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#