תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

להיות "מחוברים"– ילדים, נוער ומבוגרים בקשר תמידי עם העולם...

 

זה נמצא באוויר, זה מקיף אותנו, זה משפיע, זה מעורר ציפייה, זה יוצר שיחה – המכשיר הסלולרי החדש, הדור הבא שמעניק עוד אפליקציות, עוד משחקים ועוד אפשרויות ליצירת קשר עם העולם...

אכן, מכשיר הסלולר מאפשר קשר תמידי עם העולם אך עולה השאלה האם מכשיר שאיננו יקר ומתקדם מעניק גם הוא את האפשרות להיות מעודכן, מחובר ומקושר?

והתשובה, מסתבר, הינה חיובית.
 

הרבה לפני עידן הסלולר ה'סמארטפונים', עשרות שנים אחורה, היה זה מרשל מקלוהין,  (1911-1980) שהצביע על הקשר שבין ה-מדיום לחברה. מקלוהין, שנחשב לחוקר מדיה בכיר היה זה שטבע ביטויים כמו ה"כפר הגלובלי" וה"מדיום הוא המסר". מקלוהין התייחס למדיום ככזה המשפיע על הפרט והחברה באופנים מרחיקי לכת; המדיום פונה לכמה חושים בעת אחת, המדיום מעסיק באינטנסיביות את הצרכן, המדיום יוצר מצד אחד אינטראקציה ומצד שני דורש אותה וה-מדיום מרחיב את שלוחות האדם, האדם יכול "להגיע" למקורות ידע "רחוקים גיאוגרפית" בשניות (למשל, להוציא מפת מסלולי טיול באלסקה מהרשת).

מדהים שחמישה עשורים אחרי, כאשר מכשיר הסלולר הפך להיות מכשיר 'רב זרועות' אשר רלוונטי ל(כמעט) כל נושא - מנווט את הדרך, מקריא את המיילים, מקרין סרטים, משמש כ-נגן מוסיקה, מזהה לנו תוך חצי דקה את שם השיר, המבצע ושנת ההוצאה, ומשפיע על כל מימד בחיים שלנו, המושגים של מקלוהין עדיין כל כך רלוונטיים. שהרי, האדם מושפע באופן ישיר מהמדיום הסלולרי יותר מאי פעם; מכשיר הסלולר מספק אפשרויות לתקשורת בינאישית ושונות מגוונת; צילום, שיחות, הודעות טקסט, אפליקציות של מסרים מיידים, רשתות חברתיות. מכשיר הסלולר גורם לעולם שלנו להיות "כפר גלובלי" – באמצעותו כולנו יודעים אחד על השני, משפיעים ומושפעים. כמו כן, "המדיום הואהמסר", מכשיר הסלולר מעביר את המסר באופן שמשנה התנהגויות חברתיות ותפיסות עולם על מערכות יחסים; כאשר גבר שואל אישה בהודעת טקסט: "ערה?" זה אחרת מאשר היה אומר לה פנים מול פנים שבא לו לבלות את הלילה איתה.

 

השפעת מכשירי הסלולר על הפרט והחברה נסקרו במחקרי תקשורת וחברה רבים ורובם מציינים את אותו הדבר- מכשיר הסלולר מספק אפשרויות התקשרות בין אישיות רבות ושונות בקשרים הבין אישיים, כאשר האדם נמצא כיום בזמינות גדולה יותר מאי פעם. גם במכשירים פשוטים ובסיסיים יותר המכונים Feature phone; אימייל,  Sms, Facebook, רדיו משופר המאפשר הקלטת שירים ישר למכשיר הסלולר עם זיכרון של עד GB32, הפיכת השירים האהובים לרינגטונים אישיים, גלישה מהירה וזולה באינטרנט, משחקים וסרטוני וידאו הם רק חלק מהאפשרויות הקיימות במכשירים אלו.

אנחנו בעידן בו לא רק מבוגרים הינם צרכני סלולר כי אם גם ילדים ונוער. מחקרים שונים קובעים כי למכשירי הסלולר השפעה רבה יותר על חיי הילדים ובני הנוער, מאשר על מבוגרים, כאשר הטלפון הסלולרי מגלם בעיניהם חוויה של הבעת העצמי מחד ותחושת שייכות מאידך. כניסתם לזירת הסלולר כצרכנים גורמת לחברות שמייצרות את מכשירי הסלולר בכלל ולמפעילות הסלולר המציעות חבילות תוכן בפרט, ליצור מכשירים המותאמים לתפיסות החברתיות של גיל ההתבגרות, לפסיכולוגיה הבין אישית המתקיימת בעולם הילדים והנוער ולעולם המושגים בגילאים הללו. חברת נוקיה, לדוג',  מתוך מודעות לתפיסות הילדים והנוער את מכשירי הסלולר ומתוך הבנה בחשיבות הפיצ'רים המאפשרים קשר תמידי עם העולם יצרה ופיתחה מכשירים נוחים, קלים לשימוש, עדכניים בעיצובם המעניקים הן לילד והן לבן הנוער את היכולת להיות בעל מכשיר מהיר, עיצוב גרפי מרשים, עם דפדפן חדש, מסך מגע, צבעים מדליקים, נגן מוסיקה ואפליקציות עדכניות.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#