תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ריכוזיות והעדר תחרותיות בשוק הפנסיה

שוק ריכוזי, מספר יצרנים קטן, שליטה על ערוצי הפצה, מניעת האפשרות לכניסת יצרנים נוספים וחסימת פעילות בשוק של מוצרים תחליפים מאפיין את שוק הפנסיה במדינת ישראל.

בדו"ח השנתי לשנת 2010 שפרסם הממונה על שוק ההון במשרד האוצר, צוין בפסקה קטנה אשר לא עלתה על חצי עמוד (במסגרת דו"ח של 107 עמודים) הוצגו מדדי ריכוזיות ותחרות בענף החיסכון הפנסיוני בהתייחס לנתחי השוק של שלושת הגופים הגדולים בענף.

ברור שגם הממונה על שוק ההון מודע לריכוזיות הגדולה בתחום קרנות הפנסיה החדשות וברור ששוק קופות הגמל מאופיין בתחרותיות הגדולה יותר והריכוזיות הנמוכה ביותר.

ולא רק זאת. נשאלת השאלה מה המגמה בשוק? מה צופן העתיד? בפסקה אחרת מתייחס הדו"ח להיקף ההפקדות למוצרים הפנסיונים ומשם אנו למדים שהיקף ההפקדות בקופות גמל מצוי ברמה קבועה לאורך שנים במקביל למשיכות הולכות וגדלות דהיינו היקף נכסים הלך וקטן, שוק ברגרסיה כאשר בקרנות הפנסיה מפקידים מידי שנה יותר ויותר כספים.

אם בשנים 2004 ו-2005 הופקדו לקרנות פנסיה חדשות 4.4 ו-5.2 מיליארד בהתאמה, הרי בשנת 2009 הופקדו כבר 10.9 מיליארד ובשנת 2010 13.1 מיליארד הופקדו לקרנות פנסיה חדשות.

האם ליותר קרנות פנסיה? האם מספר השחקנים בשוק גדל? לא!!

מדד הריכוזיות והתחרות בשוק כמעט ולא השתנה. משמע יותר ויותר כספים מופקדים בשוק היותר ריכוזי, הפחות תחרותי ומגמה זו לא השתנתה בחמש השנים האחרונות, מאז יישום מסקנות ועדת בכר. נדרש מעשה!

חובת קברניטי האוצר לפעול להגברת התחרות ולא להמתין עוד.

השנים האחרונות מלמדות ששוק קרנות הפנסיה נותר ריכוזי ובאופן אבסולוטי גדל על חשבון שווקים תחליפים ואילו שוק קופות הגמל הוא השוק התחרותי יותר מבין השווקים של שלושת המוצרים הפנסיונים במדינת ישראל במגמת דעיכה.

יכולים קברניטי האוצר לבצע שורת מהלכים שיהיה בהם לתרום לתחרותיות וראשיתם להחזיר למשחק את השוק היותר תחרותי שבו יש יותר יצרנים ולהחזיר את האפשרות של קופות הגמל להתחרות בקרנות הפנסיה.

לפרטים נוספים והצטרפות: 3366*

www.meitav.co.il

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#