תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

שוק הנפט לפני ואחרי האיום האיראני

ב-15 בפברואר הודיעה איראן כי תפסיק לייצא נפט לשש מדינות באירופה (כ-600,00 חביות ליום בממוצע), והקפיצה את מחירי הנפט. ההודעה הוכחשה שעות לאחר מיכן ע"י הממשל בטהרן, אך נדמה כי ההשפעה לא נמוגה. אירופה מצדה, ממילא כבר התחילה להקטין את הייבוא מאיראן כהכנה לסנקציות כלליות נגדה שמתוכננות לחודש יולי, אך בעיית היצע הנפט לא מתחילה באיראן.
גם לפני ההתפתחות האחרונה, תחזית ההיצע בשוק הנפט היתה עגומה. סיכון ההיצע, שפעם היה מזוהה בעיקר עם מזרח התיכון, גלש לאחרונה גם לאפריקה ורמת המלאים נמוכה יחסית. הטלנו ספק כבר מזמן ביכולת של ערב הסעודית להשלים את החסר. ערב הסעודית נמצאת בשאיבת שיא של 30 השנים האחרונות וקיבולת הייצור של אופ"ק הגיעה לרמות נמוכות, כך שספק אם הישועה תבוא משם. בשלב זה מתחזקים החששות למשבר נפט בסגנון שנות ה-70 .
קשיי ההיצע ניכרים בכל הפרמטרים – המלאים הנמוכים, כושר הייצור המוגבל והסיכונים הגיאו-פוליטיים גואים (דרום סודן, איראן וכו'). מצב השוק הפיסי בא לידי ביטוי במבנה עקום החוזים העתידיים – הפער בין המחיר לאספקה מיידית למחיר האספקה במועד מאוחר יותר. העקום נמצא כעת בשיפוע יורד – מה שקרוי בעגה המקצועית כ-backwardation (המחיר הקרוב הינו יקר יותר מהמחיר הרחוק).
ההערכות מדברות על מחסור כולל של כ-1 מיליון חביות ליום – יותר מאחוז מסך ההיצע העולמי. נוסיף לזה את ההכנות לאמברגו על איראן, הכוללות מציאת תחליף לנפט האיראני ונקבל הסתברות הולכת ועולה ל"משבר אנרגיה".


תחזיות הביקוש יורדות, המחיר עולה 
בתחילת השנה, המשבר באירופה והצפי להתמתנות גלובלית הובילו את אופ"ק וגם את סוכנות האנרגיה הבינלאומית לעדכן כלפי מטה את תחזיות הביקוש ל-2012. למרות התחזיות הרדודות, נראה כי "וקטור" ההיצע הופך דומיננטי יותר. מחיר הנפט התעקש להישאר גבוה ואף מאיים להמשיך לעלות. מחיר הנפט WTI זינק מ-96$ ל-103$ לחבית, ומחיר הנפט מסוג ברנט התייקר ב-7$ ל-119.6$ לחבית לאחר שכבר ביקר ברמות של 122$ בשבוע החולף.
בנוסף למחסור בהיצע יש לציין כי המחירים הגבוהים נתמכים גם על ידי ביקושים מסין וממדינות חבר העמים. בעוד רוסיה שוברת שיאים ומגבירה את תפוקתה לגבהים חדשים, סך הייצוא משם יורד בחדות – הודות לביקוש המקומי.

התאוששות של הצמיחה והאינפלציה עשויים להעלות את התשואות בארה"ב - שלב ראשון.
מדד המחירים לצרכן בארה"ב עלה בחודש ינואר ב-0.2% וברמה שנתית ירד מרמה של 3% לרמה של 2.9%, זאת למרות עלייה במחירי האנרגיה והמזון. הסיבה לחולשה באינפלציה השנתית הינה בסיס השוואה גבוה יחסית (מדדים גבוהים במיוחד בשנה שעברה) כך שההידרדרות צפויה להימשך במידה ומחירי האנרגיה לא יכנסו לסחרור בעקבות המתיחות באיראן. אינפלציית הליבה השנתית לעומת זאת עלתה לרמה של 2.3%, שיא של שלוש שנים ומאיימת על מדיניות הריבית האפסית. ההתאוששות שתופסת תאוצה, התרחבות האשראי ואפילו עלייה מתונה של רמת השכר, בנוסף להמשך התחזקות מחירי האנרגיה בעקבות המתיחות באיראן, עשויים לחזק את הציפיות להעלאה מוקדמת יותר של הריבית מה שיתמוך בעליית התשואות בארה"ב בשבועות הקרובים. רגיעה מוקדמת באירופה עשוייה לספק רוח גבית נוספת לעליית התשואות בעקבות ירידה ברמת הסיכון ויציאה של כסף מחוף מבטחים (אג"ח ארה"ב).
הצמיחה תתמתן התשואות ירדו מחדש - כפי שאנו כותבים מזה תקופה, אנו מצפים כי ההתאוששות בארה"ב תתמתן לאחר הרבעון הראשון. השלמת תהליך שיקום המלאים והעמקת ההאטה באירופה יהוו את המשקולת העיקרית. כפי שהזכרנו מקודם, אנו מעריכים כי קיימת הסתברות לא נמוכה לעלייה זמנית של התשואות בארה"ב, אך באותה נשימה מזכירים כי במידה וכן הן תרדנה מחדש בהמשך.
הקבלנים מחכים לברננקי – סקר איגוד הקבלנים (NAHB) עלה לרמה של 29 (הרמה הגבוהה ביותר מאז מאי 2007) לעומת צפי לעלייה לרמה של 26. מזה שלושה חודשים נרשמת התאוששות חדה בסקר, ככל הנראה על רקע ציפיות של המשתתפים לתמריצים של הבנק המרכזי והממשל כדי לתמוך בשוק הדיור. מזה חודשים אנו מעריכים כי הבנק המרכזי בארה"ב ינקוט בתוכנית רכישות שלישית שתתמקד באג"ח מגובה משכנתא. בנוסף אנו מעריכים כי תהיינה תוכניות נוספות להקלה על מחזור ומימון מחדש של משכנתאות. התמרצים נועדו להקל על המשכנתאות הבעייתיות (פיגור או עיקול) שעומדות ברמה של 12% מתוך סך המשכנתאות נכון לסוף הרבעון הרביעי של השנה. השיעור אומנם יורד, אך בקצב איטי מידי.
התחלות הבנייה ואישורי הבנייה יצאו בהתאם לצפי ועלו בחודש ינואר לעומת חודש דצמבר, אין ספק שהחורף החמים מספק רוח גבית לשוק הנדל"ן.
סקטור הייצור ממשיך להפתיע לחיוב – מדד הייצור של אזור ניו יורק עלה ל- 19.5 – הרמה הגבוהה ביותר מאז יוני 2010, ועלייה חודשית רביעית ברציפות. מדד הייצור של אזור פילדלפיה עלה לרמה של 10.2. התפוקה התעשייתית אכזבה מעט בכך שנותרה ללא שינוי (לעומת צפי לעלייה של 0.6%), אולם נתוני דצמבר עודכנו כלפי מעלה לגידול של 1% לעומת עלייה של 0.4% בדיווח המקורי.
נתוני מכירות קמעונאיות טובות יותר ממה שנראה – מכירות קמעונאיות בארה"ב עלו ב- 0.4% לעומת צפי של 0.8% וליבת המכירות (ללא רכבים) עלו ב- 0.7% לעומת צפי של0.5%. למרות שהנתון היה פחות טוב מהצפי הוא נגרר מטה בעקבות ירידה חדה במכירות רכבים של 1.1%. הנתון הנ"ל קצת מפתיע לאור העלייה בייצור כלי רכב של 4.7%. לפיכך אנו מעריכים כי בחודש הבא גדלה ההסתברות להפתעה כלפי מעלה.
סקר העסקים הקטנים מאותת כי השיפור באינדיקטורים הכלכליים מגיע גם אליהם. סעיפים "זמן טוב להתרחב" ו"מתכננים לגייס עובדים" ממשיכים להיות חיוביים למרות הירידה הקלה החודש. בנוסף, מלאים עסקיים עלו ב- 0.3% ומרמז כי תהליך שיקום המלאים בארה"ב עדיין לא התפוגג.

"מפחדים להיפרד"
יוון משלימה את ההכנות לאישור הסיוע – לאחר חודשים של היסוסים ולא מעט עימותים עם האיחוד האירופאי, כשהיא נתונה ללחץ פנימי הגובר של אזרחיה, הצליחה ממשלת יוון לעמוד בכל דרישותיו של האיחוד האירופאי והיא מצפה לקבל את הסיוע כבר ביום שני הקרוב.
בסוף השבוע אישר הפרלמנט היווני מחדש את הרפורמה הכלכלית הכוללת קיצוצים של 3.3 מיליארד אירו על פני שלוש שנים, בנוסף לתוספת קיצוצים של 325 מיליארד אירו כפי שדרש האיחוד האירופאי. המנהיגים ביוון נכנעים ללחץ האירופאי מחשש לתרחיש של חדלות פירעון שאת השלכותיו הם מתקשים לחזות ומסרבים להתנסות. באיחוד האירופאי משתקפת תמונה דומה, גם שם חוששים מהשלכותיה של חדלות פירעון יוונית עם כי חלק מהמנהיגים כבר הצהירו כי הם מוכנים לוותר על חברותה של יוון באיחוד.
בנוסף לאישור הקיצוצים, אישרה הממשלה את עסקת ההחלף של אג"ח יוון במחיר מופחת שתגלם תספורת של 70% כבר ב-8 למרץ. התוכנית צפויה להסתיים עד ה-11 למרץ כך שיוון תוכל לחמוק מחדלות פירעון.
חרף המהומות ברחוב היווני, והדחייה האירופאית שזכתה לחסד של שבוע נוסף, נראה כי המשקיעים בשוק האג"ח האירופאי לא התרגשו יתר על המידה והתשואות נותרו ללא שינוי משמעותי. זאת בנוסף לגיוס מוצלח של איטליה, ספרד, בלגיה והולנד.

האם נקבל דחייה נוספת? – לפי הפרסומים יוון הודיעה כי עמדה בכל הבקשות של האיחוד האירופאי, עם זאת לאחר יותר מחודש של עיכובים תמיד יכולים להימצא פרטים נוספים שעליהם עדיין אין הסכמה ויש בכוחם לעכב את הסיוע. חלק מהמנהיגים באירופה כבר הודיעו כי ההשלכות השליליות של חדלות פירעון ביוון מוגבלות ולכן עשויים לעמוד על שלהם ולסרב לאשר את הסיוע. יוון מצידה עשויה להישבר בשלב זה ולהודיע על יציאה חד צדדית.
מלבד עניינים טכניים עדיין קיים הצורך באישור של קרן המטבע שדורשת כי התוכנית תוביל להורדת יחס חוב תוצר לרמה של 120% בתוך 10 שנים. בנוסף במידה ושיעור ההשתתפות של הסקטור הפרטי בתיספורת של אג"ח יוון יהיה נמוך מידי, חבילת החילוץ עשויה לעמוד בסיכון.

זה לא ייגמר עם העברת התוכנית – גם אם התוכנית תעבור היום בפרלמנט היווני, החשש מפני פרישה אפשרית של יוון מהאיחוד האירופאי וחדלות פירעון תמשיך ללוות את המדינה. באפריל אתונה תלך לבחירות כאשר לא חסרים מתנגדים לצנע ה"נוגס" במדינה. בנוסף התקדמות של יוון וקבלת הסיוע תיבחן מרבעון לרבעון, כאשר אי עמידה ביעדי הצמיחה ובקיצוצים יובילו מיד לחידוש הלחצים על יוון להגדיל את הקיצוצים. הסאגה היוונית לא תסתיים ביום ראשון, גם לא בעוד מספר רבעונים. אם התשואות על אג"ח ממשלה לא תרדנה בהמשך, אז המערכת הפיננסית לא תתייצב ושיעורי הצמיחה לא יעלו וסבלנותם של אזרחי יוון כמו גם אזרחי הגוש האירופאי תיגמר.


הצמיחה באירופה התכווצה פחות מהצפוי
כלכלת גוש האירו התכווצה ברבעון האחרון של 2011 ב- 0.3% (QoQ), פחות מהצפי, שעמד על 0.5%. הקוטביות בנתוני הצמיחה נמשכת ולמרות ההפתעות החיוביות בצמיחה בשתי הכלכלות הגדולות בגוש, צרפת (0.2%+ לעומת צפי של 0.1%-) וגרמניה (0.2%- לעומת צפי של 0.3%-) גוש האירו במצב לא פשוט. כלכלות ספרד, איטליה ופורטוגל התכווצו ב- 0.3%, 0.7% ו- 1.3%, בהתאמה. בנוסף, כלכלת הולנד שנחשבת ליציבה וחזקה התכווצה ב- 0.7%. הקיצוצים הפיסקאליים וההאטה בעולם מובילים לכך שאנו ממשיכים להעריך כי גוש האירו בדרך למיתון דו שנתי (גם אם גרמניה וצרפת יצליחו להימנע מכך).
אינדיקטורים כלכליים נוספים שהתפרסמו השבוע היו הייצור התעשייתי בגוש האירו שירד בדצמבר ב- 1.1% (ירידה שלישית בארבעת החודשים האחרונים) וסקר ה- ZEW בגרמניה שהפתיע לחיוב ועלה ל -5.4+ מרמה של 21.6- (כלומר ציפיות המשקיעים כי בחצי השנה הקרובה המצב הכלכלי בגרמניה ישתפר).
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#