תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשקיעים מחכים לפרלמנט היווני

לחץ ביוון להעביר את תוכנית הקיצוצים – תוכנית הקיצוצים ביוון הכוללת רפורמות בשוק העבודה וקיצוצים במגזר הציבורי עברה ביום שישי את הקבינט היווני ותעמוד היום להצבעה בפרלמנט. מנהיגים ביוון מזהירים מפני דחיית התוכנית ואי קבלת סיוע על סך 130 מיליארד אירו מהאיחוד האירופאי, תרחיש שיגרור את יוון לחדלות פירעון ובידוד מהאיחוד האירופאי. יוון צריכה לפרוע חוב של 14 מיליארד אירו בחודש מרץ וזקוקה לאישור תוכנית החילוץ בדחיפות.
לפני סוף השבוע שעבר דחו שרי האוצר בפגישה בבריסל את הסיוע ליוון והעלו דרישה לקיצוץ נוסף של 325 מיליון אירו והבטחה כי הקיצוצים יעשו גם אם הממשלה תוחלף לאחר הבחירות באפריל (שרי האוצר צפויים להיפגש שוב ביום רביעי). בתגובה לתוכנית הקיצוצים בהיקף של 7% מהתוצר, הכוללת בין היתר הורדת שכר המינימום ופיטורים של יותר מ-150 אלף עובדים במגזר הציבורי, החלו כבר בשבוע שעבר הפגנות סוערות ברחובות יוון והמדינה סובלת משביתה כללית במשק.
ראש ממשלת יוון לשעבר ג'ורג פפנדראו שאיבד את משרתו ולדבריו גם כמה מחבריו, בעקבות התמיכה בצנע אמר כי האלטרנטיבה של יוון לצנע היא קריסה של "סטנדרט החיים ביוון וגלישה לתוצאות בלתי ניתנות לחיזוי".
לא יהיה פשוט להעביר את התוכנית בפרלמנט - ככל הנראה לראש הממשלה המכהן לוקס פפדימוס, יש את הרוב הדרוש כדי להעביר מחר את התוכנית בפרלמנט עם זאת יש לזכור כי הלחץ ביוון עשוי לגרור הפתעות נוספות. בסוף השבוע התפטרו 6 שרים מהממשלה, 4 מהם בעקבות פרישה של המפלגה הקטנה ביותר בממשלה. מנהיג השמרנים ביוון, שתקף בחריפות את תוכניות הצנע בטענה כי הן שולחות את יוון למיתון חריף עוד יותר, הורה בכל זאת לחברי מפלגתו לתמוך בתוכנית.
זה לא ייגמר עם העברת התוכנית – גם אם התוכנית תעבור היום בפרלמנט היווני, החשש מפני פרישה אפשרית של יוון מהאיחוד האירופאי וחדלות פירעון תמשיך ללוות את המדינה. באפריל אתונה תלך לבחירות כאשר לא חסרים מתנגדים לצנע ה"נוגס" במדינה. בנוסף התקדמות של יוון וקבלת הסיוע תיבחן מרבעון לרבעון, כאשר אי עמידה ביעדי הצמיחה ובקיצוצים יובילו מיד לחידוש הלחצים על יוון להגדיל את הקיצוצים. הסאגה היוונית לא תסתיים ביום ראשון, גם לא בעוד מספר רבעונים. אם התשואות על אג"ח ממשלה לא תרדנה בהמשך, אז המערכת הפיננסית לא תתייצב ושיעורי הצמיחה לא יעלו וסבלנותם של אזרחי יוון כמו גם אזרחי הגוש האירופאי תיגמר.

בדיוק מזה חששנו - בסקירה השנתית שפרסמנו בתחילת שנת 2011 כתבנו "המרירות והכעס באירופה ידללו את האיחוד – המדיניות הנוקשה וההסכמים הדרקוניים שדורשים האיחוד האירופאי וקרן המטבע ממדינות הפריפריה מוכות החוב בתמורה לסיוע, יוסיפו להכביד על כלכלות אלו ובסופו של דבר עשויות להכריע אותן".
"האירופאים כועסים בין אם הם משויכים למדינות המסייעות ובין אם הם משויכים למדינות הנזקקות. האוכלוסייה תכריח את הפוליטיקאים במדינה לבדוק מחדש את כדאיות השיוך לאיחוד האירופאי".
רגע לפני שמגיעים לשעת "השין" של אירופה, כאשר התשואות כבר יורדות ונראה כי סכנת המשבר הפיננסי באירופה מתפוגגת, מאיימת יוון לטרוף את הקלפים כאשר העם רוצה לצאת החוצה. כישלון חלילה בהעברת תוכנית הקיצוצים תוביל את יוון למשבר פיננסי אך בהחלט עשויה להדביק את כל אירופה דווקא בנקודה כל כך קריטית.
האינדיקטורים בגרמניה ממשיכים לגמגם
האינדיקטורים מהשבוע האחרון בגרמניה היו מעורבים עם נטייה לחולשה. הייצור התעשייתי ירד ב- 2.9%, לעומת צפי לירידה של 0.1%. בנוסף, הייצוא ירד בחודש ינואר ב- 4.3% - הירידה החדה ביותר מאז 2009. חשיבות הייצוא לכלכלה הגרמנית ידועה לכולם. מנגד, ההזמנות החדשות מתעשייה עלו בכ- 2.7%, ומאותתים כי הביקוש הגלובלי למוצרים גרמניים עדיין גבוהים.
אנו ממשיכים להעריך כי אולי גרמניה תצליח להימנע ממיתון, בניגוד לשאר מדינות גוש האירו, אולם האטת קצב הצמיחה תקשה עליה לסחוב את שאר מדינות גוש האירו ותוביל לכך שהגוש במתכונתו לא ימשיך להתקיים.
שיקום שוק הדיור האמריקאי מתחיל
"סנונית" ראשונה מתוך תוכנית כוללת – הרשויות וחמשת הבנקים הגדולים בארה"ב הגיעו להסכמות בנוגע לפיצוי של 26 מיליארד דולר עבור שני מיליון בעלי בתים בארה"ב שנפגעו ממשבר ה"סאב פריים". זהו חלק מהסכם כולל שנועד לעצור את ההידרדרות של שוק הדיור האמריקאי ובמקביל לגרום לבנקים "לשלם על הפגיעה" בבעלי המשכנתאות המעוקלות.
5 מליארד דולר יועברו במזומן לרשויות ממשלתיות ופדראליות, 17 מיליארד דולר נועדו להקל על הלווים ו-3 מיליארד דולר נוספים יועדו למימון מחדש של משכנתאות. במידה ויצטרפו 14 מלווים נוספים לתוכנית, היא עשויה להגיע לסכום של 45 מיליארד דולר. בנוסף ניתנו לבנקים תמריצים נוספים להוציא את הכספים המיועדים כבר ב-12 החודשים הקרובים.
ההסכם אומנם נועד לפצות את הנפגעים מקריסת שוק הנדל"ן ולדאוג ש"האשמים" ישלמו על כך, עם זאת התוכנית צפויה להגביר את הנזילות בשוק המשכנתאות, לשפר את השיטה ולסדר את הקרקע לעתיד טוב יותר.
זו רק ההתחלה – התוכנית אומנם מעודדת אבל זוהי עדיין טיפה בים. חשוב מאוד כיצד התוכנית תיושם והאם באמת תעזור למיעוטי היכולת. אומנם יותר ממיליון איש צפויים למחזר את המשכנתא שלהם בתנאים נוחים יותר. אך כ-750 אלף שאיבדו את בתיהם יאלצו להסתפק בצ'ק של כ-2000 דולר.
מזה חודשים אנו מצפים לתוכנית כוללת לשיקום שוק הנדל"ן האמריקאי. כפי שכתבנו מתחילת השנה, אני מעריכים כי לא יהיה מנוס מנקיטה בתוכנית רכישות נוספת QE3 שתתמקד ברכישת אג"ח מגובה משכנתא. התוכנית תוריד עוד יותר את הריבית על המשכנתאות ותגדיל את האשראי לשוק הדיור. בנוסף אנחנו מעריכים שתהיינה תוכניות נוספות של הממשל שיכללו את שתי סוכנויות המשכנתאות הגדולות בארה"ב להקל על מימון מחדש של משכנתאות ותנאים מקלים לקבלת אשראי למשכנתא חדשה.
נזכיר שאנו מערכים כי ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית תתמתן ברבעון השני של השנה מה שרק יגביר את הלחץ לשקם את שוק הדיור כדי לתמוך בכלכלה. יש לציין כי ההסתברות לצעדים אלו עולה כאשר מניות הבנייה בארה"ב הצליחו להוסיף לערכן כ-60% מאוקטובר 2011.
יו"ר הבנק הפדראלי בן ברננקי אמר בכנס קבלנים ביום שישי (NAHB) כי ירידת המחירים בשוק הדיור מובילה לירידה חדה בהוצאות הצרכנים ועשויה להכביד על הכלכלה האמריקאית עוד שנים. ברננקי אמר כי כלכלת ארה"ב לא תוכל להתאושש ללא היפוך מגמה בשוק הדיור. "אנשים שתקועים עם משכנתא גבוהה מערך הבית פשוט מוציאים פחות כסף". בנוסף זה פוגע בגמישות הפיננסית שלהם כך שהם מתקשים לשלם על השכלה גבוהה של ילדיהם או מקרי חירום רפואיים.
ברננקי התייחס כמובן לבעיית המשכנתאות המעוקלות שלוחצות את המחירים כלפי מטה ואמר כי יש להפחיתם או להגבילם. ציתות משבוע שעבר "חייבים להוריד את מספר המשכנתאות הבעייתיות"– "ללא הקלה משמעותית בתנאי המשכנתא והסדרים נוחים למימון מחדש של משכנתאות בעייתיות, היצע הדירות למכירה ימשיך להכביד על מחירי הדיור ויעכב את ההתאוששות".
אשראי צרכנים מפתיע שוב – בחודש דצמבר עלה אשראי הצרכנים בסך 19.3 מיליארד דולר (תחזיות האנליסטים היו לעלייה של 7 מיליארד דולר), בהמשך לעלייה החדה מחודש נובמבר (עלייה של 20 מיליארד דולר). אין ספק שנתונים אלו הם חזקים ומעודדים לגבי הצריכה הפרטית בארה"ב אבל צריך לזכור שהתקופה הנמדדת היא תקופת החגים ואנו מעריכים כי ברבעון הראשון של 2012 תחול התמתנות בקצב העלייה.
הגירעון במאזן הסחר מתרחב – הגירעון במאזן הסחר בארה"ב עלה לרמה של 48.8 מיליארד דולר בחודש דצמבר לרמה הגבוהה ביותר שלו בחצי השנה האחרונה. הגירעון המסחרי בשנת 2011 הסתכם ב-558 מיליארד דולר, 3.7% מהתוצר. מחצית מהגירעון נוצר מהסחר עם סין שהגיע לשיא שלילי של 295.5 מיליארד דולר.
עם זאת יש לציין כי הגירעון הגבוה נוצר בעקבות העלייה במחירי האנרגיה. מלבד העלייה ביבוא שנגזרת ממחירי האנרגיה, נרשמת גם האטה בייצוא. בחודש דצמבר הייצוא אומנם עלה, עם זאת הייצוא הרבעוני במונחים שנתיים ירד בחדות לאחרונה, בעקבות ירידה חדה בייצוא לאירופה שעבר מעלייה שנתית של 15% לטריטוריה שלילית בדצמבר.
הגירעון המסחרי צפוי להמשיך ולהתרחב ב-2012. גם אם יוסר ה"איום היווני", אירופה תגלוש למיתון, מה שימשיך להכביד על הייצוא האמריקאי, לעומת התחזקות של הכלכלה הפנימית שתתמוך ביבוא.
הצרכן האמריקאי מזגזג? – חרף נתוני שוק העבודה החזקים בחודש ינואר, נראה כי הסנטימנט בקרב הצרכנים האמריקאים מתקשה להתאושש לאור האבטלה ומחירי האנרגיה הגבוהים. מדד אמון הצרכנים של מישיגן נפל בחודש פברואר מרמה של 75 לרמה של 72.5 וזאת לאחר התאוששות רצופה של 4 חודשים. בסקר בלטו לרעה התנאים הפיננסיים כאשר רק 23% מהנשאלים דיווחו על שיפור.
השהייה בהרחבות המוניטאריות באסיה?
האינפלציה בסין עלתה לרמה של 4.5% לעומת צפי לרמה של 4.1%. האינפלציה אומנם עדיין נמוכה מרמה של 6.5%, רמה אליה הגיעה בחודש יולי 2011 או 8.8% אליה הגיעה בפברואר 2008. עם זאת נזכיר כי לאחר שנה של עלייה חדה באינפלציה, הציפיות בעולם הן להתמתנות של האינפלציה בשווקים מתעוררים לאור פעולות הריסון המוניטרי שננקטו בשנה שעברה וההאטה באירופה.. בעקבות נתוני האינפלציה הגבוהים יחסית יעדיפו ככל הנראה, קובעי המדיניות בסין להמתין עם הרחבות מוניטריות. מזה תקופה אנו מצפים להורדה של יחס הרזרבה בסין, פעולה שתגדיל את האשראי במשק, כדי לתמוך בצריכה הפרטית ובעיקר בשוק הנדל"ן. בשלב זה נראה כי יחכו שם לפחות עד מרץ.
גם באוסטרליה מעדיפים להמתין עוד קצת עם ההרחבה המוניטארית – הבנק המרכזי באוסטרליה הותיר את הריבית על כנה ברמה של 4.25%, בניגוד להערכות האנליסטים להורדה של כ- 0.25%. הסיבות לאי הורדת הריבית החודש היו המשך שיפור האינדיקטורים הכלכליים בתקופה האחרונה בארה"ב ובסין.
הבנק המרכזי בדרום קוריאה הותיר את הריבית על כנה, חודש שמיני ברציפות, ברמה של 3.25% ומנגד, באינדונזיה הוריד הבנק המרכזי את הריבית בכ- 0.25% לרמה של 5.75% בעקבות ההאטה בייצוא.
למרות הנתונים מהשבוע האחרון, אנו מעריכים שמגמת הריביות באסיה כלפי מטה וההרחבות המוניטאריות ימשכו בשנה הקרובה, גם אם בקצב מתון ומדוד יותר מאשר קודם.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#