תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המשק האמריקאי ממשיך להפתיע לטובה - סקירה שבועית

מעל 200 אלף משרות חודשיים ברציפות - דוח התעסוקה לחודש ינואר, היה הרבה מעבר לציפיות של האנליסטים, האמת הרבה מעבר לחלומותיהם הוורודים ביותר של קובעי המדיניות. המשק האמריקאי הצליח לייצר 243 אלף משרות חדשות לעומת צפי ליצירה של 150 אלף. בנוסף נתוני חודש דצמבר ונובמבר עודכנו כלפי מעלה ב-60 אלף משרות נוספות. שיעור האבטלה ירד לרמה של 8.3%, שפל של שלוש שנים. רוב המשרות היו כמובן בסקטור השירותים, עם זאת גם הסקטור היצרני הצליח להוסיף כ-50 אלך משרות.

נתון מעודד נוסף היה עלייה במספר האנשים שיש להם עבודה או מחפשים עבודה. בשנתיים וחצי האחרונות לא חסכנו ביקורת מנתוני האבטלה בטענה כי הסיבה היחידה שהם לא עולים בחדות היא כי יותר ויותר "מתייאשים" מפסיקים לחפש עבודה ולכן אינם נחשבים למובטלים. "מתייאשים" שחוזרים לחפש עבודה מהווים איתות חיובי מאוד לגבי מצבה של הכלכלה. למרות זאת שיעור כוח העבודה ממשיך לרדת שכן האוכלוסייה גדלה בקצב מהיר יותר.
אנחנו היינו מצפים כי שיפור אמיתי בכלכלה יעלה את מספר "המתייאשים" החוזרים לחפש עבודה בשיעור גבוה בהרבה משיעור הגידול באוכלוסייה כך ששיעור כוח העבודה יחזור לעלות.

מדדי מנהלי הרכש ממשיכים להפתיע לטובה – מדד מנהלי הרכש היצרני עלה בחודש ינואר מ-53.1 ל- 54.1. המדד הפתיע בעוצמתו גם בביקושים מקומיים וגם חיצוניים. סעיף הזמנות חדשות עלה ל- 57.8 (שיא של תשעה חודשים), סעיף התעסוקה ירד במעט ל- 54.3 וגם סעיף המלאים עלה ל- 49.5. כמו כן, השבוע התפרסם מדד מנהלי הרכש של שיקאגו שהתמתן לרמה של 60.2. אנו ממשיכים להעריך כי סקטור הייצור יתמתן במחצית הראשונה של השנה, לאחר שיתפוגגו עודפי הביקוש שנוצרו בעקבות רעידת האדמה ביפן והשיטפונות בתאילנד.
גם מדד מנהלי הרכש הלא יצרני הפתיע לטובה ועלה לרמה של 56.8 מרמה של 53. זוהי הרמה הגבוהה ביותר אליה הגיע המדד מאז פברואר 2011.
אולם עדיין החשש הגדול שלנו לצמיחה המקומית היא הירידה בצריכה הפרטית לאור סנטימנט כלכלי שלילי.

היו גם נתונים פחות טובים – ההפתעה השלילית של השבוע החלה בהוצאה פרטית שנותרה ללא שינוי צפי לעלייה של 0.2% וזאת למרות שחלה עלייה של 0.5% בהכנסה הפרטית.
הנתונים על הקיפאון בהוצאה הפרטית (חודש שלישי ברציפות שהנתון יוצא נמוך) תומכים בהפתעה השלילית הנוספת של שבוע שעבר שהצביע על ירידה בביטחון הצרכנים לרמה של 61.1 (הצפי היה לעלייה). למרות שהציפיות קדימה נותרו ללא שינוי מהותי חלה ירידה חדה במצב הצרכנים "במצב הנוכחי". חוסר הוודאות בעולם לא נעלמת מעיני הצרכנים ובזמני חוסר ודאות מעדיפים לצמצם הוצאות ולהמתין עד שהמצב יתבהר. החשש שלנו לצמיחה מגיע בדיוק מכיוון זה. בנוסף נראה כי העסקים הקטנים לא ממהרים להצטרף לחגיגה. שיעור העסקה בקרב עסקים קטנים בארה"ב בחודש ינואר, נותר ללא שינוי משמעותי. העסקים הקטנים מהווים כ-50% משוק התעסוקה האמריקאי וללא שיפור ניכר בסקטור זה, שוק העבודה לא יצליח להשתקם.

2. האם הבנק המרכזי בארה"ב טעה?
רק לפני שבוע וחצי חתך הבנק המרכזי בארה"ב את תחזיות הצמיחה שלו למשק האמריקאי ובצעד אגרסיבי יותר, אותת כי הריבית תישאר ברמה אפסית לפחות עד המחצית השנייה של 2014. נתוני התעסוקה לחודש ינואר, שעלו מעבר לכל הציפיות, והמשך התחזקות מדדי מנהלי הרכש מעלים תהיות האם הפד בעצם לא העריך נכון את המצבה של הכלכלה.
קודם כל יש לזכור כי חלק מבכירי הבנק המרכזי מעריכים כי הריבית תעלה כבר בסוף השנה הנוכחית (3 במספר). בנוסף, עוד מוקדם מידי להכריז על טעויות שכן גם ב-2011 וגם ב-2010 היינו עדים לנתונים חזקים מאוד בכלכלה האמריקאית שהתמתנו בהמשך.
כפי שאנו כותבים מזה חודשים, אנו מעריכים כי קצב ההתאוששות של הכלכלה האמריקאית יתמתן כבר ברבעון השני של השנה. כפי שציינו מוקדם יותר אנו מעריכים כי הסקטור היצרני יתמתן לאחר שיקום המלאים והתפוגגות עודפי הביקוש שנוצרו בעקבות השיטפונות בתאילנד. בנוסף נראה כי המשבר באירופה וההאטה בשווקים המתעוררים יכבידו מעט על ההתאוששות בארה"ב.
חשוב לציין כי בשום נקודה לא צפינו מיתון בארה"ב, אלא התמתנות לקצב של 1.5%-2% ולכן ריבית נמוכה לזמן ממושך. זו גם בדיוק הסיבה מדוע אנו ממשיכים להמליץ על שוק המניות האמריקאי כעוגן בתיק ההשקעות. לגבי תוכנית רכישות נוספת, בפד לא התחייבו לתוכנית כזו אך אותתו כי במידה ותידרש אחת, הם לא יהססו לבצע אותה. אנו כותבים בכל הזדמנות אפשרית כי הפעם התוכנית תתרכז באג"ח מגובה משכנתא כדי לתמוך בשוק הדיור.

3. האבטלה באירופה הגיעה לשיא
האינדיקטורים הכלכליים שפורסמו בשבוע האחרון מצביעים על המשך הקיטוב בין גרמניה לשאר המדינות. שיעור האבטלה בגוש האירו עלה לרמה של 10.4%, הרמה הגבוהה ביותר מאז 1998. בעיית האבטלה באירופה היא הקשה ביותר איתם צריכים קובעי המדיניות לפתור והיא חוצה את כל המדינות (למעט בגרמניה שם שיעור האבטלה ירד ל 5.5%). שיעור האבטלה בצרפת עלה ל9.9%, בספרד עומד על 22.9% ובשאר מדינות הפריפריה הוא מעל 13%. מדיניות הצנע והגלישה למיתון רק צפויים להחמיר את המצב בשנתיים הקרובות.

4. הנתונים בסין סובלים מחמרמורת של חגיגות ראש השנה
ענף התעשייה בסין הפתיע לחיוב בחודש ינואר, לפחות אם לשפוט לפי הנתונים הרשמיים. נציין, כי סקר מנהלי רכש השנה הצריך התאמות טכניות משמעותיות לאור חופשת ראש השנה החדשה הסינית. הכלכלנים הפרטיים חולקים על הנתונים הרשמיים ומצביעים על מגמה הפוכה, של חולשה בייצור. כולם מסכימים על דבר אחד – מלאכת החישוב הסטטיסטי הייתה קשה במיוחד.
מדד מנהלי הרכש הרשמי עלה מ-50.3 ל-50.5. נזכיר כי רמת המדד מעל 50 מגלמת התרחבות בייצור, בעוד שהתחזיות דיברו על נסיגה. רכיבי המדד מעידים על התמתנות בהזמנות הייצוא, אך במקביל, סך הכל גידול בהזמנות, מה שמצביע על חוסנם של הביקושים המקומיים. בדיוק מה שרוצה בייג'ין!
מדד מקביל, של HSBC, מספר סיפור שונה – רמתו 48.8 מצביעה על פעילות מדושדשת ומתוך זה בולט דווקא שיפור בהזמנות הייצוא

האופוזיציה בסין מנצלת את ההזדמנות וטוענת כי נתוני הצמיחה הרשמיים בסין הם לא פחות מאשר "מעשה ידו של האדם", אולם הקושי האמיתי כנראה גלום בגודל הפיזי העצום של המדינה שמשתנה וגדלה כל כך מהר.
מסיבה כזו או אחרת קובעי המדיניות החליטו שלא למהר עם הפחתה נוספת של יחס הרזרבות, זאת למורת רוחם של המשקיעים. ראש הממשלה הרגיע את הרוחות בכך שהבטיח להתאים את המדיניות במהירות, מילת המפתח - במידה ויידרש.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#