תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ההתאוששות בארה"ב תתמתן

האצה בצמיחה לקראת סוף השנה – הצמיחה ברבעון הרביעי של השנה הסתכמה בקצב שנתי של 2.8% לעומת קצב שנתי של 1.8% ברבעון השלישי של השנה. הצריכה הפרטית עלתה ב-2% וזאת כאשר הצרכנים ממשיכים להוריד את שיעור החיסכון שלהם, שהגיע כבר לרמה של 3.7% ורמת ההשקעה עלתה בקצב מתון. אנו מעריכים כי החיסכון יעלה מעט ברבעונים הבאים מה שימתן את קצב גידול הצריכה הפרטית. יש לציין כי ההכנסה הריאלית עולה בקצב מתון נוכח החולשה בשוק העבודה. מה שהאיץ את הצמיחה ברבעון היה כמובן שיקום המלאים שתרם כ-1.9% לצמיחה.

שיקום המלאים יתמתן - מזה חודשיים אנו מעריכים כי קצב ההתאוששות בארה"ב יתמתן במהלך 2012. כפי שהסברנו לא פעם, אנו מעריכים כי "צוואר הבקבוק" שנוצר בעקבות רעידת האדמה ביפן, האיץ את הייצור בארה"ב והוריד בחדות את רמת המלאים ברבעון השלישי של שנת 2011. הירידה במלאים חייבה תהליך של שיקום מלאים ברבעון הרביעי של השנה, מה שהאיץ את הצמיחה. תהליך זה צפוי להמשיך גם ברבעון הראשון של השנה. בנוסף נראה כי גם השיטפונות בתאילנד האיצו את הייצור בסקטור הטכנולוגיה והרכב בארה"ב בעוד הוא מנסה לחפות על המחסור בעולם.
למרות האצה בצמיחה ברבעון הרביעי אנו רואים בתוצאות אלו אכזבה כאשר הצריכה הפרטית, ההשקעה וקצב שיקום המלאים, צפויים להתמתן בהמשך השנה.

מקצצים? – מבט אל נתוני הצמיחה בארה"ב מגלה כי הוצאות ממשלה ירדו ב-4.6%. הוצאות הביטחון ירדו ב-12.5% ככל הנראה כתוצאה מיציאת הצבא מעיראק והלחץ לקצץ בעקבות החוב התופח. עם זאת נראה כי הוצאות אלו עשויות לזנק מחדש עקב המתיחות באירן, בנוסף סעיף זה מתאפיין בד"כ בתנודתיות קיצונית. בנוסף נרשמה ירידה של 2.5% בהוצאות הרשויות וממשלות מקומיות.

2.הבנק המרכזי באירופה מוריד את התשואות
בשבועות האחרונים אנו עדים להתחזקות המעורבות של הבנק המרכזי בשווקים, הן ע"י פעולות בשוק הפתוח והן ע"י הצהרות במטרה להגביר את בטחונם של המשקיעים. הבנק המרכזי המשיך לרכוש אג"ח בשוק הפתוח בניסיון להוריד את התשואות, בנוסף אנו מעריכים כי תוכנית ההלוואות לשלוש שנים שהגדילה את הנזילות של הבנקים היתה מוצלחת במיוחד. התוכנית אומנם ספגה ביקורת על כך שהכספים לא נווטו לרכישת אג"ח ממשלתי או לאשראי עסקי אלא לפיקדון בבנק המרכזי, עם זאת אנו מעריכים כי הכספים הופקדו בבנק המרכזי כחלק ממגמה שהחלה חודשיים קודם לכן בעקבות העלייה ברמת אי הוודאות בשוק הפיננסי, עם זאת אנו מעריכים כי הכספים ינווטו מחדש לאג"ח ממשלתי ואשראי עסקי כאשר רמת הסיכון תרד. יש לציין כי ההלוואות הן עד לתקופה של שלוש שנים ולכן מתחזקת אצלינו ההערכה כי אכן יעשה שימוש בכספים אלו. בנוסף יש לציין כי באירופה מעריכים כי גם בחודש פברואר ימשיכו הבנקים לעשות שימוש בהלוואות אלו בהיקף דומה.
בפורום הכלכלי בדאבוס אמר הנגיד האירופאי כי ברור לכולם כי בשלב זה הצלחנו לחמוק מקריסה בסקטור האשראי והפיננסים, עם זאת אנחנו עדיין לא יודעים להגיד האם הכספים שלוו הבנקים אכן יגיעו לכלכלה הריאלית – זה בד"כ קורה בפיגור ולכן נאלץ לחכות.

התשואות באירופה יורדות, המגמה עשויה להתחזק – התשואות באירופה ממשיכות לרדת חרף הורדות הדירוג כאשר הבנק המרכזי מגביר את המעורבות שלו בשווקים והמשקיעים מצטרפים למגמה. התשואות לאג"ח על 10 שנים באיטליה ירדו מתחת לרמה של 6% מאז חצו רמה זו בסוף חודש אוקטובר. התשואות על אג"ח 10 שנים בספרד ירדו מתחת לרמה של 5%. בשליש הראשון של השנה השנה צפויה אירופה למחזר יותר מחצי טריליון אירו מה שעשוי להכביד על מחירי האג"ח. המשך ירידה בתשואות מאותת על עלייה בבטחון המשקיעים כי אירופה תצליח למחזר את החוב ותמנע ממשבר פיננסי, לפחות בשלב זה. בנוסף יש לציין כי גם בשוק הקונצרני ניראה רגיעה כאשר מחירי ה-CDS מתמתנים הן עבור החברות הגדולות והן עבור חברות ה-High Yield.

3.נתונים מעודדים אבל אירופה לא תחמוק ממיתון
מדד אמון העסקים בגרמניה עלה כנראה לשיא של חמשת החודשים האחרונים, זאת לאור הסימנים כי הכלכלה הגדולה ביותר בגוש האירו עשויה להצליח לחמוק ממיתון בשלב זה. ענפי התעשייה והשירותים, לפי הסקר, התרחבו כנראה יותר מהצפוי. בקרן המטבע אומנם הורידו את תחזיות הצמיחה של גרמניה, אולם ציינו כי היא יכולה לעמוד בהשלכות המשבר. בנוסף, האומדן המקדים של מדדי מנהלי הרכש היצרני והשירותים באירופה עלו ל- 48.7 ו- 50.5, בהתאמה.
נתונים מעודדים נוספים הגיעו מכיוונו של הצרכן הגרמני שאותת על עלייה בכוונה להגדיל את הצריכה הפרטית שלו ברבעונים הבאים.
למרות הנתונים הטובים, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הכלכלה הגרמנית אכן התמתנה בחודשים האחרונים. גרמניה אולי תציל את אירופה (ואת עצמה) אך היא תתקשה להפגין צמיחה חזקה נוכח המיתון הצפוי במדינות האיחוד. בנוסף נראה כי גם ההתמתנות בשווקים מתעוררים צפויה להכביד.

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#