תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כיצד תזהה את רמת הסיכון בקופה/קרן שלך?

בשנים האחרונות חווינו תנודתיות רבה בשוק ההון, אשר השתקפה בתשואות שהניבו החוסכים בקופות הגמל ובקרנות הפנסיה בישראל. בשנת 2008 סבלו החוסכים מתשואות שליליות במרבית אפיקי ההשקעה ובשנות הגאות 2009 ו-2010 נהנו מתשואות חסרות תקדים ומרווחי שיא.

בתקופה זו, נוכח הסערה, התברר למרבית החוסכים שכספיהם מושקעים בשוק ההון. בשונה מבעבר, בעקבות רגולציה גוברת בתחום ההשקעות במקביל לשקיפות גבוהה שנדרשה מהגופים המוסדיים יכול היום כל חוסך לדעת מראש את רמת הסיכון במכשיר בו מושקעים כספיו הפנסיונים.

לפני למעלה מ-20 שנים הופסקה הנפקת אגרות חוב מיועדות לקופות גמל, אגרות חוב של ממשלת ישראל שהריבית עליהן מובטחת מראש ולא מושפעת מתנודות בשוק ההון. במקביל לכך, הוגדלו באופן משמעותי דרגות החופש שניתנו למנהלי קופות הגמל בניהול השקעות כספי החוסכים. על כן, ראוי לעשות סדר ולבחון מהם מקורות המידע שיש למשקיעים, הלקוחות, לסוכנים וליועצי ההשקעות על מנת ללמוד על מדיניות ההשקעות בכל מכשיר פנסיוני ורמת הסיכון של הכספים.

ההסדר החוקי מהווה מסגרת כללית לאופן ניהול ההשקעות של קופות הגמל וקרנות הפנסיה, מתווה כללים לקביעת מדיניות ההשקעות, מאפשר חופש פעולה רחב למנהלי קופות הגמל בבחירת אפיקי ההשקעה ומהווה מסגרת רחבה לפיזור ההשקעות ומניעת ניגודי עניינים. תחת המסגרות הכלליות, כל קופת גמל פועלת עפ"י תקנון שמוגש מראש לאישור הממונה על שוק ההון במשרד האוצר ובין השאר כולל התחייבות של הקופה לאופן ניהול ההשקעות. התחייבות זו יכולה להיות רחבה, ללא מגבלת אפיקי השקעה, דוגמת המפורט תחת ההגדרה של "מסלול כללי" שהוא גמיש בעיקרו ומעניק למנהל הקופה אפשרות להשקיע בכל אפיק ללא כל התחייבות לאפיק מסוים, לעומת זאת, מגבלת השקעה קיימת במסלולים מתמחים כדוגמת מסלול צמוד מדד שבמסגרתו קימת התחייבות להשקיע לפחות 50%-70% מן הכספים בנכסים צמודי מדד.

ברוב הקופות אין בהירות לגבי סוגיות שונות דוגמת: האם הנכסים צמודי המדד יהיו בדירוג AAAאו לא מדורגים בכלל? או לגבי אגרות חוב ממשלתיות או קונצרניות, הקצאת נכסים בין ישראל וחו"ל. גם כאן אין לחוסך אפשרות לדעת מראש את רמת הסיכון הגלומה בנכסי הקופה.

מעבר לתקנון קופת גמל, וכדי להגביר את השקיפות, החל מראשית שנת 2010 מחויבת כל קופת גמל להצהיר על מדיניות ההשקעות הצפויה שלה לשנה הקרובה ואם זו תבצע שינוי לאחר מתן ההצהרה נדרשת הגוף המנהל מחויב להודיע על כך לחוסכים הן באתר האינטרנט של החברה והן בדו"ח הרבעוני שנשלח לחוסך. במסגרת הצהרת מדיניות השקעות מתחייבת הקופה על שיעור ההשקעה בכ-5 אפיקי השקעה עיקריים, כאשר לקופה מותר לשנות את שיעור ההשקעה בכל אפיק בכ-5%-6% יותר או פחות מהשיעור שהצהירה. במידה והקופה מבקשת לשנות הצהרה זו מעבר לשינויים כאמור, היא שוב מחויבת להודיע ללקוחותיה ואלו רשאים לבחון שוב את התאמת המוצר לצרכיהם הפנסיונים.

חוסך המעוניין לדעת יותר, יכול להסתמך גם על נתוני התפלגות נכסי הסיכון כפי שמפורסמים באתר האינטרנט של משרד האוצר "גמל-נט" בכל חודש, עבור כל קופת גמל וכן לעיין בפירוט בניירות הערך המוחזקים בכל קופה כפי שמתפרסמים מידי רבעון באתר האינטרנט של החברה המנהלת.

על מנת להתאים את רמת הסיכון לכל חוסך חשוב לשים לב, לבדוק ולבחון את אופי ההשקעות והסיכון הגלום בהרכב הנכסים בכל קופת גמל, את הצהרת המדיניות של הקופה ולשקף זאת לחוסך. 

אני מאמין כי שקיפות גדולה יותר מול החוסך, לצד הבנה גדולה יותר של החוסך לרמות הסיכון ושיתופו ביצירת ההתאמה בין טעמיו לרמת הסיכון בהשקעות כספיו הפנסיונים יובילו לשביעות רצון גדולה יותר של החוסך הן מן המוצר, והן מהסוכן שהמליץ לו על המוצר הפנסיוני אליו הצטרף.

הכותבים הם :  איציק אסטרייכר – מנכ"ל מיטב גמל ופנסיה ויעל כץ- מנהלת מחלקת בקרה וניהול סיכונים

מיטב בית השקעות – 3366*

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#