תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפתח בכלכלה האמריקאית מצוי בשוק הדיור

שוק הדיור בציפייה לברננקי – מתרבים האינדיקטורים המאותתים על התייצבות בשוק הדיור האמריקאי. מכירות דירות יד שניה הפתיעו לטובה בחודש דצמבר ועלו לרמה הגבוהה ביותר שלהן מזה שנה. המכירות עלו לקצב שנתי של 4.6 מיליון דירות, עם זאת אלו הן עדיין רמות הנמוכות מרמה של 6 מיליון בתים בשנה, רמה המזוהה עם שוק דיור צומח.

נתוני המכירות מצטרפים לשורה של נתונים מעודדים. עלייה במכירות דירות חדשות, עלייה בביקוש למשכנתאות והעלייה באשראי לשוק הדיור. התחלות הבנייה אומנם ירדו בחודש דצמבר אבל הושפעו באופן חד פעמי מתנודתיות יתר בבניית רבי קומות. התחלות בנייה של בתים פרטיים המשיכו לעלות. בנוסף, סקר איגוד הקבלנים (NAHB) עלה לרמה של 25 לעומת צפי של 22. הסקר נמצא במגמת עלייה כבר כמה חודשים בעיקר עקב ציפייה לתוכנית של הבנק המרכזי.

הבנק המרכזי יירתם לטובת שוק הדיור – מזה חודשים אנו מעריכים כי לא יהיה מנוס מתמריצים מוניטריים נוספים שהפעם יתרכזו בשוק הדיור. בעוד הרחבה פיסקלית לא באה בחשבון ומדיניות הריבית מיצתה מזמן את הפוטנציאל, חייבת ארה"ב להאיץ את שיקום שוק הדיור שלה כדי לתמוך בצמיחה. אנו מעריכים כי הפד יכריז על תוכנית רכישות שתתרכז ברכישה של אג"ח מגובה משכנתא בדומה לתוכנית של 2009. בנוסף אנו מעריכים פעולה משולבת של הממשל שתכלול הטבות למחזור המשכנתא ע"י הסוכנויות פרדי מק ופאני מיי.

רמזים או אפילו הצהרה על תוכנית אנו עשויים לראות כבר בהחלטת הריבית הקרובה ביום רביעי. מנגד קיימות הערכות כי בעקבות השיפור באינדיקטורים הכלכליים וההתייצבות בשוק הדיור לא קיים צורך כעת בתוכנית נוספת. אנו מזכירים בנקודה זו כי שיעור הפיגורים והעיקולים מתוך סך המשכנתאות עדיין עומד על 13%.

2.הסכם ביוון לא יוריד את החששות באירופה

לא הושג הסכם עם יוון – סאגת ההסדר היווני מסרבת להסתיים. לאחר שבשבוע שעבר הגיעו השיחות עם ממשלת יוון ל"מבוי סתום", השבוע עזבו נציגי המגזר הפרטי את אתונה ביום שבת, שוב ללא הסכם על הסדר באג"ח יוון. השיחות אומנם ממשיכות ובכל זאת לא ניתן להתעלם מהקושי להגיע להסדר. בסקירה השנתית שלנו כתבנו על הצורך בתספורות גדולה מ-50% באג"ח ממשלת יוון, שכן בתרחיש אופטימי יחסית תגיע יוון תחת הסדר זה ליחס חוב/תוצר של 120% בתוך 10 שנים. המשא ומתן כיום נע באזור ה-70% תספורת לאחר שבמקור היתה התספורת צריכה להסתכם ב-21%!!!
 

גם אם יושג הסכם, האיחוד ככל הנראה ידולל - הסכם עם מחזיקי האג"ח של יוון יוריד את העומס מהמדינה ויאפשר קבלה של חלק נוסף (14 מיליארד אירו) מתוכנית הסיוע השנייה שניתנה ליוון. עם זאת אנחנו לא משוכנעים כלל כי הוא יסיים את הבעיות הכלכליות של יוון ולכן תיתכן יציאה של יוון מהאיחוד גם לאחר הסדר החוב. בנוסף יש לציין כי להסדר כמו של יוון במידה ויושג, לא יהיה שני, עבור שאר הכלכלות באירופה. האיחוד כבר הבהיר כי ככל הנראה מעורבות של הסקטור הפרטי בהסדר החוב היתה טעות שהאיצה את ההידבקות במשבר. 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#