תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הצמיחה בארה"ב תתמתן בחודשים הקרובים

אי אפשר להתעלם מרצף הנתונים החזקים בארה"ב שמלווה אותנו מאז חודש אוגוסט, לפני כן עוד חששו כי ארה"ב עשויה לגלוש למיתון. תחזיות הצמיחה ל-2012 מתעדכנות כלפי מעלה והמדדים בארה"ב הצליחו לסיים את השנה בטריטוריה חיובית לעומת ירידות חדות באירופה ושווקים מתעוררים. מדד ההפתעות של סיטי שהגיע לשפל בחודש, ביצע סיבוב פרסה .

הקצב לא יימשך - רצף הנתונים המשתפרים בארה"ב אומנם נמשך, עם זאת אנו חושדים כי הקצב לא יימשך. עם הנתונים קצת קשה להתווכח אבל אפשרי, עם הסיבות לנתונים, קל יותר. כפי שאנו כותבים מזה תקופה אנו מעריכים כי נתוני הייצור החזקים עשויים להתמתן בתוך רבעון. ההאצה בייצור נוצרה לאחר "צוואר הבקבוק" בייצור שנוצר בעקבות רעידת האדמה ביפן, כאשר במחצית השנייה של שנת 2012 חזרו קווי הייצור לפעול במתכונת מלאה כאשר הם מנסים לספק את המחסור שנוצר. רמת המלאים ירדה דרמתית ברבעון השלישי השנה וכבר אז הבטחנו האצה נוספת ברבעון הרביעי של השנה שתיווצר בעקבות שיקום המלאים. תהליך זה ימשך ככל הנראה גם ברבעון הראשון של שנת 2012, לאחר מכן הקצב יתמתן.
רמת התשואות הנמוכה מגלמת את החששות בעולם והסטת הכספים לארה"ב, עם זאת אסור להקל ראש. צפי להתאוששות מתמשכת חדה יותר בארה"ב היה מעלה את התשואות בחדות. ירידת התשואות של האפיק הצמוד ל-10 שנים לרמה שלילית רק מחזקת את ההערכות שלנו כי ההתאוששות תתמתן.
בנוסף נראה כי לחולשה באסיה ומיתון באירופה יהיו השפעות מרסנות. למיתון באירופה אומנם תהיה ככל הנראה השפעה ישירה מתונה על כלכלת ארה"ב שכן קשרי המסחר בין שתי הכלכלות נמשך יחסית, עם זאת ירידה בביקושים האירופאים לייצוא סיני יוביל מיד לירידה בהיקף הסחר בין סין לארה"ב. התרחבות של העודף במאזן הסחר של סין בעקבות האטה ביבוא כפי שיורחב בהמשך, עשויה להיות סנונית ראשונה.


"סדקים" ראשונים בהתאוששות - המכירות הקמעונאיות בחודש דצמבר אכזבו ועלו ב-0.1% בלבד לעומת צפי לעלייה של 0.6%. זו העלייה הנמוכה ביותר לחודש דצמבר מאז המשבר ב-2008. מכירות של מוצרי אלקטרוניקה, אינטרנט ומזון רשמו ירידות, מכירות הבגדים קיזזו בעלייה. בנוסף נראה כי מזג האוויר הטוב יחסית לעונה הגדיל את רכישות מוצרי הבנייה. התמתנות בהוצאות של הצרכן האמריקאי, דווקא בתקופה שבה נחוץ כדי לחפות על החולשה מאירופה, מדאיגה.
בנקודה זו אולי רצוי להזכיר פעם נוספת את החשדנות שהפגנו בשבוע שעבר כלפי נתוני שוק העבודה. הסקטור הפרטי אומנם הצליח לייצר 212 אלף משרות, אף כפי שהתרענו 42 אלף משרות היו של שליחים ובלדרים, ככל הנראה כדי לספק את הביקושים הגדלים לרכישות באינטרנט בעונת החגים ולכן הסקטור צפוי לאבד משרות אלו בחודש הבא.


אשראי צרכני – האשראי הצרכני לחודש נובמבר הסתכם ב-20.4 מיליארד דולר, הרבה מעבר ל-7 מיליארד דולר שנצפו, עם זאת, נראה כי הגידול בהוצאות צרכנים, במכירות קמעונאיות, במכירות רכבים ובביטחון צרכנים לחודש נובמבר שפורסמו קודם לכן, והפתיעו לטובה, אותתו על הפתעה. בנוסף לאשראי הצרכני נראה כי הסנטימנט הצרכני ממשיך להשתפר כאשר מדד אמון הצרכנים של מישגן עולה לרמה של 74, הרמה הגבוהה ביותר מאז מאי 2011.


המשבר באירופה רחוק מסיום


שבוע אופטימי באירופה הסתיים קצת אחרת – ממשלות איטליה וספרד ביצעו הנפקות מוצלחות שזכו לאמון המשקיעים ונסגרו בתשואות נמוכות משמעותית בהשוואה להנפקות קודמות והתרכזו במח"מים קצרים ובינוניים. במקור התכוונו הממשלות לגייס כ-17 מיליארד אירו אך לאור עודפי הביקוש גייסו 22 מיליארד. לאור ההנפקות המוצלחות התשואות המשיכו לרדת גם ביום למחרת והשווקים הגיבו בחיוב. התשואות ל-10 שנים באיטליה חזרו לסביבה של 6.5%, והתשואות בספרד חזרו לרמה נמוכה של 5.2% בדומה לרמה שנרשמה שבוע קודם לכן.

עוד בתחילת שבוע שעבר נפגשו הצמד "מרקוזי" לדון בהמשך גיבוש אבני הדרך לאיחוד פיסקלי כדי ליצור איחוד פיסקלי חזק יותר. בשווקים התגובה היתה מגומגמת כאשר הצמד לא סיפק חדשות מרעישות. קנצלרית גרמניה רמזה כי יתכן והמנגנון הקבוע שצפוי להחליף את קרן הסיוע האירופאית יוגדל. מלבד זאת עוד אמרו הצמד כי הם מעדיפים לראות את האיחוד נשאר בשלמותו.
עוד ביום חמישי החליט הבנק המרכזי להותיר את הריבית ברמה של 1%, כאשר הוא מגן על תוכנית ההלוואות שלו לבנקים ואמר כי היא עזרה למנוע מתיחות נוספת בשווקים הפיננסים. תוכנית ההלוואות לבנקים לשלוש שנים, ספגה לא מעט ביקורת כאשר מיד לאחר התוכנית עלו דרמתית ההפקדות בבנק המרכזי והעלו חשד כי הבנקים לא ישתמשו בהלוואות לרכישת אג"ח ממשלתי כפי שקיוו קובעי המדיניות. דראגי מאמין כי הבנקים שלוו את הכסף מה-ECB הם לא הבנקים שהגדילו את הפקדונות. בנוסף אמר הנגיד האירופאי כי קובעי המדיניות חייבים להמשיך לפעול לטובת קידום איחוד פיסקלי באירופה.

S&P קטעה את החגיגות – סוכנות הדרוג הבינלאומית הורידה בסוף השבוע את דרוג האשראי של צרפת בנוצ' אחד לרמה של AA+. המהלך לא הפתיע את המשקיעים כאשר כבר בסקירה השנתית שלנו שפורסמה לפני שבועיים כתבנו כי צרפת תאבד את דרוג האשראי שלה בשנה הקרובה (לא האמנו שזה יקרה כל כך מהר). בדומה להורדת הדרוג של ארה"ב נראה כי הסוכנות לוחצת את קובעי המדיניות לפעול בייתר נחישות לטיפול במשבר באירופה.

הורדת הדרוג של צרפת היתה כחלק ממהלך של 9 הורדות דרוג במדינות הגוש. הבולטות ביניהן ספרד שאיבדה שני נוצ'ים נוספים ואיטליה שאיבדה שלושה נוצ'ים לרמה של BBB+. למרות הצפי, נאיבי יהיה לחשוב כי הורדות הדרוג לא תקשנה על מלאכת מחזור החובות באירופה. בשליש הראשון של השנה צריכות ארבע המדינות המרכזיות באיחוד האירופאי למחזר חוב של כ-450 מיליארד אירו.

כפי שאנו כותבים מזה תקופה, אנו מעריכים כי הבנק המרכזי יגביר את מעורבותו בשווקים כבר בשבועות הקרובים כאשר תוכנית רכישות מוגברת תהיה בלתי נמנעת.
 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#