תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

באירופה אין הפתעות לטובה

הכלכלה באירופה גולשת למיתון – הירידה בסנטימנט הכלכלי באירופה לחודש דצמבר במקביל לירידה במכירות הקמעונאיות ושיעור אבטלה גבוה תומכים בהערכה כי הכלכלה באירופה גולשת למיתון. המכירות הקמעונאיות בחודש נובמבר נפלו ב-0.8% ורמת האבטלה נותרה מעל 10%.
היו גם מספר נתונים מעודדים, מדד מנהלי הרכש יצא גבוה מהאומדן הראשוני וסיכם חודשיים רצופים של עלייה. עם זאת המדד עדיין מתחת לרמה של 50 המאותתת על התכווצות צפויה של הכלכלה בשני הרבעונים הבאים. שיעור האבטלה בגרמניה אומנם ירד לשפל חדש, אך הזמנות למוצרי תעשייה רשמו ירידה, חודש רביעי ברציפות, מה שאולי מרמז כי הירידה באבטלה לא תימשך בשנת 2012.
נזכיר כי בתחזיות שלנו גוש האירו צפוי להידרדר למיתון דו שנתי עם קצב צמיחה שלילי של מינוס 1% ב-2012 ומינוס 1.5% ב-2013. בנוסף, למרות שהנחנו בתחזית השנתית כי הבנק המרכזי יגביא את המעורבות שלו בפתרון המשבר בחודשים הקרובים, אנו צופים כי רמת הסיכון בשווקים תעלה מחוסר וודאות של המשקיעים באשר להתערבות או פעולה מכוונת של הבנק המרכזי.

שוק ההון המקומי
שוק המניות – השוק המקומי המשיך השבוע במגמה חיובית לאור המשך שיפור בנתונים מארה"ב. מדד ת"א 25 הוסיף 2.5% לערכו ומדד ת"א 75 הוסיף 4%. מדד הבנקים עלה בחדות והוסיף 5.6% לערכו. מדד ת"א נפט וגז עלה בשיעורים דומים.
הסקטור הבנקאי נהנה מרוח גבית על רקע ההערכות כי בנק ישראל יקל מעט את הוראות יעדי הון הליבה. נזכיר כי בהמשך הרבעון הראשון לשנת 2012 צפוי המפקח על הבנקים לפרסם את יעדי הון הליבה ולוחות הזמנים לעמידה ביעדים אלו. הציפיות הן כי הבנקים יצטרכו לעמוד ביחס הון ליבה של 11% עד לתום שנת 2016, כאשר לזמן הנדרש ולרמת הלימות ההון הנדרשת תהיה השפעה משמעותית על אופן היערכות של הבנקים ותוצאותיהם. כל הקלה מיעדים אלו עשויה להחשב כשיפור לעומת התמחור בשווקים.

מניית ענקית הגנריקה "טבע" המשיכה גם השבוע את משא ההתאוששות שלה. לאחר שהוסיפה בשבוע שעבר כ-5%, הוסיפה החברה השבוע כ-9.2% נוספים לערכה שברקע התפטרות של מנכ"ל החברה שלמה ינאי ומינוי של דר' ג'רמי לוין במקומו. דר' לוין מזוהה עם תעשיית האנטיביוטיקה ומספר פרוייקטים בתחום המחקר והפיתוח. זהות זו מפיחה תקוות בידי המשקיעים כי טבע תעמיק את הפעילות שלה בתרופות המקור, למרות שלא נאמר דבר המרמז על כך.

השוק הממשלתי – גם השבוע הצליח השוק הממשלתי לסיים בטריטוריה חיובית האפיק הצמוד רשם עליות של יותר מ-0.5% במח"מ הארוך לעומת עליות של 0.35% באפיק השקלי הארוך. המח"מ הקצרים יותר השיגו שני האפיקים תשואה דומה של 0.2%.
חרף הסיכונים למשבר נפט כלל עולמי בעקבות המאמברגו המתהדק סביב הנפט האיראני, ההיתחזקות של הדולר והאיום להמשיך ולהעלות את מחירי החשמל, נראה כי המשקיעים לא מתרגשים ייתר על המידה כאשר הציפיות האינפלציוניות נותרו ללא שינוי מהותי. אנו מעריכים כי האינפלציה בשנת 2012 צפויה להסתיים מתחת לרמה של 2%, בעיקר בעקבות התמתנות בשוק הדיור, עם זאת קשה להתעלם מהסיכונים האינפלציוניים שילוו אותנו בחודשים הקרובים. יש לציין כי סיכונים אלו זמניים בלבד ובכל זאת יש לקחת בחשבון כי הם עשויים להתגבר בתקופה הקרובה ולהטיב עם האפיק הצמוד.

ברמת המח"מ חשוב לציין כי אם עד לפני שבוע ראינו את הסיכון העיקרי ברמת התשואות הנמוכה היסטורית, כעת מצטרף גם סיכון מחירי האנרגיה בעולם והאצה של זרזי אינפלציה.

השוק הקונצרני – שנת 2012 נפתחה בקול תרועה רמה באפיק הקונצרני, עם עליות חדות בכל רמות הדירוג. מדדי התל בונד רשמו עלייה שבועית של 1.2-1.5%. הובילו את העליות הדירוגים הנמוכים. בעוד דירוגי ה-AA עלו כ-0.9% בממוצע, דירוגי ה-A עלו כ-1.9% ואילו קבוצת ה-BBB עלתה מעל 5% בממוצע. נראה כי המשקיעים שכחו את איומי "מצוקת האשראי", "ההאטה הכלכלית", "משברי הטייקונים" וכו'. הירידה בפרמיות הסיכון שמתבטאת בצמצום המרווחים בלטה דווקא בחברות ובענפים הנתפסים מסוכנים יותר, כמו נדל"ן יזמי, חברות החזקה וחברות הליסינג.
בקבוצת ה-BBB בלטו איגרות החוב של אלביט הדמיה שרשמו עלייה שבועית של מעל 10% לאחר שפורסמה ידיעה בדבר מו"מ שמנהלת החברה למכירת אחזקותיה בקרן נדל"ן שפועלת בארה"ב, מהלך שצפוי לתרום לנזילות החברה וליכולתה לפרוע את חוב האג"ח, שמסתכם בכ-2.5 מיליארד ש"ח.. נציין שגם לאחר העליות, האג"ח נסחרות בתשואה לפדיון הגבוהה מ-30%.


שוק ההנפקות מתחיל להתעורר? עם העליות במחירים מתחילות להתעורר החברות והודעות על הנפקות מתפרסמות בהדרגה. שיכון ובינוי (A) השלימה הנפקה בהיקף של כ-235 מיליון ש"ח, וגם חברת הביטוח מגדל הנפיקה כ-500 מיליון ש"ח אג"ח פרטי, עם ביקושים של מעל 1 מיליארד ש"ח. מבני תעשיה הנפיקה כתבי אופציה לאג"ח, שאם ימומשו יגררו הרחבת סדרה ט' בהיקף של כ-300 מיליון ש"ח ע"נ. חברת מכתשים אגן (A+) הודיעה על כוונתה להנפיק עד 750 מיליון ש"ח בדרך של הרחבת סדרות ב' וד'. בנוסף, מספר חברות ביצעו הרחבות סדרה בין אם במהלך המסחר ("הפצות") ובין אם בהנפקות פרטיות. כך למשל, רבוע נדל"ן (A1) הודיעה על הרחבה של כ-150 מיליון ש"ח, חברת נצבא (AA-) הפיצה אג"ח בהיקף של כ-100 מיליון ש"ח, ואינטרנט זהב (A3) הנפיקה בהנפקה פרטית כ-80 מיליון ש"ח. להערכתנו, החברות מנסות לנצל את חלון ההזדמנויות שנוצר בשוק בשל הסנטימנט החיובי והביקושים הגבוהים, כמו גם את סביבת הריבית הנמוכה אבסולוטית. נקודה נוספת, שתורמת לגל ההנפקות המהיר, היא פעילות אינטנסיבית של חתמים ומתווכים. הללו סבלו מ"יובש" שוק ההנפקות וממחזורי המסחר הדלים בחודשים האחרונים, ולא אחת לוחצים על החברות לבצע הנפקות/ הפצות, מהן יוכלו גם הם "לגזור קופון". 

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#