תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

לעצמאי משתלם לחסוך בקרן השתלמות!

לקראת סיומה של שנת 2011 נוהגים רבים לשאול את עצמם ואת הסוכנים עימם הם מתייעצים לגבי החסכון הפנסיוני שלהם, האם כדאי להפקיד כספים לקרן השתלמות? האם כדאי לסגור כסף לו הם נזקקים כיום למשך מספר שנים?

השנה, לאור התנודתיות בשווקים, ההתלבטות של החוסכים צפויה להיות קשה יותר ומלאכת השכנוע של סוכן הביטוח מסובכת יותר. על רקע זה, השנה יותר מבכל שנה אחרת, חשוב להסביר לחוסכים את היתרונות הייחודיים אשר מצויים רק אם חוסכים בקרן השתלמות ולא באף מכשיר אחר.

עצמאי בקרן השתלמות:

ראשית, חשוב לשים לב שחוסך מוגדר כעצמאי לעניין קרן השתלמות במידה והוא בעל הכנסה מעסק או משלח יד. לא ניתן להציע לשכיר להצטרף לקרן השתלמות אם מעסיקו לא מפקיד לזכותו בקרן, לא אם יחליט רק העובד להפקיד וגם לא אם יבטיח העובד שהוא יפקיד גם את חלק העובד וגם את חלק המעביד.

עצמאי המפקיד בקרן השתלמות נהנה מהטבת מס ובנוסף מהעובדה שחלק מסכום ההפקדה יוכר לניכוי, כלומר, חלק מסכום ההפקדה בקרן השתלמות לא נכלל בהכנסה לצורך חישוב מס הכנסה וביטוח לאומי, וכך נהנה העצמאי מהפרש המס שהיה משלם אילו לא היה מפקיד בקרן השתלמות. עצמאי רשאי להפקיד לקרן השתלמות וליהנות מהטבת מס עד 7% מהכנסתו השנתית, אך לא יותר מהכנסה שנתית בסך 249,000 וליהנות מהטבת מס. סכום ההפקדה המרבי לעצמאי המבקש להפקיד לקרן השתלמות הוא: 17,400 . הסכום שיוכר לעצמאי כהוצאה לצרכי מס הכנסה הינו 4.5% מן ההכנסה השנתית, אך לא יותר מ- 11,205 . כלומר, עצמאי אשר המס השולי שלו מסתכם ב- 45% ייהנה מהטבת מס בסך 5,042 . כמעט בוודאות, גם במקרה של ירידות בשווקים, השווי של הטבת המס צפוי לעלות על ההפסד מהירידה בשווקים. מדובר בהטבה שלא ניתן לצבור ולהעביר לשנה הבאה, ואם לא תנוצל השנה, תתבזבז.

כדאי לזכור שאין מוצר תחליפי המאפשר ביצוע הפקדה זו וקבלת הטבת מס, הטבת המס הנובעת מהפקדה לקרן השתלמות הינה ייחודית ואין תוכנית אחרת שאם יפקיד בה החוסך ייהנה מאותה הטבת מס. אין הטבה זו באה על חשבון הטבת מס בקופת גמל, בביטוח מנהלים או בקרן פנסיה. זה להבדיל מן המצב שבו אדם מפקיד את מקסימום ההפקדה לניצול הטבת המס בקופת גמל ואז אין לו אפשרות להפקיד במקביל גם לקרן פנסיה ולהנות מהטבת מס.

עצמאי יכול להפקיד לקרן פנסיה וליהנות מהטבת מס על פעולה זו, וגם להפקיד בקרן השתלמות וליהנות מהטבת מס על הפקדה זו. הפקדות בקרן השתלמות עד לתקרת הפקדה שנתית פטורים מתשלום מס על רווחים ריאליים. קרן השתלמות הינו מכשיר החיסכון היחיד לטווח בינוני בשוק ההון אליו ניתן להפקיד ולא לשלם מס על רווחי הון. יצוין, כי בשנת 2012 צפוי המס על רווחי הון במוצרים אחרים לעלות, כך שהיתרון של הפקדה בקרן השתלמות לעומת השקעת הכסף בפקדון בבנק, בקרן נאמנות או במכשירי השקעה אחרים, יגדל.

כדאי להזכיר לחוסכים בקרן השתלמות או למתלבטים, שמדובר במכשיר החיסכון היחיד שמאפשר לחוסך לקבל הטבות מס בעת ההפקדה ובתום תקופת חסכון מינימאלית לקבל סכום חד פעמי. את כספי קרן ההשתלמות ניתן למשוך בתום 6 שנות חסכון לכל מטרה (או בהגיע החוסך לגיל פרישה עם צבירת וותק של 3 שנים) או כבר לאחר 3 שנים אם הכספים מיועדים למימון השתלמות מקצועית של החוסך.

סוכן אשר מציע ללקוחותיו העצמאים להפקיד לקרן השתלמות, להנות מהטבות המס וליצור חסכון לטווח בינוני הפטור ממס, מעניק להם שירות מקצועי ואפקטיבי מאוד. לגבי מימון ההפקדה, כדאי לדעת כי עמית בקרן השתלמות אשר צבר וותק של 3 שנים, רשאי ליטול הלוואה מכספי הקרן בתנאים אטרקטיביים ולהפקיד לקרן השתלמות את הסכומים אשר יאפשרו לו את מקסום הטבות המס לפני סיומה של השנה.

היה ואדם חוסך במקרה בקרן השתלמות שלא מאפשרת זאת, יכול בקלות להעביר כספיו לקרן השתלמות אחרת וליטול בה את ההלוואה. (הוותק הוא ממועד ההצטרפות הראשון לקרן ולא יתחיל להיצבר מחדש עם המעבר לקרן חדשה). אז זה הזמן של הסוכנים, המשווקים הפנסיונים לעודד את לקוחותיהם להפקיד כספים במכשיר חיסכון מצוין שמשלב יתרונות מס ייחודיים.

הכותב הוא איציק אסטרייכר, מנכ"ל מיטב גמל ופנסיה.

לפרטים נוספים – מיטב 3366*

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#