ההסתדרות הקימה ועדת בדיקה – וקבעה מראש את מסקנותיה
ההסתדרות הקימה ועדת בדיקה – וקבעה מראש את מסקנותיה
מאת טלי חרותי-סובר
פורסם ב - 14/04/2019 14:14
מיד אחרי עוד שביתה פראית שעצרה את עבודת הרכבת לכמה שעות, הודיע יו"ר ההסתדרות החדש כי הוא מקים "ועדת בדיקה מיוחדת", שתבחן ותבדוק את האירועים שהתרחשו ברכבת ישראל ■ יו"ר איגוד עובדי התחבורה הודיע ש"מישהו ישלם את המחיר"

מיד אחרי עוד שביתה פראית שעצרה את עבודת הרכבת לכמה שעות ביום שישי בבוקר, הודיע יו"ר ההסתדרות החדש, ארנון בר דוד, כי הוא מקים "ועדת בדיקה מיוחדת", כדי שזאת "תבחן ותבדוק את האירועים שהתרחשו ברכבת ישראל".

בראש הוועדה, קבע בר דוד, יעמוד יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי. ואולם, הבוקר (א') חזר בו והחליט כי בראש הוועדה יעמוד דווקא השופט בדימוס אמנון סטרשנוב. ייתכן שהשינוי התרחש בגלל תגובות קשות בהסתדרות, שטענו כי אדרי הוא האחראי על איבוד השליטה ברכבת, ולכן הוא האחרון שצריך לעמוד בראש ועדת בדיקה.

אדרי הספיק להודיע כי "מישהו ישלם את המחיר" – ובה בעת קבע כי לוועד אין נגיעה לכך. אדרי חזר ואמר שהוועד כלל לא השבית בשישי את העבודה. אם כך מה בדיוק תבדוק "ועדת הבדיקה" שהקימה ההסתדרות?

צילום: חורחה נובומינסקי

בין אם מדובר באדרי או בשופט בדימוס, מדובר בוועדת סרק. ההסתדרות לא מנהלת את הרכבת ולא יכולה לבדוק מה מתרחש בה. היא ודאי לא יכולה להחליט על פיטורי איש מהעובדים.

ההסתדרות יכולה לעשות דבר אחד: לבדוק את הצד שלה בסיפור, כלומר לחקור את פעילות הוועד שמייצג אותה - אותו ועד שלדברי אדרי בכלל לא אשם.

הסיפור האמיתי מאחורי ה"וועדה" הוא ניסיון של ההסתדרות להשיב לעצמה שליטה ברכבת ישראל. כמו בחברה ממשלתית אחרת – נמל אשדוד – גם ברכבת לא סופרים את ההסתדרות. לא היו"ר החדש בר דוד, ולא אדרי שמחזיק בתפקיד כבר יותר מעשור - שולטים בוועד הרכבת. האישה החזקה היא גילה אדרעי, שכבר הודחה בעבר לאחר שלא סרה למרותו של יו"ר ההסתדרות דאז עופר עיני.

צילום: מוטי מילרוד

אדרעי עושה בארגון מה שהיא רוצה. היא השלטת הבלעדית שפועלת מול הנהלה חלשה, ושר שלא באמת אכפת לו. גם ההסתדרות מגלה שוב ושוב שהיא חסרת אונים.

הקמת "ועדת בדיקה" עשויה לרמוז גם לה – שהגיבוי שלו היא זוכה מההסתדרות, אינו מובטח מראש – אף כי היו"ר בר דוד לא ימהר להדיחה. כך או אחרת, כל עוד העובדים והוועד עושים ככל העולה על רוחם מבלי שאיש מסוגל לעצור את ההשבתות, הנוסעים ימשיכו לשלם את המחיר.


  הוספת תגובה חדשה

   הוסף תגובה
   שם:
   נושא:
   תגובה:
סגור  
תגובות

4
טל חרותי סובר. כיצד קבעת שהשביתה היא פראית
 
גמלאי 13:18 | 16.04

3
אישי ליושב הראש ארנון
 
חיילים שסבלו 07:44 | 16.04

@חיילים שסבלו@
 
למה ועדה? 11:00 | 16.04

2
כל הכבוד לועד רכבת !
 
עובד הסתדרות 19:36 | 14.04

@עובד הסתדרות@
 
מנש 20:26 | 15.04

1
עד מתי נסבול את זה?
 
מוטי 15:49 | 14.04