טבע ייצרה 35% ממשככי הכאבים הנרקוטיים בארה"ב בין 2006 ל-2012

נתונים של הרשות הפדרלית למלחמה בסמים, שנחשפו בוושינגטון פוסט, מעידים שאקטוויס של טבע ייצרה 26 מיליארד גלולות - ותפסה את נתח השוק השני בגודלו מבין יצרניות האופיואידים בשנים אלה

עסקת הרכישה של חברת אקטוויס ג'נריקס תמורת 39 מיליארד דולר באוגוסט 2016 סיבכה את חברת טבע במשבר פיננסי שמאיים על קיומה. היבט אחר של העסקה האומללה הזו נחשף אתמול (שלישי) כאשר וושינגטון פוסט פירסם את בסיס הנתונים הפדרלי של הרשות האמריקאית למלחמה בסמים (DEA) בפרשת משככי הכאבים הנרקוטיים (אופיואידים).

בסיס הנתונים של הרשות, שנחשף כחלק מתביעה אזרחית שהוגשה נגד יצרניות התרופות, מפרט כמה כל אחת מחברות ההפצה בארה"ב שיווקה ומה היתה הצריכה הממוצעת לנפש של האופיואידים בכל אחת מהמדינות בארה"ב. בסיס הנתונים עקב אחר כל גלולת משככי כאבים שיוצרה נרשמה והופצה בארה"ב בין השנים 2012-2006.

על פי הדו"ח, חברת אקטוויס פארמה שבבעלותה המלאה של טבע ייצרה 26 מיליארד גלולות של משככי כאבים בתקופה זו, כלומר 34.5% מהמספר הכולל של משככי כאבים נרקוטיים שנמכרו בתקופה זו בארה"ב - 76 מיליארד. אקטוויס החזיקה בתקופה זו בנתח השוק השני בגודלו מבין יצרניות התרופות לאחר חברת SpecGx, שהיא חברה בת של החברה האמריקאית Mallinckrodt.

שתי חברות אלו, יחד עם חברת אנדו, ייצרו 88% ממשככי הכאבים הנרקוטיים שנמכרו בתקופה זו בארה"ב. דווקא חברת פרדיו (Purdue) שבבעלות משפחת סאקלר, שמואשמת כמי שהיתה הגורם המרכזי לפריצת מגפת האופיואידים, ייצרה 2.5 מיליארד גלולות בלבד - כלומר 3.3% מהמספר הכולל של משככי הכאבים הנרקוטיים בתקופה שנבדקה. זאת, ככל הנראה, משום שפרדיו ייצרה את תרופת המקור Oxycontin, בעוד SpecGx, אקטוויס ואנדו ייצרו את הגרסאות הגנריות הזולות יותר.

אקטוויס וטבע עצמה, ששיווקה משככי כאבים נרקוטיים מקוריים כמו Actiq ו-Fentora של החברה הבת ספלון, נתבעות יחד עם 21 חברות נוספות בבית משפט בקליוולנד, אוהיו, בתיק מאוחד של 2,000 תביעות שהוגשו על ידי ערים בארה"ב. התביעה במשפט שיתחיל באוקטובר 2019 טוענת שמדיניות השיווק של חברות אלו יצרה את מגפת האופיואידים שגרמה למותם של 47.6 אלף אמריקאים ב-2017, יותר ממקרי המוות בתאונות דרכים. טבע הסדירה תביעה אחת של מדינת אוקלהומה שהתנהלה בנפרד, באמצעות תשלום של 85 מיליון דולר ומבלי שתודה באחריותה למגפה.