מנהל הקמפיין של שלי יחימוביץ': |

"אנחנו ביקרנו - הם השחירו"

יאיא פינק, שעמד בראש הקמפיין של שלי יחימוביץ', מאשים את היריבים בזיופים, ובעיקר בקמפיין נגטיבי ולא הוגן: "לא אמרנו שאי־אפשר לבקר, ביקורת עניינית היא חיונית, אבל הבחירות בארגון עובדים לא צריכות להיות מלוות באיומים ובפחד"

טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שלי יחימוביץ' מצביעה בבחירות בבית ההסתדרות בתל אביב
שלי יחימוביץ' מצביעה בבחירות בבית ההסתדרות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד
טלי חרותי סובר
טלי חרותי-סובר

בניגוד לאיתי בן־חורין, מנהל הקמפיין של אבי ניסקורן שמונה זמן ארוך לפני הבחירות, יאיא פינק, מנכ"ל המיזם לובי 99, נקרא לעמוד בראש המטה של שלי יחימוביץ' רק בפברואר — כשלושה חודשים לפני יום הבחירות לראשות ההסתדרות. יחימוביץ' ישבה על הגדר זמן רב לפני שהחליטה להתמודד על ראשות הארגון, וגם אז נתקלה בקשיים בשל סיעה שנלקחה מאיתן כבל, שהודיעה כי לא תאפשר ליחימוביץ' לעמוד בראשה בגלל ברית שנכרתה עם המועמד היריב, אבי ניסנקורן.

האתגר הראשון שפינק צריך היה להתמודד איתו היה קלטת שפורסמה, ובה נשמע כבל אומר את דעתו על יחימוביץ', תוך שהוא דורש ממנה שתחזיר לו את הסיעה שהקים. על השאלה איך מתמודדים עם משבר כזה עונה פינק: "אין ספק שהקלטת פגעה בקמפיין. זו לא קלטת שיחימוביץ' הכירה או היתה שותפה לה. ברור שמדובר באירוע לא טוב, אבל מתגברים עליו בעזרת יושרה. ניסינו להגיד שיש פה אנשים שלא מעוניינים בבחירות, ולכן הם מעמידים נוכלים שיקליטו, ומנסים למנוע מיחימוביץ' להתמודד. עם זאת, צריך לזכור שבסוף, ההתמודדות לא היתה בין כבל ואנשי סיעתו — אלא בין יחימוביץ' וניסנקורן".

היתה הכחשה של דיל.

"כל מה שנאמר זה שכבל ויחימוביץ' ישלבו ידיים וינסו לעשות דברים יחד".

היתה הכחשה.

"נכון, כי יחימוביץ' לא הבטיחה לו שום דבר שקשור לראשות המפלגה, זאת האמת. ההסכם עם כבל פורסם בטוויטר שלה שבוע לפני ה"חשיפה" הגדולה. כיום, כשברור שהוא לא מתמודד, זו ההוכחה שהיא לא הבטיחה לו תמיכה בהתמודדות על ראשות העבודה".

כבל היה מאוד לא דומיננטי, בניגוד לאופיו. הוא בעצם נעלם מהקמפיין.

יאיא פינקצילום: איליה מלניקוב

"הוא הסתובב והתראיין".

לא הרחקתם אותו בכוונה?

"לא. הוא עזר לנו ככל יכולתו, אבל ברור שיחימוביץ' היתה בפרונט".

בשלב כלשהו התחלתם להשתמש בעובדה שהיא אישה.

"יחימוביץ' לא הפכה לפמיניסטית לעת קמפיין, כמו שקורה לפעמים. חשבנו שזה שבגוף חשוב מאוד, שקיים כבר יותר ממאה שנה, מעולם לא עמדה אישה בראש — לא נכון לשנת 2017. לא הבלטנו את זה לצורכי קמפיין, זו פשוט עובדה. אגב, אם נתעלם מהזיופים, התוצאות בנעמ"ת היו טובות יותר מהתוצאות הכלליות, כך שיותר נשים הצביעו ליחימוביץ'".

לא היתה לכם מועמדת בנעמ"ת.

"זה עוד ספין שלהם. ועידת נעמ"ת אמורה להתכנס בעוד כחודש ולבחור את ראשת נעמ"ת. לא היו בחירות לראשות נעמ"ת אלא לוועידת ההסתדרות ולוועידת נעמ"ת, ושם היתה לנו רשימה מצוינת".

מה היו עקרונות הקמפיין שלכם?

"האתגר הראשון היה לאפשר ליחימוביץ' להתמודד, כי הכל נעשה כדי למנוע את זה ממנה. זה השתלב בקו הכללי של הקמפיין — להפוך את ההסתדרות למקום שקוף, דמוקרטי, מחובר לציבור העובדים, שלא שייך רק למי שיושב ברחוב ארלוזורוב בתל אביב. יש להסתדרות 535 אלף חברים, אבל עוד מאות אלפי אנשים משלמים לה דמי טיפול בשיעור של 0.8% משכרם (חברים משלמים 0.95%, טח"ס), והם זכאים לבחור ולהיבחר. יותר ממיליון אנשים בישראל משלמים להסתדרות ומרגישים שהיא דואגת להם. נושא שני שעלה בקמפיין הוא השאלה למי בדיוק דואגת ההסתדרות. אנחנו מאוד בעד עבודה מאורגנת, אבל צריך להפוך את ההסתדרות לגוף שדואג לכולם".

ולכן צריך להשחיר את הצד השני? במטה ניסנקורן לא מכחישים שהשחירו אתכם, אבל טוענים שאתם התחלתם.

"שישלחו סמס אנונימי, הודעה, סרטון או דף משמיץ אחד שהפצנו. כל הדברים האלה נעשו ממטה ניסנקורן, בשום אופן לא מצדנו. הקמפיין שלהם היה נגטיבי מתחילת הדרך. לא היתה שם שום ביקורת עניינית. המטרה שלהם היתה להשחיר את יחימוביץ'".

היא קראה לו "פקיד" וטענה שהוא נשלט על ידי אנשי עיני.

"זו לא השחרה, זאת המציאות. אגב, יש אנשים שיראו בזה דבר חיובי. העובדה שההסתדרות צריכה מנהיג — או מנהיגה לתפישתנו — ולא עורך דין, היא ביקורת עניינית. לא אמרנו שאי־אפשר לבקר. ביקורת עניינית על יו"ר ההסתדרות היא חיונית, וכשאדם רוצה להחליף מישהו, הוא צריך להסביר מה האדם השני עושה לא נכון. כל הנגטיב לא היה שלנו. אנחנו ביקרנו — הם השחירו".

"קשה לנהל קמפיין ב–3 מיליון שקל"

בניגוד לטענתו של בן־חורין על עלויות הקמפיין של הצדדים, פינק טוען כי הסכומים שהשקיעו שני הצדדים היו שונים לגמרי. לדבריו, לא פשוט לנהל קמפיין בחירות בתקציב של 3 מיליון שקל, כשלצד השני יש תקציב של 30 מיליון שקל.

אנשי ניסקורן טוענים למספרים שונים לגמרי, למשל שהמדיה עלתה להם 3.5 מיליון שקל — ולכם 2.5 מיליון שקל.

"המדיה שלהם עלתה קרוב ל–20 מיליון שקל, בסכומים שהם מדברים עליהם בלתי־אפשרי לשלט את כל המדינה במשך חודש ימים בשלושה גלים, להריץ עמודי פייסבוק, להפיץ סרטוני וידאו, לפרסם מאות מודעות ולהקים דפי פייסבוק פעילים עבור אדם שכמעט לא היה קיים שם קודם. אף איש מקצוע לא יגיד אחרת".

כמה עלה הקמפיין שלכם?

"כל הקמפיין שלנו עלה 3.5 מיליון שקל, והמדיה 700 אלף שקל".

במטה ניסנקורן טוענים שהתקשורת כולה עמדה לצדכם.

"אני דווקא ראיתי אותו מתראיין הרבה מאוד פעמים, כולל ראיונות מאוד מפרגנים. בכל מקרה, הייתי מפנה את השאלה הזאת למשרדי היח"צ הרבים שהוא שכר על חשבון כספי העובדים".

ביום הבחירות הספירה נעצרה, אך השופט הציע לכם להסכים להמשיך אותה.

"התקדים היה ששופט עוצר ספירה. זה לא קרה קודם מעולם. ברור היה שאחרי העצירה הוא יבקש להמשיך לספור ולסיים את היום, מתוך הנחה שהבירור צריך להיעשות בעזרת עתירה".

ואתם באמת עתרתם.

"ברור. מערכת בחירות לארגון עובדים חשוב לא צריכה להיות מלווה באיומים ופחד. אני לא חושב שאפשר יהיה להתעלם מכמויות כאלה של מידע על ליקויים קשים. לא לחינם נפסלו 10% מתוך 20 אלף קולות. יחימוביץ' היתה מעדיפה לסיים את העניין, אבל מול אי־סדרים כאלה אי־אפשר לשתוק. שתיקה היתה פוגעת קודם כל ובעיקר בעתיד העבודה המאורגנת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי