חרדים, אשכנזים, מזרחים, יוצאי אתיופיה וערבים: מה הסיכוי שלכם להצליח בחיים יותר מהוריכם?

הכלכלן הראשי מציג מחקר אודות המוביליות בחברה הישראלית: יוצאי אסיה ואפריקה דורכים במקום, האתיופים משפרים מצבם באופן משמעותי. ילדי אירופה, ארה"ב והישראלים הוותיקים נחלשים

חגי עמית
חגי עמית
נער חרדי ופאנקיסט
בני נוער בירושליםצילום: אי־פי
חגי עמית
חגי עמית

מחקר שפורסם היום (ב') על ידי אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר עשוי ללמד על הפערים הגדולים בחברה הישראלית, כמו גם על העובדה שקבוצות שונות בה עדיין סובלות מאפליה. המחקר מתמקד במוביליות (ניידות) החברתית הבין-דורית בישראל - כלומר בקשר בין מצבם הכלכלי של ההורים למצבם הכלכלי של ילדיהם בהגיעם לבגרות. הוא התבסס על נתוני שכר של ילידי 1985-1975 בשנים 2014-2011, כלומר סביב גיל 34, אל מול השכר של הוריהם כשהיו בני 50.

על פי המחקר, בעוד שבחלק מהמקרים קיימת התכנסות בנתוני הקבוצות השונות בחברה הישראלית – במקרים אחרים הפערים מחריפים. כאשר בוחנים את האחוזון אליו משתייכים ההורים ברמות השכר שלהם אל מול האחוזון אליו משתייכים ילדיהם, נמצא כי מיקומן של קבוצות ילידי אירופה, ארה"ב ומה שמוגדר "הישראלים הוותיקים" - נמצא בירידה במעבר מדור לדור. לעומתם, המיקום של ילדים ליוצאי אתיופיה, ערבים ויוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר נמצא בעלייה. בנוגע ליוצאי מדינות אסיה ואפריקה המחקר מעיד על קיפאון, כאשר הילדים נמצאים באותו אחוזון מבחינת רמות השכר שלהם כמו זה שנמצאו בו הוריהם.

שיפור חד במצבם של יוצאי אתיופיה

פרמטר המוביליות הבין-דורית מלמד באופן בסיסי על שוויון ההזדמנויות בחברה. הוא מושפע ממידת נגישותה של מערכת החינוך לחלקי האוכלוסייה השונים, מהיעדר אפליה, מרמת התפקוד של מערכת הרווחה, ממנגנוני העדפה מתקנת ועוד.

יוצאי אסיה ואפריקה מסמלים את קו החצי של החברה הישראלית לפי המחקר, כשרמת השכר שלהם נמצאת בממוצע באחוזון ה52. על רקע סגירת הפערים בין חלק מהקבוצות, בולט מצבם של החרדים. בקבוצה זו הורע מצבו היחסי של דור הילדים יחסית לדור של הוריהם. בתוך כך, מראה המחקר שיפור חד במצבם של בני העדה האתיופית: בעוד שההכנסה של קבוצת אוכלוסייה זו עמדה בדור ההורים, בהתפלגות השכר הכללית, על האחוזון ה-22 בממוצע, בדור הילדים ההכנסה הממוצעת של קבוצה זו עלתה לאחוזון ה-42.

בבחינת ההשפעה של מוצא ההורים על סיכוייו של הילד הישראלי לשפר את מעמדו החברתי-כלכלי, ביצע המחקר השוואה נוספת - בין שני ילדים להורים מאותה רמת הכנסה כלכלית, המשתייכים לקבוצות אוכלוסייה שונות. התוצאות מלמדות כי על אף השיפור הקבוצתי במצבן של האוכלוסיות האתיופית והחרדית, הרי שסיכוייו של ילד בן לקבוצות אלה לשפר את מצבו ביחס להוריו, נמוך מזה של ילד בן ליוצאי אסיה לדוגמא.

בנוסף מראה המחקר כי 27.7% מהילדים שהוריהם בעלי שכר נמוך - משמע ילדים המשתייכים ל"חמישון התחתון" של האוכלוסיה בישראל - יישארו באותו חמישון גם בבגרותם.

נחמת עניים

יש מדינות במערב בהן המצב גרוע יותר. בארה"ב, לדוגמא, סיכוייו של ילד להישאר עני גם בבגרותו הוא 33%. כפי שמגדירים זאת באגף הכלכלן הראשי, "החלום האמריקאי" מתקיים יותר בישראל מאשר בארה"ב. ועדיין, הסיכוי של ילד ישראלי להורים עם שכר נמוך לבצע זינוק גדול ולהגיע לחמישון העליון של המשתכרים בחברה הישראלית, הוא 10.5% בלבד. תמונת הראי של עניי ישראל היא זו של השכבה העליונה של החברה: לילד ישראלי שנולד להורים המשתייכים לחמישון העליון בחברה יש סיכוי של 33.5% להישאר בו.

בהשוואה בינלאומית של רמת הניידות החברתית נמצא כי ישראל מדורגת אחרי נורווגיה, דנמרק קנדה ופינלנד, ולפני מדינות רבות, בהן אוסטרליה, שוודיה, גרמניה, יפן, צרפת, ארה"ב, בריטניה ועוד. נתון זה מפתיע לאור רמות אי השוויון הגבוהות בהכנסות משקי הבית מהן סובלים אזרחי ישראל.

אחד ההסברים שנותנים לכך באגף הכלכלן הראשי הוא היותה של ישראל מדינה עם מהגרים רבים אשר רמת המוביליות אצלם גבוהה משמעותית מאשר באוכלוסייה הכללית. זאת, משום שאחרי "דור המדבר" של ההורים שעלו ארצה, טבעי הוא שהדור השני ישפר את מצבו הכלכלי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה