קרן המטבע הבינלאומית ממליצה לישראל לייבא עוד חברות בנייה זרות

בדו"ח שפירסמה מציינת הקרן כי ישראל נהנית מצמיחה כלכלית חזקה ומאבטלה נמוכה, וקוראת לממשלה לבצע רפורמות שיסייעו לקדם צמיחה בת קיימא ■ הקרן צופה כי המשק יצמח השנה ובשנה הבאה בשיעור של כ-3%, וכי האינפלציה תעלה באופן הדרגתי

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יו"ר קרן המטבע, כריסטין
לגארד
יו"ר קרן המטבע, כריסטין לגארדצילום: Michel Euler/אי־פי
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"יש לאפשר כניסה רחבה יותר של חברות בנייה זרות לישראל, כדי להקל על המחסור הקיים במשק בעובדים מיומנים"; "חברות זרות יצמצמו את עלויות הבנייה"; "ישראל צריכה לפעול גם לתיעוש ענף הבנייה" - כך קובעת קרן המטבע הבינלאומית בדו"ח שפירסמה היום על כלכלת ישראל. כלכלני הקרן ביקרו בישראל לאחרונה, לקראת כתיבת הדו"ח, ונפגשו עם בכירים במשק, בממשלה, בבנק ישראל, באקדמיה ובמגזר העסקי.

לדעת הקרן, פרויקט מחיר למשתכן של האוצר יזרז את התהליכים להעמדת דיור למשקי הבית הצעירים, ויתרום להגדלת היצע הדיור בישראל בטווח הבינוני.

כלכלני הקרן הביעו בדו"ח תמיכה בריכוז האחריות בתחום הבנייה תחת קורת גג אחת, במשרד האוצר, וציינו כי המהלך הזה הביא לקיצור תהליכי תכנון הבנייה ב-6-2 שנים ולהגדלת היצע הדירות. הדו"ח ציין כי מטה הדיור מתמודד בהצלחה עם האתגרים בתחום, ובראשם גיוס עובדים לענף הבנייה לצד פתיחת הענף לייבוא חברות בניה זרות - מהלכים שיתרמו לשיפור הפריון בענף.

הדו"ח מציין כי ישראל נהנית מצמיחה כלכלית חזקה ומאבטלה נמוכה, המהווים קרקע יציבה לביצוע רפורמות שיסייעו לקדם צמיחה בת קיימא - כזו שתחלחל לכל שכבות האוכלוסייה. הדו"ח קובע כי האוצר פועל להעלאת ההכנסות ורמת החיים של השכבות החלשות בקצב מהיר יותר מאשר של השכבות החזקות.

שר האוצר, משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

עוד מציין הדו"ח כי בשנים האחרונות נרשם בישראל שיפור משמעותי בשוק העבודה. כך, ב-2016 נרשמה עלייה של 2.6% בהיקף התעסוקה. במקביל, האבטלה ירדה בישראל לשפל היסטורי כאשר שיעורי המשרות הפנויות נותרו גבוהים. כתוצאה מהגברת הביקושים בשוק העבודה, נרשמה ב-2016 עלייה של למעלה מ-3% בשכר במגזר העסקי. העלייה בשכר המינימום החודשי בשיעור של 8.6% ב-2015 ושל 13.6% בינואר 2016, תרמה אף היא לגידול חד יותר בשכר המצרפי.

הדו"ח מציין את צעדי הממשלה להוזלת יוקר המחיה, מה שתרם לירידה באינפלציה אשר נותרה שלילית מאז המחצית השנייה של 2014. להקטנת האינפלציה תרמו גם הירידות במחירי הדלק, האינפלציה הנמוכה בקרב שותפות הסחר של ישראל וייסוף השקל - במיוחד מול היורו. סיבה נוספת לאינפלציה הנמוכה היא התחרות ברכישות צרכניות באמצעות האינטרנט.

הדו"ח מציין כי המערכת הבנקאית מתנהלת באופן ריכוזי ויעילותה נמוכה ביחס למדינות אחרות ב-OECD. חמש הקבוצות הבנקאיות הגדולות חולשות על 95% מנכסי המגזר הבנקאי, כאשר שתי הגדולות בהן מחזיקות ביותר מ-60% מהנכסים. הדו"ח מציין לטובה את הצעדים שקידם משרד האוצר באמצו את מסקנות ועדת שטרום וצעדים אחרים המסייעים להשוואת עלויות השירותים הבנקאיים והוזלתם לטובת הלקוחות.

קרן המטבע מציינת לטובה את הורדת יחס החוב-תוצר בישראל לרמה של 62%, כתוצאה מצמצום הגרעון בתקציב 2016 לרמה של 2.1% מהתוצר. זאת, כאשר יעד הגירעון של הממשלה היה 2.9%. הורדת הגירעון נתמכה על ידי הגידול בהכנסות המדינה ב-2016, כאשר חלק מהגידול הוא בעל אופי חד פעמי. הקרן מציינת כי תקציב המדינה ל-2018-2017 מגדיל את התמיכות בפנסיונרים ובנכים ואת ההוצאות האזרחיות על חינוך ובריאות, לצד הגדלה מתונה בהשקעות הממשלתיות בתשתיות ובתחבורה. הקרן מעריכה כי הגירעון בפועל ב-2018-2017 יהיה נמוך במעט מהתקרה שנקבעה - 2.9%. הקרן צופה כי המשק יצמח השנה ובשנה הבאה בשיעור של כ-3%, וכי האינפלציה תעלה באופן הדרגתי. התחזית מבוססת על צפי להתאוששות ביצוא ובהשקעות, תוך שמירה על רמה נמוכה באבטלה.

בתגובה אמר שר האוצר, משה כחלון, כי "הדו"ח שם את ישראל בחזית הכלכלות המובילות בעולם, ומצביע על כך שהכלכלה שלנו צומחת, חזקה, יציבה, עם אחוז אבטלה נמוך. המסקנות תואמות את דו"ח הכלכלן הראשי באוצר שהצביע על כך שהצמיחה הגבוהה של המשק הגדילה את ההכנסה הפנויה של האזרחים, וחילחלה גם לעשירונים התחתונים.

"דו"ח הקרן מעניק רוח גבית לרפורמות שהובלנו בתקציב האחרון, ומציין שהן יסייעו להמשך צמיחת המשק ולהפחתת הריכוזיות. הדו"ח מציין לטובה את הפעולות שעשינו בתחום הדיור, כולל העברת כל הסמכויות תחת קורת גג אחת במשרד האוצר. המדיניות הכלכלית שאנחנו מובילים, כלכלה חופשית ורגישות חברתית, תוך כדי צמיחת המשק וניהול אחראי של התקציב, מוכיחה את עצמה כיעילה ונושאת תוצאות. אנחנו מתכוונים להמשיך בדרך הזאת לטובת הכלכלה הישראלית ואזרחיה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט