דו"ח בנק ישראל |

יצוא הסחורות בבעיה, יצוא השירותים משגשג

החולשה המרכזית של המשק בכל הנוגע לצמיחה היא ביצוא הסחורות, שגדל ב-2016 ב-1.4% בלבד ■ לעומת זאת, יצוא השירותים העסקיים צמח בשיעור מרשים של 6.1%

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מכולות על ספינה בנמל חיפה
נמל חיפהצילום: בלומברג
מוטי בסוק
מוטי בסוק

ההאטה שחלה ב-3 השנים האחרונות בקצב צמיחת הייצור, היצוא ומספר השכירים בולטת במיוחד בענפי ההייטק ובענפים המעורבים הייטק. החולשה ביצוא אופיינית יותר ליצואניות גדולות יחסית. כך נכתב בדו"ח בנק ישראל ל-2016, בפרק המתייחס לתוצר ולתעסוקה.

החולשה המרכזית של המשק בכל הנוגע לצמיחה היא ביצוא הסחורות, שגדל ב-2016 ב-1.4% בלבד. דו"ח הבנק מדגיש כי יצוא הסחורות, כ-60% מהיצוא הישראלי, מפגין בשנים האחרונות ביצועי חסר ביחס לממוצע מדינות ה-OECD - בעיקר בשל הדשדוש בסחר העולמי (צמיחה של 1.9% בלבד ב-2016) וייסוף השקל. היצוא התעשייתי, מעל ל-80% מיצוא הסחורות, כמעט ולא צמח בין 2012 ל-2014 ובשנתיים האחרונות הוא אף התכווץ. מאז 2012, כולל 2016, יצוא הסחורות מישראל צמח בקצב נמוך יחסית למרבית מדינות ה-OECD.

לעומת זאת, יצוא השירותים העסקיים, כשליש מהיצוא הישראלי, צמח ב-2016 בשיעור מרשים של 6.1%. זאת, בדומה לקצב הצמיחה הממוצע של יצוא השירותים ב-5 השנים האחרונות. יצוא השירותים של ישראל מציג ביצועי יתר ביחס ליצוא מארה"ב וליצוא הממוצע ממדינות ה-OECD. יצוא השירותים העסקיים גדל בעיקר הודות לשירותים הקשורים בהייטק, בפרט שירותי תוכנה ומו"פ. תחומים אלו מתאפיינים בייחודיות ובערך מוסף גבוה, ורגישים פחות מהסחורות למחזורי העסקים העולמיים.

ב-2106 ניכרה התרחבות במשק גם בענפים המתאפיינים בעתירות עבודה גבוהה, וגם בענפי השירותים הציבוריים. התרבו הסימנים שהגידול בביקוש לעובדים מאפיל על התרחבות ההיצע. הגידול המשמעותי ביותר שנרשם בשנתיים האחרונות במספר המשרות הפנויות התרחש בענף הבינוי - 20% מסך הגידול. הוא הקיף גם את מקצועות המהנדסים וההנדסאים.

שוק העבודה בישראל נמצא באזור של תעסוקה מלאה. לדעת בנק ישראל, הרחבת כוח האדם המיומן תסייע לשמירת כושר התחרות של המשק ואף להגדלתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט