דו"ח בנק ישראל |

"הצמיחה מחלחלת, אבל עקב האכילס של המשק הוא הפריון הנמוך"

דו"ח בנק ישראל ל-2016 שהתפרסם היום, קובע כי המשק צמח ב-2016 ב-4%, יותר מאשר ב-4 השנים הקודמות; אולם עקב האכילס של המשק הוא הפריון הנמוך, והמדינה צריכה להגדיל את ההוצאה התקציבית לתשתיות, חינוך, בריאות ורווחה, בהתאם למקובל במדינות ה-OECD

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תל אביב מהאוויר, מגדל שלום במרכז
תל אביב מהאוויר, מגדל שלום במרכזצילום: טל כהן
מוטי בסוק
מוטי בסוק

האתגר המרכזי העומד בפני קובעי המדיניות הפיסקאלית הוא לנצל את המצב הטוב של המשק, כדי לחזק את הבסיס לצמיחה המבוססת על גידול בפריון, תוך שמירה על רמת תעסוקה גבוהה והפחתת אי השוויון. האתגר המרכזי הניצב בפני קובעי המדיניות המוניטארית בבנק ישראל הוא לזהות בעוד מועד את התפנית בהתפתחות האינפלציה במשק, מה שיאפשר להם לסגת בהדרגה מהמדיניות המוניטארית המרחיבה של הבנק.

דו"ח בנק ישראל ל-2016, שפורסם היום (ד'), קובע בפרק המוקדש למדיניות הכלכלית ב-2016 כי מצב המשק טוב, ואם היעילות והתחרות ימשיכו להתעצם גם ב-2017, המשק ייהנה מעליה נוספת בפריון וגידול בהשקעות. המשק צמח ב-2016 ב-4.0%, יותר מאשר ב-4 השנים הקודמות. היצוא גדל בשנה שעברה בקצב איטי, כיוון שהסחר העולמי התרחב בקצב איטי, אבל גם כיוון שהשקל התחזק וגם כיוון שקיימות מגבלות בהשגת עובדים בתחומי ההנדסה והמחשבים.

מחירי הדירות החדשות התייקרו ב-2016 ב-6.3%. השכר הריאלי עלה בשנה שעברה ב-2.9%. העלייה בשכר הקיפה את מרבית ענפי המשק ואת מרבית בעלי המקצועות. היא נובעת בראש ובראשונה מהביקוש לעובדים. חרף עליות השכר, המעסיקים אינם ממהרים להעלות את מחירי המוצרים כיוון שהתשואה שלהם להון קרובה לרמת השיא. העלייה המקיפה בשכר מעידה שהצמיחה חלחלה למגוון שכבות באוכלוסייה.

עקב האכילס של המשק הוא הפריון הנמוך. שיפור מתמשך בהון האנושי יתרום לעלייה בת קיימא ברמת החיים. בנק ישראל סבור כי המדינה צריכה להגדיל את ההוצאה התקציבית לתשתיות, חינוך, בריאות ורווחה, תחומים שההוצאה בהם נמוכה בהשוואה למקובל במדינות המפותחות, מדינות ה-OECD. ללא שינוי בסדרי העדיפויות של הממשלה הפער בתשתיות התחבורה, התקשורת ובמבני ציבור לא יצטמצם. תקציב ההשקעות של הממשלה סופג מדי פעם קיצוצים, מה שמקשה על תכנון רב שנתי וגורם לכך שתוכניות מתקדמות לאט וקשה להאיץ אותן.

דו"ח בנק ישראל מדגיש כי כיום לחלק מהעובדים, בעיקר חרדים וערבים, חסרים כישורים להשתלב בצורה מוצלחת בשוק העבודה. תשלומי העברה (ביטוח לאומי) מצמצמים את שיעור העוני בישראל ב-11% בלבד - לעומת שיפור של 28% במדינות ה-OECD. חלק מהמצטרפים בישראל לשוק העבודה אינם שולטים במיומנויות הנחוצות כדי להשתלב בו בהצלחה. לחרדים הצעירים מיומנויות נמוכות בהשוואה לממוצע בישראל. הישגי התלמידים במגזר הערבי במבחנים הבינלאומיים נמוכים מאוד בהשוואה להישגי מקביליהם היהודיים. אי השוויון הכללי המגזרי במיומנויות תורם לאי השוויון הכללי בהישגים. אי השוויון באיכות ההון האנושי בישראל תורם לאי שוויון גדול יחסית בשכר מעבודה.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה