הצבא מצטמצם: יותר מ-5,000 אנשי קבע פרשו בשלוש השנים האחרונות

הרמטכ"ל וצמרת צה"ל הציגו את ההתקדמות בתוכנית הרב־שנתית של צה"ל ■ איזנקוט: אנשי קבע פורשים כיום בגיל צעיר יותר ועם פחות כסף ■ הרמטכ"ל הוסיף כי הצבא מחויב להסכם כחלון־יעלון מנובמבר 2015, שקבע את המסגרת התקציבית של התוכנית הרב־שנתית

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גדי איזנקוט
גדי איזנקוטצילום: אוליבייה פיטוסי
מוטי בסוק
מוטי בסוק

צה"ל צימצם בשלוש השנים האחרונות את מספר אנשי הקבע ביותר מ–5,000 קצינים ונגדים, וכוח האדם שבקבע הוא כיום פחות מ–40 אלף קצינים ונגדים — כך אמר הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ביום שישי, במפגש שקיימה צמרת צה"ל עם חברי ועדת לוקר, לבחינת תקציב הביטחון.

במפגש סקרו הרמטכ"ל איזנקוט, סגנו אביב כוכבי, ראש אגף תכנון עמיקם נורקין, היועץ הכספי לרמטכ"ל ששון חדד, ובכירים נוספים בצה"ל את ההתקדמות בביצוע תר"ש (תוכנית רב־שנתית) גדעון, תוכנית העבודה של צה"ל ל–20216–2020.

ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון, בראשות אלוף (במיל') יוחנן לוקר, לשעבר מזכיר הצבאי לראש הממשלה, הוקמה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, במאי 2014 כדי לבחון את נושא תקציב הביטחון. הוועדה הגישה את המלצותיה לנתניהו במאי 2015. המלצותיה לא אושרו מעולם על ידי הממשלה, לנוכח התנגדות של שר הביטחון דאז, משה יעלון, וראשי מערכת הביטחון וצה"ל.

יממה לפני פרסום דו"ח לוקר, פירסם איזנקוט את התוכנית הרב־שנתית של צה"ל, תר"ש גדעון. התוכנית כללה שורה של המלצות בתחום המבצעי ובתחום כוח האדם, כולל פרישה של 5,000 אנשי קבע עד ינואר 2017, הצערת גיל הקצינים הקרביים, הקטנת מערך המילואים ב–100 אלף איש, הקמת זרוע סייבר וחטיבת קומנדו (המורכבת מארבע יחידות מובחרות של כוחות היבשה) ועוד. תר"ש גדעון הוצג בקבינט המדיני־ביטחוני, ואושר על ידו פה אחד.

פחות אלופים בצה"ל

חלק לא מובטל מתהליכי ההתייעלות והצמצום בכוח אדם הומלצו על ידי איזנקוט וגם על ידי ועדת לוקר. הרמטכ"ל ציין בפגישה כי צה"ל מקפיד מאוד בביצוע הסכם כחלון־יעלון מנובמבר 2015, ההסכם שקבע את המסגרת התקציבית לביצוע תר"ש גדעון — יותר מ–300 מיליארד שקל בחמש שנים.

חתימת הסכם כחלון־יעלון ב–2015. "פתיחה מחדש של ההסכם תהיה בכייה לדורות"צילום: אוליבייה פיטוסי

בתחום כוח האדם, הוא ציין כי הצבא מונה כיום פחות מ–40 אלף אנשי קבע, וכי מספר האנשים שפרשו גדול יותר מההבטחות שניתנו עם הצגת תר"ש גדעון. כמו כן, צוין כי במטה הכללי יש כיום ארבע אלופים פחות, וכי גם מספר תתי־האלופים ואלופי המשנה קטן. בנוסף, כיום כל אלוף משנה מפקד על יותר סגני אלוף, ובפועל על יותר כוח אדם.

במהלך המפגש, ולנוכח שאלות אנשי ועדת לוקר, דווח על נושא מודל הקבע החדש בצה"ל, המופעל זו השנה השנייה. בפגישה נאמר כי אנשי הקבע בצה"ל כיום צעירים יותר, מפני שקיים שער יציאה נוסף לחיים האזרחים בגיל 35, הכולל מענק אבל לא כולל פנסיה. אנשי קבע פורשים כיום בגילים צעירים יותר ועם פחות כסף. דווח גם על מודל הפנסיה החדש בצה"ל לקצינים בגיל 43 ולנגדים בגיל 53, כולל נושא פנסיית הגישור.

נושא המוכנות בראש

הרמטכ"ל סיפר כי אחת לשבועיים מתקיימת ישיבת מעקב ובקרה על תהליכי ההתקדמות בביצוע תר"ש גדעון, בראשות סגן הרמטכ"ל ובהשתתפות ראש אגף מבצעים, ראש אגף תכנון וקצינים בכירים אחרים במטה הכללי. בישיבה דנים המשתתפים באופן מופרט בכל המהלכים שנעשו בתר"ש גדעון באחרונה, וכן על המשך ביצוע התר"ש בזמן הקרוב.

בישיבות הדו־שבועיות עולים צרכים שונים, כמו הזנקת כוחות ופעולות אחרות בלתי־צפויות, וכן דנים בפתרונות. הצבא אינו מדבר עוד על הפסקת אימונים, עקב קשיי תקציב, משום שהמוכנות זוכה אצל הרמטכ"ל המכהן לעדיפות גבוהה. האימונים המתכוננים מבוצעים במלואם, וכך גם התעסוקה המבצעית.

קצין בכיר אמר אתמול ל–TheMarker כי בראש סדר העדיפויות של הרמטכ"ל עומד באופן הברור ביותר נושא המוכנות. כל נושא שקשור במוכנות מגודר, ואין כל אפשרות לפגוע בו.

בפגישה עם אנשי לוקר הודגשה המהפכה שנעשתה בחודשים האחרונים בימח"ים (יחידות מחסני חירום), כולל שדרוג המחסנים, ההסכם שנחתם באחרונה עם האוצר לשיפור שכר הנג"דים בימ"חים — שכר שהיה עד כה הנמוך בצה"ל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט