האם הרובוט־ג'וק מבאר שבע יוכל להציל חיים?

תקלה אחת קטנה ברובוט הזעיר הובילה לפריצת דרך שעשויה לחולל שינוי של ממש בתחום הצלת החיים באזורי אסון

אלירן רובין
אלירן רובין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ד"ר דוד זרוק
ד"ר דוד זרוקצילום: אייל טואג
אלירן רובין
אלירן רובין

יום אחד ביצע במעבדתו ד"ר דוד זרוק סימולציה ברובוט המיניאטורי שבנה, סטאר1 (star1), המכונה רובוט־ג'וק בשל גודלו (כ–12 סנטימטר) והמנוע האחד שמניע אותו. זרוק גילה לפתע כי במקום ללכת ישר, הג'וק הזעיר פונה הצידה. הוא היה משוכנע שיש תקלה ברובוט, ומיהר לחקור אותה לעומק. לאחר זמן מה, נוכח לגלות כי לא רק שאין תקלה, אלא כי מדובר בשבירת מיתוס בתחום המכניקה של רובוטים — הרובוט הזעיר, בעל מנוע בודד, הצליח לנוע לצדדים ואף להשלים סיבוב מלא בתנועתו. "מצאתי שבעזרת רגל קשיחה אחת מתוך סט של שש רגליים ניתן לייצר תנועה מלאה", הסביר זרוק כיצד הגיע באקראי לפריצת הדרך המכנית.

סטאר1 הוא פרי פיתוח של צוות מומחים להנדסת מכונות ורובוטיקה מאוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע ומאוניברסיטת סטנפורד בארה"ב. הוא למעשה הרובוט הראשון המופעל על ידי מנוע זעיר אחד בלבד. הרובוט מאפשר בראשונה תמרון מלא — הכולל תזוזה קדימה ולאחור וכן סיבובים ימינה ושמאלה.

“אם נשווה את זה לרכב, דמיינו שאתם פונים ימינה ושמאלה כשאין לכם הגה בכלל", מנסה זרוק להסביר בראיון ל–TheMarker עד כמה חדשנית ההמצאה. כך זה עובד: "הרובוט עומד בכל זמן נתון על שלוש רגליים. שתיים בשמאל ואחת בימין — ובצעד הבא שתיים בימין ואחת בשמאל. כשמאיצים בזמן ששתי הרגליים מצד ימין — הרובוט פונה שמאלה, ובצעד הבא, המצב יהיה הפוך. כדי להמשיך את הסיבוב, מאטים ומאיצים שוב ושוב. כך מקבלים מצב שבו הרובוט פונה בכל זמן לכיוון מסוים. כל החלפה של צעד נמשכת עשירית שנייה".

צי של ג'וקים לחילוץ והצלה

החידוש המכני מסעיר את צוות החוקרים, בעיקר בשל מגוון השימושים שהם צופים שהפיתוח יאפשר: "אנחנו רוצים לפתח רובוטים קטנים למטרות של חילוץ והצלה ולמטרות רפואיות, ולכן אנחנו רוצים למזער את הרובוטים כמה שניתן. המזעור הוא מה שחשוב לנו, וכדי למזער כמה שיותר צריך לפשט את המכניקה ולהקטין את מספר המנועים”. זרוק מסביר כי "גם הקטנת מספר המנועים היא קריטית, שכן מנועים זעירים נוטים להיות פחות יעילים אנרגטית".

"אחת מהאפשרויות לשימוש עתידי בפיתוח היא שליחת צי של ג’וקים לסרוק ולצלם אזורים שבהם אדם לא מסוגל להימצא", הסביר זרוק, והוסיף: "למשל אזור אסון כמו החניון שקרס ברמת החייל — הפתחים שם קטנים, ועל מנת לסרוק את אזור ההריסות יש צורך ברובוטים זעירים וזולים שיכול להיות שלא יחזרו. אם יהיה רובוט כזה, שיכול להיכנס לאזור כזה, אז אנחנו עשינו את שלנו. גם מבחינת האיתור של הנפגעים וגם ביכולת להעביר באמצעותו אספקה כלשהי”.

זהו אינו הרובוט הראשון בעל מנוע אחד שבונה זרוק במעבדתו — אך הוא הראשון בעל מנוע אחד שמאפשר תזוזה מלאה לכל הכיוונים. בעבר הציגה קבוצת המחקר רובוט בצורת גל, וכן רובוט נוסף בצורת תולעת שמתוכנן לשמש בתחום הרפואה, באמצעות קפסולה הניתנת לתמרון אוטומטי מרחוק.

רעידת האדמה בנפאל ב-2015צילום: אי־פי

החוקרים עדיין לא בטוחים מה יהיה ייעודו של הרובוט־ג'וק סטאר1, אך הם בטוחים כי התגלית תמשוך את כל התחום קדימה. "שברנו מיתוס, והוכחנו שאפשר עם מנוע אחד לנוע קדימה, אחורה ולהסתובב. פיתוח כזה גורם לאנשים לחשוב פשוט יותר. אנחנו מאמינים שהמחקר הזה עשוי למשוך את הרובוטיקה לכיוון של פשטות מכנית וביצועים גבוהים".

הפוקוס בתחום הרובוטיקה מופנה כיום לתחום הבינה המלאכותית. החידושים והפיתוחים בתחום מציתים את הדמיון, אך כפי שמוכיח צוות המחקר של זרוק, גם המכניקה עצמה היא עדיין אתגר חשוב ומשמעותי ברובוטיקה. או כמו שהיטיב זרוק עצמו להסביר: "אם הרובוט לא יכול להיכנס למקום כלשהו — בינה לא תעזור לו".

ובכל זאת - למה דווקא ג’וק?

"לרובוטים זעירים דמויי־חרק יש לרוב יכולת תנועה ומעבר שהיא גדולה מזאת של רובוטים גלגליים כשהסביבה היא אזור לא בנוי — כמו הריסות מבנים, חול או בוץ. ג’וקים הם דינמיים, חזקים ויציבים. גם כשבועטים בג’וק, הוא ממשיך לרוץ, ולכן הוא מקור השראה להרבה רובוטים".

צילום: איור: ליאו אטלמן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"