בעקבות ספרו של יואב אבן: כמה תלונות שווא נגד גברים באמת יש בישראל?

ספרו של יואב אבן, כתב ערוץ 2 שנחשד באונס אך תיקו נסגר מחוסר ראיות – מעורר סערה ברשת

דפנה לוצקי פרשנות
דפנה לוצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דפנה לוצקי פרשנות
דפנה לוצקי

אתמול פירסם יואב אבן, ספר מקוון ששמו "הצד שלו". אבן הוא כתב ערוץ 2 שנחשד באונס אך תיקו נסגר מחוסר ראיות. בתוך שעות ספורות זכה הספר המכיל תיאורים מיניים בוטים לעשרות אלפי הורדות.

בפוסט שהעלה אבן ובו הוא מודיע על פרסום ספרו החדש, כתב כך: "מתלוננות שווא פוגעות לא רק בגברים חפים מפשע, אלא גם בנפגעות אמיתיות של תקיפות מיניות, שבגלל המעלילות - נתקלות לעתים קרובות בחומה אטומה של חוסר אמון כשהן אוזרות אומץ ומתלוננות". הפוסט זכה להרבה שיתופים, ומגיבים רבים אימצו את עמדת אבן שלפיה התלונה נגדו היתה תלונת שווא מכיוון שהתיק נגדו נסגר. אותם מגיבים התייחסו, כמו אבן, לבעיית תלונות השווא כאל מכה קשה המאיימת על גברים רבים בישראל.

אלא שבדיקה ועיון בנתונים מגלה מתמטיקה אחרת לגמרי. נתחיל מהשורה התחתונה. לפי נתונים של משרד המשפטים בכל שנה בממוצע מוגשים 3 כתבי אישום נגד נשים בגין תלונת שווא, או במינוחה המשפטי, תלונה כוזבת. נחזור על הנתונים: 3 כתבי אישום בלבד.

יואב אבןצילום: מוטי קמחי

הנתונים האלה נמסרו על ידי משרד המשפטים לעו"ד יערה רשף שהגישה בקשת חופש מידע בשם עמותת 'אחת מתוך אחת'. הנתונים מתייחסים לשנים 2012-2014 במהלכן הוגשו בסך הכל 182 כתבי אישום על תלונות כוזבות בכל העבירות (אלימות, מרמה, הסגת גבול, גניבה ועוד). מתוך 182 כתבי האישום האלה, 9 בלבד היו כנגד נשים – כלומר כנגד 3 נשים בשנה בלבד בממוצע.

אגב לא מצוין בנתונים באילו נושאים הוגשו תלונות השווא – לא בהכרח מדובר בתלונות על אלימות מינית וייתכן כי מדובר בתלונות שווא בתחומים אחרים לגמרי.

"הנתונים מוכיחים חד משמעית שאין לנו במדינה תופעה רחבה של תלונות שווא – זאת תופעה זניחה ושולית לחלוטין" אומרת עו"ד רשף, "עוד ראוי לשים לב לכך שמדובר בהגשת כתבי אישום בלבד וכלל לא בטוח כי התיקים האלה נסתיימו בהרשעה. כלומר ייתכן שהמספר הסופי של נשים המורשעות בתלונות כוזבות הוא נמוך עוד יותר. בואו נדבר על תלונת האמת – כי זאת התופעה שיש לדון בה והיא המגיפה האמתית שיש בישראל".

מספר כתבי האישום שהוגשו בגין תלונות שווא (עבירת תלונות כוזבות) בשנים 2012-2014. מקור: משרד המשפטים

"הנתונים מאוד נמוכים" מסכים גורם בפרקליטות עם הניתוח: "התפישה לפיה תלונות שווא בעבירות מין הן דבר רווח או שכיח, זה אחד המיתוסים המושרשים בחברה שאין להם כל ביסוס בשטח ובנתונים האמפיריים הנבדקים והמאומתים.

"צריך גם להבין מה זאת בכלל תלונת שווא", אומר הגורם, "מדובר רק בתלונה שנבדקה ונמצא כי המקור שלה שקרי ולא בתיק שנסגר מחוסר ראיות. אפילו תיק אונס או הטרדה שהסתיים בזיכוי איננו הוכחה לתלונת שווא. חשוב להבין: רף ההוכחה במשפט הפלילי הוא מעבר לכל ספק סביר, מעל ל90% וודאות. לכן מספיק שהנאשם הטיל ספק סביר בגרסת המתלוננת ועל השופט לזכות אותו מחמת הספק. אין הדבר אומר שמדובר בתלונת שווא ושהמתלוננת שיקרה".

"אנחנו מתייחסים בזהירות רבה גם למתלוננים שחוזרים בהם מתלונתם בעבירות של אלימות מינית", מסביר הגורם, "יש הנחיית פרקליט המדינה אשר מורה לבחון היטב את הסיבה לחזרה מן התלונה. זאת מפני שבעבירות האלה המתלוננות חוששות לא אחת מתוצאות הגשת התלונה ומופעל עליהן לעתים לחץ גדול לסגת מהן. לכן כאשר גרעין התלונה אמת והחזרה מן התלונה נובעת מסיבות אחרות, אנחנו לא רואים בזה תלונת שווא. חשוב להדגיש כי כאשר יש ראיות שמדובר בתלונת שווא התביעה לא מהססת ונוקטת בהליכים ובהגשת כתבי אישום מפני שמיעוט התלונות האלה גורמות נזק לכל הנפגעות והן עוזרות לקבע את המיתוס השגוי".

באיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית אומרים כי שיעור תלונות השווא בתחום האלימות המינית הוא בשיעור של 1.5%-3% בלבד מסך התלונות. "השיעור הזה דומה לממוצע תלונות השווא בכל התחומים הפליליים", אומרת מנכ"לית האיגוד, אורית סוליציאנו ומדגישה: "הנתונים האלה עוד לא חושפים בכלל את הממדים האמיתיים, מפני שמתוך 40 אלף טלפונים שאנחנו מקבלים מדי שנה, רק 15% פונים למשטרה". עוד מוסיפה סוליציאנו כי מתוך התיקים שמגיעים לפרקליטות 70% נסגרים מוסר ראיות ו-10% מחוסר אשמה. "הסיבה שרוב התיקים נסגרים מחוסר ראיות נעוצה ברף הפלילי הגבוה הנדרש להרשעה פלילית ובדרך כלל מדובר במקרים של מילה כנגד מילה", מסכמת סוליציאנו.

מטעמו של יואב אבן נמסר: "לצערנו יש תופעה של תלונות שווא שפוגעות במתלוננות אמיתיות בנוסף לפגיעה בגברים חפים מפשע. זו התחושה המלווה גם את יואב אבן מאז חווה תלונת שווא ששלחה אותו למעצר שווא וזיעזעה את חייו האישיים והמקצועיים. חשוב להדגיש בהקשר זה שהמשטרה ביצעה חקירה מקיפה ויסודית וכי יואב אבן עבר בדיקת פוליגרף משטרתית ונמצא דובר אמת. מטרתנו להביא לדיון ציבורי מדוע לא מעמידים לדין מתלוננות שווא, אפילו אם הודו ששיקרו והעלילו, למרות שמדובר בעבירה פלילית חמורה שדינה עד חמש שנות מאסר. מתלוננות שווא פוגעות לא רק בגברים חפים מפשע, אלא גם בנפגעות אמיתיות של עבירות מין, שבגלל המעלילות - נתקלות לעיתים בחומה אטומה של חוסר אמון כשהן אוזרות אומץ ומתלוננות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט