ממדינת היי-טק לעולם שלישי

כדי שלא נוריש לילדינו מדינת עולם שלישי, אנחנו זקוקים להנהגה בעלת ערכים וחשיבה אחרת. הבעיה היא שאין אחת כזו באופק

דב פרוהמן
דב פרוהמן

כאחד היחידים המאמינים שמשברים לא ניתן לצפות מראש, אני מופתע כל פעם מחדש משפל המדרגה שאליו יכולה מדינת ישראל להגיע מבלי לחוות משבר עמוק, שבסופו של דבר יביא לפריצת דרך אשר תחזיר אותנו לשפיות בכל תחומי החיים. עד שבכל זאת יגיע המשבר המיוחל, כדאי לנסות להבין איך הידרדרנו ממדינת היי-טק בדרך להגשמת חלום המייסדים לחלום הבלהות של מדינת עולם שלישי.

התחלנו כסטארט-אפ מבטיח לפני 60 שנה, אבל הזדקנו בטרם עת - בלי לממש את הציפיות הגבוהות. הגענו למעמד ה"מכובד" של מדינת עולם שלישי ברוב ההיבטים, מבלי להודות בכך ובשאננות מעוררת פליאה.

שתי נשים שנתקעו באחת מתחנות הרכבת בניו דלהי מנסות למצוא פתרון, היום

הירידה במדרון התלול מתבטאת בהידרדרות בתחומי החינוך, השוויון החברתי, המוסר, חוסר התרבות והכבוד לזולת, הגזענות, השחיתות, תרבות הנהיגה והאלימות כסממנים מובילים למדינת עולם שלישי.

מעניין להיווכח שעל אף שאנחנו מדינת עולם שלישי כמעט ברוב ההיבטים, אנחנו חיים באשליה של מדינת היי-טק מתקדמת. באווירה של אוזלת יד שלטונית, של "אין דין ואין דיין" ו"איש הישר בעיניו יעשה", של חוסר מנהיגות והידבקות לכיסאות במקום חזון - מנסים לשכנע את הציבור, בהצלחה חלקית כנראה, שמצבנו מעולם לא היה טוב יותר.

למזלנו, נזרעו זרעים ונשתלו שתילים בתקופות חיוביות בעבר, שבהן התקיימו כאן חלק ממאפיינים של מדינת היי-טק. היער אשר צמח מהשתילים האלה מאפשר לפוליטיקאים לנוח על זרי דפנה לא להם, ולהצהיר בראש חוצות שניתן לשמור על מדינת היי-טק יצירתית ללא איכות בחינוך ותהליך שלום. זאת, תוך התעלמות מכוונת מכך שכל ההישגים המדעיים בשנים האחרונות מבוססים על מערכת חינוך מלפני 40 שנה.

מדינת היי-טק בעלת סיכויי הישרדות לטווח ארוך חייבת לשמור על פער קטן ככל האפשר בין אלה שיש להם לבין אלה שאין להם, במטרה למנוע משבר חברתי שיערער את המסד הדרוש להגשמת החלום. תרבות האקזיטים האופיינית לחברות הסטארט-אפ אינה תורמת לכלכלה, מעצימה את הפער בין המתעשרים המהירים לדלת העם ומחמירה את הסגידה לכסף. מאחר והטייקונים שולטים בתקשורת, הרי שעל אף ההכחשות התמידיות, הם ממשיכים לתמוך במגמת ההידרדרות החברתית.

אמנם חל אצלנו שינוי משמעותי, המתבטא בהתעוררות המחאה החברתית, שרק החלה בדרכה - ועוד תפשוט צורה ותלבש צורה חדשה. אך המרכיב ההרסני ביותר של דימוי "מדינת הסטארט-אפ" שרבים מאיתנו מחבקים באהבה, מתבטא בטיעון המרכזי שההיי-טק יכול לפרוח ללא תהליך שלום. במשך כ-40 שנה שרדנו בהצלחה תקופות ארוכות ללא תהליך שלום, אולם המשך הקיפאון בתהליך המדיני והתדמית המידרדרת של מדינת ישראל בעולם תביא בהכרח, בסופו של דבר ובנקודת זמן בלתי צפויה, למשבר עמוק בספינת הדגל הזאת. מאחר שלא ניתן לצפות משברים מראש, יוכלו מקבלי ההחלטות להוליך את הציבור שולל בתקווה שהמשבר לא יתרחש. אם נמשיך בחזון הביטחוני הבלעדי ובמדיניות ההפחדה הנובעת ממנו, ייווצר מצב אבסורדי שלא יישאר על מי להגן, מאחר והדור הצעיר ימצא את דרכו למדינות אחרות.

מכאן אנחנו מגיעים לשאלה המרכזית - איזו מדינה אנו מורישים לילדינו? האם ניתן להימנע מהפצצה החברתית המתקתקת? שינוי הכיוון דורש יכולות מנהיגות המתמצות בחזון, בערכים ובחשיבה אחרת. לצערי, לא נראה שיש כאן מנהיג או מנהיגה עם היכולות הדרושות באופק.

הכותב היה מנכ"ל אינטל ישראל

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"