שרה עם חשש לניגוד עניינים מחפשת משרד

אורית נוקד משלמת את מחיר המשפטיזציה

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

מבקר המדינה מצא "חשש לניגוד עניינים" בין שרת החקלאות אורית נוקד למשק החלב בישראל. בשלב ראשון המליץ המבקר לממשלה להרחיק את השרה והחלב זה מזה עד סיום בדיקת החשש העשויה להימשך חודשים רבים.

על מה ולמה החשש? נוקד היא חברת קיבוץ שפיים שבשרון, והקיבוץ בו היא חברה שותף ביחד קיבוצים נוספים ברפת האזורית רפת השרון. ככל הידוע, הקשר היחיד שיש לנוקד עם הרפת הוא שהיא נוהגת שותה קפה בחלב מדי בוקר. אבל גם בזאת אני בספק.

נוקד היא אחת מכ-1,200 חברי הקיבוצים געש, יקום ושפיים השותפים ברפת האזורית, בה מתגוררות 600 פרות חולבות, כך שחלקה הנכסי של נוקד ברפת הוא חצי פרה בקירוב. החשש היחיד לניגוד עניינים הוא, אם בכלל, שנוקד תפעל להגדיל את מכסת ייצור החלב של הרפת שהיא שותפה בה בחצי פרה.

קשה לראות איך היא עושה זאת מפני שתוספת מכסות לרפת השרון, או לכל רפת אחרת בישראל, חייבת את אישור מועצת החלב בה יושבים נציגי המחלבות, האוצר ויצרני החלב השומרים בשבע עיניים זה על זה ואף ליטר חלב לא זז שם בלא נימוק מנומק היטב ובמקרה של הרפת של נוקד אין לזה כל סיכוי.

אלא שהבעיה של נוקד היא לא רק הרפת. לקיבוץ שפיים יש מלון שמקיים כנסים, קונגרסים ומופעים ולכן גם שרת התרבות היא לא תוכל להיות. גם לא תוכל לכהן במשרד התמ"ת בלי ה"חשש", מפני שבבעלות הקיבוץ מפעל למוצרי פלסטיק והוא גם משכיר מבנים למסחר ולמשרדים. אולי במשרד השיכון? כבר יעלו על זה שהקיבוץ שלה חוכר קרקעות מהמינהל שעליהן הוקם מרכז מסחרי גדול ופארק מים. אמרנו פארק מים, אז גם משרד התשתיות עולה לרשימת החששים ואם נמשיך למנות את המשרדים בהם נוקד לא תוכל לשרת את העם נגיע רחוק. אולי לא נגלה חשש במשרד לפיתוח אזורי, או במשרד לתיאום בין המשרדים בהם היא לא תוכל לכהן.

בעצם למה רק עניין הרפת מעורר כזה "חשש" גדול אצל כבוד מבקר המדינה? לקיבוץ שפיים יש גם פרדס ויש גידולי שדה וענפי חקלאות נוספים המעוררים חשש כבד, שמכובד החששות נוקד לא תהיה רשאית לשבת כלל וכלל בלשכת השר בבית דגן.

ככה זה שהמשפטיזציה חוגגת ותופסת את מקומם של ההיגיון ושל הראש היהודי. בכל עניין פעוט ומופרך רצים ליועץ המשפטי ולמבקר המדינה לקבל גיבוי, כסת"ח בעברית מדוברת ובינתיים יועבר ענף החלב לאחריות שר התמ"ת. למה דווקא לתמ"ת העוסק בפיקוח על המחירים במשק בהם גם על מחירי החלב? שם אין "חשש"? "שמחון הוא מנהיג תנועת המושבים שמאות מחבריה הם יצרני חלב. הרי אין לדבר הזה סוף".

יותר מזה, על סמך אותו הגיון אפשר להחליט כי כל מי שמגיע מהמגזר החקלאי לא יכול לשמש שר חקלאות בישראל ומי שמגיע מהמגזר התעשייתי ולמי שלאביו יש מכולת בזמנהוף בתל אביב לא יכול להיות שר התמ"ת ומי שיש לו בן רופא או אחות שהיא אחות בקופ"ח לא יכול במשרד הבריאות. לגבי שר האוצר, בשיטה הזאת נגלה שלא ימצא בכל המדינה אדם אחד שיכהן כשר אוצר בלי חשש.

אם דרושים מנגנוני רגולציה ובקרה נוספים, יש ליצור אותם ולחדול מהמשפטיזציה המיותרת והמגוחכת הזאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"