חשש לעתיד היצוא הביטחוני של ישראל; על הפרק: חיזוק הפעילות ברוסיה, באסיה ובדרום אמריקה

המשבר הכללי והשינויים בהיערכות הכוחות המערביים בעיראק ובאפגניסטאן הובילו לקיצוץ תקציבי ביטחון בעולם

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

>> "היצוא הביטחוני הישראלי ב-2010 עשוי לרדת בשיעור של אחוזים בודדים לעומת 2009, אך במערכת הביטחון מוטרדים מהשנים הבאות, שצפויות להיות מורכבות ומאתגרות מאוד מבחינת היצוא" - כך אמר אתמול בכיר במערכת הביטחון ל-TheMarker.

במערכת הביטחון עדיין לא קיבלו מכל החברות הביטחוניות את נתוני היצוא המסכמים ל-2010, וההערכה היא שהיצוא עשוי לרדת מעט או להישאר בהיקף דומה ל-2009. על פי נתוני מערכת הביטחון, היצוא הביטחוני ב-2009 הסתכם ב-6.75 מיליארד דולר. לדברי הבכיר במערכת הביטחון, בתעשיות הביטחוניות לא חשו עד כה בעוצמה את השלכות המשבר הכלכלי העולמי, מכיוון שהן התבססו על חוזים רב-שנתיים שנחתמו בשנים שלפני המשבר. עם זאת, בשנים הבאות כבר יורגשו השפעות המשבר על החוזים שייחתמו עם צבאות זרים.

לדבריו, המשבר הכלכלי שהחל ב-2008 מוביל עתה לגל שני, שמתבטא בצמצום תקציבי ביטחון, בעיקר בארה"ב ובמערב אירופה. צמצום התקציב הביא לצמצום כוחות והצטיידות. בנוסף, אמצעי לחימה שקוצצו מסדרי הכוח השוטפים משמשים מלאי לחלפים, כך שגם המכירות בתחום החלפים יורדות. נתון זה מקשה גם על יצוא עודפי ציוד ביטחוני ישראלי, מכיוון שהתחרות בשוק זה גברה, וכתוצאה מכך המחירים יורדים.

בנוסף, גוברת התחרות ליצוא הישראלי בשוקי העולם, והאמריקאים מתחילים להיכנס לשווקים במזרח הרחוק, שבהם כמעט שלא היו פעילים בעבר, ומתחרים בתעשיות הישראליות.

הבכיר הוסיף, כי גם שינויי ההיערכות של הכוחות המערביים בעיראק ובאפגניסטן יקשו על היצוא הישראלי. לדבריו, קיימת במערכת דאגה מהיקף היצוא של חברות שהתבססו על פעילות הקואליציה המערבית בעיראק, דוגמת פלסן, ונבחנות דרכים לסייע להן ולשאר התעשיות בפיתוח שווקים חדשים.

דגש על השוק הרוסי

בגוף הממונה על היצוא הישראלי, סיב"ט, החלו לבחון אפשרויות לקידום היצוא הביטחוני למדינות שבהן לא ניכר קיצוץ בתקציבי הביטחון - במזרח אירופה ובעיקר בפולין, וכן בדרום אמריקה, בדרום מזרח אסיה (ויטנאם, אוסטרליה ותאילנד) ובמדינות אפריקה.

דגש מיוחד מושם על הגדלת היצוא הביטחוני לרוסיה, תוך התחשבות ברגישויות אסטרטגיות מולה. ההנחה היא שביצוא לרוסיה קיים חלון הזדמנויות לעסקות בהיקפים גדולים שיישאר פתוח כחמש שנים, עד שהמהנדסים הרוסים יסגרו את הפער הטכנולוגי עם התעשיות הצבאיות המערביות. העסקה הגדולה ביותר שנחתמה עם רוסיה באחרונה היא עסקת יצוא מטוסים ללא טייס (מל"טים) של התעשייה האווירית בכ-400 מיליון דולר.

היצוא הביטחוני לסין הוא שולי, מכיוון שסין נחשבת על ידי ארה"ב מדינת אויב פוטנציאלית. נוכח החשיבות האסטרטגית של יחסי ישראל-ארה"ב, כל עסקת יצוא ביטחוני לסין מתואמת עם וושינגטון.

למרות התפתחות תחום האבטחה והירידה בתקציבי הביטחון במערב, במערכת הביטחון מציינים כי הפוטנציאל הגדול ביצוא הביטחוני טמון ביצוא צבאי קלאסי לצבאות. מכיוון שקיצוץ תקציבי הביטחון במערב מקטין גם את תקציבי הפיתוח של חברות וגופים שמפתחים מוצרים צבאיים, אלה מפגינים באחרונה יותר עניין במיזמים משותפים, בכלל זה עם חברות ישראליות. מצב זה פותח אפיק נוסף להגדלת היצוא הביטחוני הישראלי.

נוכח העלייה באיומי הטרור בעולם, מגבירה מערכת הביטחון גם את מאמצי השיווק בתחום האבטחה, הקטן יחסית בהיקפו.

המערכת פועלת לפתיחת דלתות עבור חברות ישראליות, בדגש על מדינות כמו ברזיל, שתארח בשנים הקרובות את גביע העולם בכדורגל ואת המשחקים האולימפיים, וכן בהודו ומדינות באפריקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"